A Trump-adminisztráció üzenetben véletlenül elküldte a haditerveit egy újságírónak

camera

1

A Trump-adminisztráció üzenetben véletlenül elküldte a haditerveit egy újságírónak

FOTÓ: TASR/AP  

Megosztás

JD Vance alelnök, miniszterek és az amerikai nemzetbiztonsági szervek vezetői a The Atlantic főszerkesztőjét véletlenül bevették egy chatcsoportba, amiben a jemeni húszik elleni csapásokat beszélték meg, mielőtt végrehajtották volna azokat.

Erről maga a főszerkesztő, az USA egyik legelismertebb külpolitikai újságírója, Jeffrey Goldberg számolt be.

Az amerikai hadsereg március 15-én Jemen területén számos célpont ellen hajtott végre légicsapásokat húszi célpontok ellen. Mint Goldberg írja: én azonban már két órával az első bombák robbanása előtt tudtam, hogy a támadás bekövetkezhet. Azért tudtam ezt, mert Pete Hegseth, a védelmi miniszter 11:44-kor elküldte nekem a haditervet üzenetben. A terv pontos információkat tartalmazott a fegyverszállítmányokról, a célpontokról és az időzítésről – írja a 24.hu.

A csoportban a Trump-adminisztráció magas rangú funkcionáriusai, beleértve JD Vance alelnök, Mike Waltz nemzetbizotnsági tanácsadó, Marco Rubio külügyminiszter, Pete Hegseth védelmi miniszter, Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és John Ratcliffe, a CIA igazgatója a jemeni húszik elleni március 15-re tervezett légicsapásokat beszélték meg, mielőtt végrehajtották volna azokat.

Goldberg sokáig el sem akarta hinni, hogy nem egy dezinformációs kísérletről van szó, pláne azt, hogy nem tűnt fel a jelenléte, miközben olyan témák röppentek fel, hogy az akció hogyan érintené az amerikai és az európai kereskedelmet; hogy el kellene halasztani az akciót, amíg nem kommunikálják megfelelően, hogy mi szükség erre az egészre; hogy senki nem tudja, kik azok a húszik és hogy Trump valószínűleg  nincs tisztában vele, hogy egy ilyen akció mennyire nincs összhangban az Európával kapcsolatos üzenetével. Legkésőbb akkor tudatosulhatott Goldbergben, hogy a chat valódi, amikor megérkeztek az első hírek a húszik elleni légicsapásokról, és az akció pontosan úgy zajlott le, ahogy ő arról előre értesült.

A Fehér Ház vizsgálatot indított, hogy kiderüljön, miként kerülhetett bele egy újságíró az adminisztráció zárt internetes kommunikációs csoportjába, Trump a hétfői nyilatkozata alapján kevéssé volt képben az ügyben:

„Mihez van köze? A húszikhoz? Úgy érti a húszik elleni támadáshoz? Nos, nem lehetett túl hatékony [az üzenet kiszivárgása], mert a támadás nagyon hatékony volt, ezt elmondhatom. Nem tudok róla semmit. Most hallok róla először.”

Brian Hughes, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője a hétfői történések után hivatalosan úgy fogalmazott:, „nem szándékolt” módon a minősített adatokról szóló kommunikáció részesévé vált egy arra fel nem hatalmazott személy. Szerinte ugyan illetéktelenül vált a csoport tagjává egy személy, ugyanakkor, ami nyilvánosságra került bemutatja, hogy az adminisztráció vezető tisztségviselői között mély és átgondolt koordináció van szakpolitikai kérdésekben.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program