A Léva melletti katonai gyakorlótéren temetik el a száj- és körömfájás járvány miatt leölt haszonállatokat, emellett pedig olyan felvételek is megjelentek a közösségi oldalakon, amelyek szerint a tetemeket úgy szállítják, hogy nincsenek hermetikusan lezárva, miközben a vírus levegőben is terjed. Előbbivel kapcsolatban kedden reagált a lévai önkormányzat, majd később Robert Kaliňák védelmi miniszter is megerősítette a lévai helyszínt, a szállítás körülményeiről viszont egyelőre hallgatnak az illetékesek.
Simon Zsolt, a Fórum elnöke, a mezőgazdasági minisztérium korábbi vezetője a Paraméternek elmondta, már hétfőn tudott róla, hogy javában ássák a Léva melletti katonai gyakorlótéren azt a hatalmas gödröt, ahol a fertőzött tehenek tetemeit fogják elásni. Az exminiszter arra hívja fel a jelenlegi tárcavezető figyelmét, hogy a 100 kilométernél hosszabb szállítás során nem elég a járművek kerekeit sterilizálni, hanem szükség lenne a több tucatnyi kamiont a kiindulási- és a végponton is átengedni fertőtlenítő kapuk alatt.
„Tegnap délelőtt már nyolc markológép és 10 teherautó volt az 51-es út mellett, a katonai kiképzőközpont területén” – nyilatkozta portálunknak a Fórum elnöke.
Martina Holečková (SaS) képviselő is arra hívta fel a figyelmet, hogy Léván a katonai gyakorlótéren földelik el a járvány megfékezése érdekében likvidált haszonállatokat. „Tudják, mi történik most Léván? Itt temetik el azokat az állatokat, amelyek száj- és körömfájással fertőztek meg. Azokat az állatokat, amelyeket el kellett pusztítani. Mivel a kafiléria nem győzi, ezért úgy döntöttek, hogy elássák őket. Takáč, Eštok és Becík, Nyitra megye elnöke, tényleg egy kiváló helyet választottak ehhez: a lévai katonai gyakorlóteret, amely csak pár száz méterre található a lakóövezettől. Ezt biztosan nem gondolják komolyan” – bírálta a kormányt Holečková. Állítása szerint a város rémült lakói keresik őt telefonon, kérdezve, hogy igaz-e a hír, és miért nem tájékoztatta őket erről a kormány.
„Léva városát nem értesítették az állatok eltemetéséről. Miután a lakosság kapcsolatba lépett a város képviselőivel, az önkormányzat haladéktalanul kérte a védelmi minisztérium hivatalos állásfoglalását. Mostanáig a védelmi minisztérium állásfoglalását nem kaptuk meg” – közölte Léva város a hivatalos közösségi oldalán kedden, röviddel 11 óra után.
Alig fél órával ezt követően, a kormány rendkívüli ülése után Robert Kaliňák (Smer-SD) védelmi miniszter megerősítette, hogy a hadsereg Léva melletti létesítményénél ássák el a száj- és körömfájás miatt elpusztított állomány egy részét. Hozzátette, több állami tulajdonban levő területet is kinéztek, és a legalkalmasabbat választották ki.
„Mérlegeltük a lešťi gyakorlóteret, Erdőhátot (Záhorie), a Török-hegyet (Turecký vrch), Lévát, és elemzéseket végeztünk. „Léva a legalkalmasabb, ahol a legmélyebben vannak a föld alatti vízkészletek, és a nedvességet nem áteresztő agyagrétegek védi” – jegyezte meg Kaliňák.
Hozzátette, itt ássák el azokat az állatokat, amelyek nem mutatták a betegség tüneteit, de az előírások szerint így is el kell pusztítani őket.
Richard Takáč (Smer-SD) földművelési miniszter kijelentette, biztosítja a lakosságot, nem kell aggódnia a felszín alatti vízkészletek megfertőződése miatt. Tomáš Taraba (SNS-jelölt) környezetvédelmi miniszter hozzátette, megelőző jelleggel tárgyalnak egy következő térség kiválasztásáról, ahol eláshatnák a tetemeket, ha szükség lenne erre.
„A jószágok lába kilóg a raktérből”
Hétfőn este a közösségi médiában megjelent egy videófelvétel, amelyen azt látni, miképp szállítják az elpusztult állatokat. Simon fatális hibának tartja, hogy a videó tanúsága szerint a tetemeket úgy hurcolják az országon keresztül, hogy a járművek nincsenek hermetikusan lezárva és a jószágok lába kilóg a raktérből.
„Ez szinte közveszélyeztetéssel ér fel” – véli a politikus. Meggyőződése, hogy Takáč minisztert – aki a kisbajcsi hírek után az óvintézkedések helyett inkább virágokat osztogatott nőnap alkalmából – ideje lenne elmozdítani a pozíciójából. „Nem politizálni szeretnék, csak azt, hogy olyan szakember irányítsa a tárcát, aki a helyzet magaslatán áll, hiszen hatalmas a tét” – szögezte le Simon Zsolt.
A videóra Michal Wiezik,a Progresszív Szlovákia EP-képviselője is felhívta a figyelmet. „Hogy képzelem el Szlovákia kontaminálását a fertőzött tetemek 200 kilométeres távolságra történő szállítása által? Pontosan így! Záratlan konténerrel! A száj- és körömfájás vírusa levegőben is terjed. Ez dilettantizmus, amely veszélyezteti az állattenyésztést és a vadon élő patásokat Dunaszerdahelytől Zsolnáig! Ezért ismétlem: felszólítom az illetékes hatóságokat, hogy haladéktalanul értékeljék át a fertőzés kockázatát az állatok hosszú távú szállítása során, és biztosítsanak működőképes alternatívákat a tetemek helyi megsemmisítésére. Emellett javaslom, hogy növeljék a megfigyelést és a megelőzést az állattartó telepeken, amelyek kapcsolatban állnak a szállítási útvonallal. A kockázatok hatalmasak, és elfogadhatatlan a helyzet elbagatellizálása” – hangsúlyozta a képviselő.
A tetemek szállításával, illetve a közösségi oldalakon megjelent videóval kapcsolatban kedden reggel érdeklődtünk az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyeletnél (ŠVPS), de cikkünk megjelenéséig nem reagáltak.
A száj- és körömfájás betegséget a hét végén három dél-szlovákiai településen – Medvén, Csiliznyáradon és Bakán – található szarvasmarha-állományokban erősítették meg. Szombaton Bakán minden odaérkező és elhaladó autót fertőtlenítettek:
A vírus feltehetően a levegőben terjedt át Magyarországról. A Dunaszerdahelyi járásban március 21-én rendkívüli helyzetet hirdettek ki. A száj- és körömfájás súlyosan fertőző, lázat okozó vírusos megbetegedés, amely rendkívüli gazdasági károkat okozhat.