2

Fotó: Paraméter - archív
A szarvasmarha-tenyésztés mellett a sertéstenyésztés is jelentős a Csallóközben, a legnagyobb farmok főként dán vállalkozók kezében vannak. A nagymegyeri székhelyű Dan-Slovakia Agrart és a bősi Firstfarmst a száj- és körömfájás járvány kapcsán kialakult helyzetről kérdeztük.
A bakai fertőzés gócpontjához legközelebb eső sertéstelep a Firstfarms gazdasága Bősön, ahol jelenleg több mint kétezer sertést tartanak.
A farmon szigorították a higiéniai intézkedéseket: bevezették a járművek, cipők és kezek kettős fertőtlenítését, valamint leállítottak minden nem létfontosságú személy- és járműmozgást a telepeken.
„A sertéspestis miatt eddig is nagy hangsúlyt fektettünk az állatok védelmére, voltak ezzel kapcsolatban komoly befektetéseink, ezeket most megerősítettük az utak fertőtlenítésével, kihelyeztünk további kéz- és cipőfertőtlenítőket, emellett pedig egyetlen jármű sem jöhet be a farmunkra fertőtlenítés nélkül”
– nyilatkozta a Paraméternek Koczkás Attila, a bősi Firstfarms ügyvezető igazgatója, hozzátéve, eddig is természetes volt számukra, hogy minden, a farmra érkező jármű fertőtlenítőkapun halad keresztül, és az istállókba is csak zuhanyzás és teljes ruhacsere után lehet bemenni.
„Emellett minden tárgyat, ami bekerül az istállóba, például telefon, szemüveg, különféle áru, ózonnal fertőtlenítjük. Továbbá leállítottunk minden felesleges mozgást a farmjainkon. Egyetlen dolog van, ami ellen nem tudunk semmit tenni, az a levegő, mert ez a betegség a levegőben is terjedhet” – jegyezte meg Koczkás Attila.
A Firstfarms vállalatnak Bős mellett Nyékvárkonyon is működik farmja, összesen megközelítőleg 25 ezer állatot tartanak és 55 ember dolgozik a cégnél.
„Mindent megteszünk, amit csak tudunk, és csak reménykedhetünk, hogy nem lesz több befertőződés. Szerintem senki sem tudja, miként alakulhat a helyzet” – zárta az ügyvezető igazgató.
Rendkívüli óvatossággal kezeli a helyzetet a Dan-Slovakia Agrar is
A szigorú óvintézkedések betartása a nagymegyeri székhelyű Dan-Slovakia Agrar sertéstenyésztéssel foglalkozó vállalatnál sem számít újdonságnak. Egyebek mellett Nagymegyer közelében, Nagy Dűrön működik sertésfarmjuk, ahol több ezer sertést tenyésztenek, de Alistálon is van egy farmjuk, amely csupán néhány kilométerre van a fertőzés egyik gócpontjától.
A vállalat hangsúlyozza, hogy a járványt rendkívüli óvatossággal kezelik, és szigorúan betartják az összes előírt intézkedést. Ezek közé tartozik például az állatok telepek közti szállításának tilalma, valamint a gépek és az alkalmazottak fertőtlenítésére vonatkozó szabályok.
2

Fotó: Paraméter - archív
„Farmjainkon folyamatosan betartjuk a legmagasabb biológiai biztonsági előírásokat annak érdekében, hogy megakadályozzuk bármilyen vírus vagy betegség terjedését az állatállományunkban. Az aktuális helyzetet folyamatosan figyeljük, és betartjuk az Állami Állat-egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Felügyelet előírásait. Emellett együttműködünk a Regionális Állat-egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Felügyelettel”
– reagált a vállalat vezetősége a megkeresésünkre, a konkrét intézkedéseket azonban nem pontosították.
Mostanáig a száj- és körömfájást a Dunaszerdahelyi járás négy településének állattartó telepein igazolták, Medvén, Csiliznyáradon, Bakán és Lúcson.
Kedden Csiliznyárad polgármesterét, Lukács Józsefet kérdeztük a kialakult helyzet jelenlegi állásáról, míg a szintén gócpontként számon tartott Baka községben helyi lakosokkal beszélgettünk: