Tömeges leölés helyett tesztelés és karantén - petíciók indultak a száj- és körömfájás kezelésére vonatkozóan

camera

1

Tömeges leölés helyett tesztelés és karantén - petíciók indultak a száj- és körömfájás kezelésére vonatkozóan

Ellenőrzések Bakán (Fotó: Paraméter) 

Megosztás

A Fenntarthatóbb Felvidékért Mozgalom elfogadhatatlannak tartja, hogy a száj- és körömfájás terjedése miatt rengeteg kistermelő egészséges állatait ölik le, ezért többek között arra kérik a kormányztatot, hogy az állatállomány ritkítása helyett elsősorban a célzott teszteléshez, valamint az egyéni karaktén bevezetéséhez folyamodjanak, továbbá engedélyezzék a marker vakcinák alkalmazását, amelyek lehetővé tennék az úgynevezett „DIVA-tesztelést”, ami elvileg különbséget tudna tenni egészséges és fertőzött állatok között.

A polgári társulás továbbá kérvényezi a Szlovák Állategészségügyi és Élelmiszerügyi Felügyelet szakmai kapacitásának mihamarabbi bővítését, elsősorban a kistermelőkkel való kapcsolattartás területén.

A marker vakcinák kapcsán a kezdeményezők leszögezik, hogy ennek engedélyezését csak a kizárólag belföldi eladásra és fogyasztásra termelő kisgazdaságok számára szeretnék elérni, a hazai ellátást biztosító, külföldre nem exportáló kisvállalkozók ugyanis nem befolyásolnák Szlovákia vakcinációs státuszát és exportjogosultságát, ezzel pedig nem veszélyeztetnék az országon belüli nagyüzemek versenyképességét. Ez utóbbi kérés kapcsán egy Annamária Juhosová nevű kezdeményező is petíciót indított, melyet a cikk írásának időpontjában már több, mint 3100-an aláírtak. (A másik petíció aláíróinak listája azonban jelen pillanatban nem érhető el, így nem tudjuk pontosan, azt hányan írhatták alá).

A Fenntarthatóbb Felvidékért Mozgalom továbbá azt kéri a kormánytól, hogy miharabb hozza nyilvánosságra a kisgazdák megsegítésének részletes időbeli ütemtervét, ezzel együtt pedig a konkrét várható intézkedések listáját is, miközben mind a Mezőgazdasági-, mind pedig a Belügyminisztériumot mihamarabbi cselekvésre szólítják fel.

A két petíció ITT és ITT érhető el.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program