15

Fotók: Cséfalvay Á. András - további képekért kattints a fotóra!
Izgalmas előadásokkal egybekötött kiállítás és méhészeti vásár zajlott az elmúlt hétvégén Hetényben (Komáromi járás) a helyi önkéntes tűzoltó szervezet szervezésében. Az előadás témája az ázsiai lódarázs felismerése és terjedésének megfékezése volt, mivel komoly veszélyt jelent mézelő méheinkre.
A “Mentsük meg a méheket, mentsük meg az életet!” című kiállítás és vásár megnyitóján Magyari Ferenc polgármester köszöntötte a jelenlévőket. „Ez a kiállítás a méhek lenyűgöző életébe enged betekintést, bemutatva szerepüket a természet egyensúlyában és az emberiség életében. A méhek a világ legfontosabb beporzói közé tartoznak, nélkülük számos növényfaj nem tudna szaporodni. A kaptárban szigorú rend uralkodik: a királynő gondoskodik az utódokról, míg a dolgozók élelem után kutatnak, és védelmezik a közösséget. A méhek különleges táncukkal osztják meg egymással a legjobb nektárforrások helyét. Azonban napjainkban egyre több veszély fenyegeti őket” – fogalmazott a polgármester, példaként pedig a klímaváltozás, a vegyszerek és az élőhelyek csökkenése mellett a legújabb fenyegetést, az ázsiai lódarázs megjelenését említette, amely már Európában is terjed, és egész méhcsaládokat pusztíthat el. Szlovákiában 2024 őszén jelent meg először az Érsekújvári járásban, alig egy héttel ezelőtt pedig Felső-Nyitrán is észlelték.
15

Fotó: Cséfalvay Á. András
„Az ázsiai lódarázs a kaptár bejáratánál várakozik, és egyenként kapja el a hazatérő méheket, így jelentősen csökkenti a kolónia létszámát. Egy-egy támadás akár egy teljes méhcsalád pusztulásához is vezethet. A kiállítás célja nemcsak a méhek világának bemutatása, hanem figyelemfelhívás is: ha védjük a méheket, saját jövőnket is óvjuk, hiszen nélkülük az ökoszisztéma egyensúlya is megbomlana” – hangsúlyozta Magyari Ferenc, és egyúttal köszönetet mondott a község tűzoltóinak, akik elkötelezettségükkel és szervezésükkel lehetővé tették ennek a különleges kiállításnak a megvalósulását. „Hálásak vagyunk, hogy nemcsak az emberek, hanem a természet védelmében is ilyen fontos szerepet vállalnak” – zárta a polgármester.
Az esemény keretében Polgár Sándor méhész, valamint Tárnok Levente önkéntes tűzoltó vetítéssel egybekötött előadást tartott az ázsiai lódarázsról: felhívták az érdeklődők figyelmét a rovar legfőbb ismeretetőjegyeire, viselkedésére, a fészkének jellemzőire, valamint az elterjedésére Európa-szerte.
15

Tárnok Levente (Fotó: Cséfalvay Á. András)
Az ázsiai lódarázsnak sokkal sötétebb színe van, kevés sárga folttal, míg az európai társa többnyire sárga és barna keverékéből áll. A fészkeik hasonlóak, de némileg különböznek: az ázsiai arra törekszik, hogy minél gömbölyűbb fészket építsen. A fészek bejárata annak oldalán található, míg az európai lódarázs fészke inkább lefelé nyúló, hosszúkás, és alul van a bejárata.
A rendezvényt egy sikeres pályázat előzte meg az Ekofond SPP-nél, amelynek keretében felszerelésre, illetve az ázsiai lódarázs likvidálásához szükséges segédanyagokra lehetett pályázni, Tárnok Levente pedig az egyik társával az ázsiai lódarazsak irtásával kapcsolatos továbbképzésen vehetett részt Besztercebányán.
15

Fotó: Cséfalvay Á. András
„Az ázsiai lódarázs nálunk elsősorban azért kártékony, mert táplálék hiányában képes megtámadni a méhészek által tenyésztett méhcsaládokat, és itt hatalmas kárt tud okozni a méz mennyiségében, illetve mivel támad, képes megölni is a méheket” – árulta el érdeklődésünkre Tárnok Levente, akit arról is kérdeztünk, mi a teendő, ha ilyen lódarázzsal találkozunk.
„Létezik egy telefonos applikáció, amelynek Zastav sršňa a neve. Ez letölthető, és akár fényképpel vagy anélkül, pontos helymeghatározással meg lehet adni, hogy hol láttuk ezt a típusú lódarazsat. Emellett akár helyi önkéntes tűzoltószervezeteknél vagy járási hivatásos tűzoltóknál is be lehet jelenteni, hogy ilyen típusú lódarazsat fedeztünk fel, ők pedig elvégzik a szükséges óvintézkedéseket” – tette hozzá.
15

Fotó: Cséfalvay Á. András
Az önkéntes tűzoltótól azt is megtudtuk, miképp zajlik a likvidáció. „Mivel az ázsiai lódarazsak magasan, 10-20 méteres magasságban helyezik el a fészkeket, az első lépés általában az, hogy hosszú pálcák segítségével feljuttatjuk a mérget a fészekbe. Ez megközelítőleg 8-10 nap alatt fejti ki a hatását, és utána, amikor már az egész kaptár életképtelen, emelőkosárral, létrával leszedhető a fészek, és mint veszélyes hulladék van semlegesítve” – mondta portálunknak Tárnok Levente.
A kiállítás keretében méhészettel kapcsolatos tárgyakat, eszközöket, öltözékeket és fotókat vehettek szemügyre az érdeklődők, valamint mézet, illetve mézből készült finomságokat is vásárolhattak.