Nem csak a vállalkozói számláról szól a tranzakciós adó – egyesekre egy kötelesség is vonatkozik, amiről nem is biztos, hogy tudnak

camera

1

Nem csak a vállalkozói számláról szól a tranzakciós adó – egyesekre egy kötelesség is vonatkozik, amiről nem is biztos, hogy tudnak

Fotó: TASR/AP (illusztráció) 

Megosztás

Jövő héttől lép életbe a tranzakciós adó, amivel az állam a hiányos államháztartást szeretné befoltozni. Noha maguk az adószázalékok már ismertek, továbbra is felmerül néhány dolog, amivel nincs mindenki tisztában.

A HN szerint az már kiderült, hogy a vállalkozóknak kell-e egyáltalán új számlát nyitniuk. A Pénzügyi Igazgatóság közölte, hogy ha a vállalkozók már rendelkeznek számlával, amit a vállalkozásukkal kapcsolatban használnak, akkor nem kell újat nyitniuk, elégséges, ha a továbbiakban ezt tartják majd a tranzakciós számlának. Ugyanakkor hozzáteszik: fontos, hogy a bank tudjon róla, hogy az adott számla tranzakciós, hogy az intézmény teljesíthesse az adókötelezettségeket.

Azonban nemcsak a számla megnyitása az egyetlen kötelezettség, ami a tranzakciós adó bevezetésével jár. Ha valaki nonprofit szervezetként működik, úgynevezett bejelentési kötelezettsége keletkezik a bankja felé. Az intézményt meghatározott módon és a szükséges dokumentumok csatolásával értesítenie kell arról, hogy azon 17 ezer kivétel közé tartozik, amelyekre az új adó nem vonatkozik. Ha a bank ezt elfogadja, a polgári társulást csak másnaptól szabadítja fel az adókötelezettség alól. Ez azt jelenti, hogy ha valaki március 31-ig ezt nem győzi, akkor egy időre adókötelessé válik.

Továbbra sem egyértelmű, hogy az adóhatóságok milyen módon ellenőrzik majd a tranzakciós számlára vonatkozó kötelezettség teljesítését a március 31-ei határidőig. Becslések szerint ez akár 700 ezer szubjektumot is érinthet. A Pénzügyi Igazgatóság rendelkezik egy adatbázissal, amelyből információkat merít a vállalkozókról és jogi személyekről, ennek alapján pedig ellenőrizni tudja, hogy az adott vállalkozás rendelkezik-e tranzakciós számlával. Emellett jól ismert adóellenőrzéseket is végezhetnek, ezek viszont a személyzethiány és a hatalmas számú érintett miatt valószínűleg kevésbé lesznek hatékonyak. A pénzügyminisztérium korábban közölte, hogy a kötelességek elmulasztását nem bünteti majd egyből bírságokkal, amik bizonyos esetekben akár 3 ezer euróra is emelkedhetnek.

A bankok három féle módon vonhatják le az adót a számláról – minden egyes utalás után, vagy pedig a nap, illetve a hónap végén. A minisztérium közölte: nem határozták meg, hogy a bankok milyen módon manipulálhatnak a pénzeszközökkel, az adóhatóság számára csupán az adó mértéke és a kifizetés határideje számít.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program