Mi a helyzet az óraátállítás eltörlésével? Már hét éve az asztalon hever az erről szóló javaslat

camera

1

Mi a helyzet az óraátállítás eltörlésével? Már hét éve az asztalon hever az erről szóló javaslat

Fotó: TASR/DPA 

Megosztás

Az előttünk álló hétvégén óraátállítás vár ránk, ugyanis életbe lép a nyári időszámítás. Az elmúlt években már szó volt a rendszeres átállítás eltörléséről és az egységes időzóna bevezetéséről, de nem úgy néz ki, hogy belátható időn belül döntés születhet erről.

Hétvégén elkezdődik a nyári időszámítás, így március 30-ra virradóra hajnali 2 óráról 3-ra állítjuk az órákat. Már 2018 óta az Európai Bizottság asztalán hever a javaslat a rendszeres óraátállítás eltörléséről. Az EU Tanács soros elnökségét betöltő Lengyelország ezzel kapcsolatban a többi tagállam álláspontját próbálja kikérni a témával kapcsolatban.

A Topky szerint, mivel a bizottság a legfrissebb programjában nem döntött az óraátállítás eltörléséről szóló javaslat visszavonásáról, az EU Tanácsa nem formális konzultációkat tervez a tagállamokkal, hogy kiderítsék, van-e még értelme előremozdítani a javaslatot. Hozzátette, tisztában vannak vele, hogy a javaslat még 2018-ban született, viszont a tagállamok eddig csak korlátozottan támogatták.

Az Európai Bizottság javaslata szerint eltörölnék a rendszeres óraátállítást, és minden ország maga dönthetné el, hogy a téli vagy a nyári időszámítást hagyja-e meg. Ezt viszont több állam is ellenezte, azzal érvelve, hogy a gazdaság szempontjából fontos az azonos időzóna meghagyása, legalább Közép-Európában. Hogyha minden ország maga határozhatná meg, hogy mely időszámítást alkalmazza, az komplikációkat okozna a kereskedelemben és a közlekedésben.

A kezdeményezés egy európai ankét alapján készült, amiben a válaszadók 84%-a támogatta az óraátállítás eltörlését, legtöbben pedig a nyári időszámítás megtartása mellett tették le voksukat. A szavazásba 4,6 millióan kapcsolódtak be, érdemes viszont hozzátenni, hogy ebből 3 millió szavazat Németországból érkezett. Noha rekordnak számít a részvétel, ez még így is az EU-s lakosság kevesebb mint 1%-ának felel meg.

Jelenleg évente kétszer állítjuk át az órát – március és október utolsó hétvégéjén. A nyári időszámítást 1973-ban vezették be energiaspórolás céljából, hogy a háztartások minél több természetes fényben részesüljenek. Azóta az óraátállítás az életünk részévé vált, a jövője viszont továbbra is kérdéses.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program