2

Fotó: TASR - Jakub Kotian (illusztráció)
Az önkormányzatok a dunaszerdahelyi Regionális Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hivatal (RVPS) rendeletére hivatkozva értesítik a lakosságot a száj- és körömfájás járvány miatt kialakult helyzettel kapcsolatos intézkedésekről.
Miután kedden Lúcs községben meg megerősítették a száj- és körömfájás jelenlétét a helyi szarvasmarha-tenyészetben, az RVPS több települést megfigyelési övezetbe sorolt, konkrétan Diósförgepatonyt, Kisfaludot, Felbárt, Sülyt, Nagybodakot, Dercsikát, Bakát, Vajkát, Nagyszarvát, Léget, Felsőpatonyt, Egyházkarcsát, Nyékvárkonyt, Dunaszerdahelyt, Királyfiakarcsát, Bőst, Csallóköznádasdot, Doborgazt, Keszölcést, Bacsfát, Csallóköztárnokot, Sárosfát, Macházát, Nagypakát és Szentmihályfát.
A hivatal intézkedéseket rendelt el, melyek a magánszemélyekre is érvényesek, akik szarvasmarha-, juh-, kecske- vagy sertéstenyésztéssel foglalkoznak.
Az említett övezetben tilos a fertőzésre fogékony haszonállatok szállítása, az ugyanazon gazdaságon belüli feltétlenül szükséges mozgás kizárólag a dunaszerdahelyi állategészségügyi hivatal engedélyével lehetséges. Tilos továbbá az állati eredetű melléktermékek szállítása, valamint rendezvények, állatpiacok, kiállítások, vásárok szervezése. Mindemellett tilos idegen személyeknek belépni az állattartó telepekre.
Az RVPS továbbá elrendelte, hogy az önkormányzatok kötelesek állomány-összeírást készíteni és azt 2025. március 28-ig benyújtani a dunaszerdahelyi Regionális Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hivatalba.
Az önkormányzatok ennek érdekében hangszórókon és a közösségi médián keresztül értesítik a lakosokat a bejelentési kötelezettségről.
Richard Takáč földművelésügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján arra is kitért, sok illegális állattartást is azonosítanak. „Ez a probléma” – húzta alá. Majd arról beszélt, az érvényes jogszabályok szerint a háztáji gazdaságban tartott állatokat is be kell jelenteni. Aminek az az értelme, hogy az ilyen válsághelyzetekben időben és megfelelő mértékben lehessen reagálni.
Szerdán a miniszter bejelentette, hogy az illegálisan tartott állatokat most utólag be lehet jelenteni, erre jelenleg általános amnesztia vonatkozik, büntetéstől tehát senkinek nem kell tartania.
Mostanáig a száj- és körömfájást a Dunaszerdahelyi járás négy településének állattartó telepein igazolták, Medvén, Csiliznyáradon, Bakán és Lúcson.
Kedden Csiliznyárad polgármesterét, Lukács Józsefet kérdeztük a kialakult helyzet jelenlegi állásáról, míg a szintén gócpontként számon tartott Baka községben helyi lakosokkal beszélgettünk:
Azt követően, hogy kedden negyedik gócpontként a kislúcsi mezőgazdasgi szövetkezetnél is megjelent a száj- és körömfájás megbetegedés, szerdán kora délutánra egy demonstrációval felérő összejövetelt tartottak Lúcson a környékbeli kisgazdák. Az eseményen megjelent egy fiatal állattartó, Zsemlye Tamara is, aki a média jelenlévő képviselői előtt mesélte el megrázó történetét az állataik embertelen lemészárlásáról:
Csütörtökön egy hivatalosan bejelentett demonstrációra kerül sor, szintén a lúcsi telep előtt, várhatóan délután négy órakor.