3

Fotók: Paraméter
Azt követően, hogy kedden negyedik gócpontként a kislúcsi mezőgazdasgi szövetkezetnél is megjelent a száj- és körömfájás megbetegedés, valamint hogy videónkban is rámutattunk, már javában zajlik nemcsak a bakai nagy szarvasmarhatelep, de a fertőzési gócpontok három kilométeres körzetében található állattartók/tenyésztők párosujjú patásainak likvidálása is, szerdán kora délutánra egy demonstrációval felérő összejövetelt tartottak Lúcson a környékbeli kisgazdák. Az eseményen megjelent egy fiatal állattartó, Zsemlye Tamara is, aki a média megjelent képviselői előtt mesélte el megrázó történetét az állataik embertelen lemészárlásáról.
„Sosem úgy tekintettem rájuk, mint haszonállatokra. Sok állatot úgy mentettem meg a vágás elől, az összes állatomnak volt a neve, mindegyiket szerettem a kiskorától kezdve, az életem volt mindegyik, és ők csak barbár módon az összeset legyilkolták. Az állatorvos azt mondta, el fogja őket altatni, de nem altatták el, hanem hívtak egy vadászt, aki ott lőtte őket, ahol csak érte, mindegy volt neki. A kismalacomat háromszor lőtte meg, mire be tudták tenni az autóba” – mondta a könnyeivel küszködve, összetörten.
Szavai szerint 30-40 állatuk volt, köztük kecskék, birkák, disznók, valamint egy tehén a kéthetes kis borjával. A hétvégén negatívak voltak a mintáik, azután viszont elszabadult a pokol.
„Az egyik törpekecskénk akkora volt, mint a tenyerem, és csak úgy leölte őket. Minden tesztjük negatív volt, egyik sem volt beteg. Azt mondták, hogy őket nem kellene megölni mert egészségesek, csak azért teszik, mert én egy fertőzött telepen dolgoztam” – számolt be róla a bakai farmon dolgozó hölgy, aki elárulta azt is, már gyerekkorában bikák közt futkosott a nagypapájánál, és amikor ő kiöregedett, Tamara vette át a gondozásukat.
„A padlón vagyok, nem tudom, hogy mit csináljak, az egész életemet elvették, mindent, amiért küzdöttem” – mondta.
„Mi arra kérjük Szlovákia kormányát, értékelje át a rendelkezéseit és próbáljon a helyzethez illően, humánus és erkölcsi szempontból is esélyt adni az egészséges állatoknak és a gazdáknak is” – jegyezte meg az összejövetelen immár Iván Lajos egyházgellei polgármester.
Emlékeztetett arra, hogy Nagylúcson és Gellében sincs fertőzött állat jelen állás szerint, viszont több ezer állatot érinthet a kislúcsi szövetkezetnél kimutatott száj- és körömfájás. A fertőzési gócponthoz mért három kilométeres övezetbe beleesik a pósfai és a nagylúcsi szövetkezet is.
„Az állatok elvesztésével tönkre tesszük az életeket is. Nem is beszélve a gazdasági helyzetről, a húsról, a tejről. Ez a cél? Mert szerintem az itteni gazdák megtartása a cél” – fogalmazott.
3

Iván Lajos gellei polgármester
Beszélt arról is, hogy a nagylúcsi szövetekezet területe előtt is találkoztak dögszállító teherautóval. „Mit keres egy farm mellett, ahol még nincs fertőzött?” – tette fel a kérdést.
Szavai szerint Gellén is áthaladtak az ilyen teherautók, a helyi önkéntes tűzoltókkal kellett ellenőrizni és elterelni azokat. Hozzátette, a pósfai szövetkezet elnöke a kormány válságstábját is értesítette erről, és azt kérte, hogy más útvonalon haladjanak.
Mint megtudtuk tőle, a pósfai farmon mintegy 450 állat található, amely fogékony a fertőzésre, emellett 5-6 gazdáról tud, egyenként 20-30 állatot számláló állománnyal.
Csémi Kinga, a szerdai összejövetel egyik szervezője a Paraméterrel közölte, hogy a mai eseményen résztvevő gazdák mindegyike a kislúcsi szövetkezet 10 kilométeres körzetében tevékenykedik, nagy részük a 3 kilométeres védőzónában. Hozzátette, ezeknek a gazdáknak összesen mintegy 300, a fertőzésre fogékony állatjuk van.
3

Csémi Balázs lúcsi kisgazda
„Napok óta telefonálgatunk. Egymást hívogatják a gazdák, ki mit tud, mi fog történni az állatainkkal. Egészségesek az állataink, nem volt kimutatva náluk a betegség. Azt az információt kaptuk, hogy megjelennek az állategészségügyi dolgozók és egyszerűen elviszik az állatainkat. Mi ebből élünk, ez a munkánk” – reagált kérdésünkre Csémi Balázs lúcsi gazda, akinek szarvasmarhái, hízóbikái, anyadisznói és hízómalacai vannak.
Hozzátette, azt szeretnék elérni, hogy legalább az egészséges állományokat ne irtsák ki rögtön, hanem helyezzék azokat 10-14 napos karanténba.
Kapcsolódó cikk:
Kiss László lúcsi polgármester arról számolt be, hogy a mai összejövetelen részt vett Patasi Ilona, a Szlovák Agrárkamara elnöke is, aki arról tájékoztatta, hogy
a földművelésügyi minisztériumot levélben kérték, hogy a 3 kilométeres védőzónát 1 kilométeresre csökkentsék. Ez azt jelenti, hogy jóval kisebb területet érintene a likvidálás a fertőzési gócpontok közelében.
Csütörtökön egy hivatalosan bejelentett demonstrációra kerül sor, szintén a lúcsi telep előtt, várhatóan délután négy órakor.