1

-illusztráció- (Fotó: TASR/AP)
Megerősítették az idei első kanyarós esetet Szlovákiában.
Szlovákiában igazolták az év első kanyarós esetét: egy 16 hónapos, még nem oltott pozsonyi gyerek fertőződött meg.
A fertőzést külföldről hozták be, a gyermek szülei és testvére be vannak oltva – tájékoztatta a TASR hírügynökséget Daša Račková, a Szlovák Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) szóvivője.
A pozsonyi Regionális Közegészségügyi Hivatal járványügyi intézkedéseket vezet be és felkutatja azokat, akik kapcsolatba kerülhettek a fertőzött személlyel. „A kanyaró rendkívül fertőző, cseppfertőzéssel terjedő betegség, így nem zárhatjuk ki, hogy további esetek is megjelenhetnek” – magyarázta Eva Fitzová regionális tisztifőorvos.
A szlovákiai közegészségügyi hatóságok kiemelt figyelemmel követik a kanyarójárvány alakulását az országban és a szomszédos államokban. „Ha az epidemiológiai helyzet változik, azonnal megtesszük a szükséges intézkedéseket a betegség terjedésének megakadályozására” – közölte az ÚVZ SR.
Tatiana Červeňová országos tisztifőorvos arra figyelmeztet, hogy külföldi utazás előtt érdemes tájékozódni az adott ország járványügyi helyzetéről, és szükség esetén megelőző lépéseket tenni, például beoltatni magunkat. „Minden olyan személy, aki külföldre utazik, de nem részesült a kötelező védőoltások teljes sorozatában, fennálló kockázatnak van kitéve, ha fertőzött személlyel érintkezik. Fontos, hogy az oltatlan gyermekek szülei konzultáljanak a gyermekorvossal az oltás lehetőségéről” – hangsúlyozta Červeňová.
A 2024. augusztus 30-án végzett kötelező védőoltás ellenőrzés szerint az országos átoltottság a vizsgált korosztályokban nem érte el a szükséges 95%-os küszöbértéket. „A kanyaró, mumpsz és rubeola elleni első oltás átoltottsági aránya a 2022-ben született gyermekek körében Pozsony megyében 93,9%, míg a 2021-es születésűek esetében 94,1% volt” – közölte a hivatal.
A kanyaró súlyos, vírusos gyermekbetegség, amely különösen a beoltatlan közösségekben terjed gyorsan. Az ÚVZ emlékeztet, hogy a leghatékonyabb megelőzési mód az oltás. „Az első adag vakcinát 15–18 hónapos korban adják be, a második adagot az ötödik életévben. Azoknál a gyermekeknél, akik 2015-ben vagy korábban születtek, a második adagot még a régi séma szerint 11 éves korban kapják meg” – tette hozzá a hivatal.
(TASR)