Patasi Ilona: Javasoltuk, hogy 1 kilométerre csökkentsék a védőzónát a fertőzési gócpontok körül

camera

1

Patasi Ilona: Javasoltuk, hogy 1 kilométerre csökkentsék a védőzónát a fertőzési gócpontok körül

Patasi Ilona, a Szlovák Agrárkamara elnöke - Archív felvétel 

Megosztás

A Szlovák Agrárkamara konkrét javaslatot tett a földművelésügyi miniszternek és a válságstábnak, melyben arra kérték, hogy első körben 3-ról 1 kilométerre csökkentsék azt a védőzónát, amelyben pillanatnyilag minden párosujjú patás haszonállatot leölnek.

„Tegnap elküldtük a válságstábnak, a miniszternek és a főállatorvosnak, de nem kaptunk még rá választ” – szögezte le.

Elmondta, EU-s tagállami hatáskör a védőzóna, illetve az azon belüli intézkedések megszabása. Ez a csökkentés komoly lépést jelentene, ugyanis a kislúcsi szövetkezet mint fertőzési gócpont 3 kilométeres körzetébe a nagylúcsi és gellei szövetkezetek is beletartoznak. Légvonalban mindkettő 2-2,5 kilométerre van a kislúcsitól.

Az 1 kilométeres sugarú kört a fertőzésre fogékony állatok likvidálására Németország is alkalmazta, amikor januárban egy brandenburgi gazdaságban kimutatták a száj- és körömfájást.

Olvassa el továbbá:

A szerdai lúcsi utcai összejövetelen, melyen környékbeli kisgazdák és állattartók fejezték ki nemtetszésüket a helyenként embertelen intézkedésekkel szemben, szóba került többek között az is, hogy a gellei és a lúcsi farmon is pályázati pénzekből modernizálnak.

„Minden bizonytalan, az emberek most félévig munkanélküliek lesznek, ha felszámolják az állományt? Mikor újíthatják meg a gazdaságaikat, kapnak erre támogatást?” – tette fel a kérdéseket az elnökasszony.

Úgy véli, ahol nem jelennek meg a betegség tünetei, ott nem kellene likvidálni az állományokat.

Olvassa el továbbá:

Lukács József csiliznyáradi polgármester a Facebookon számolt be az eddig történtekről, majd sajnálatát fejezte ki a veszteségekért.

Tisztázta ugyanakkor, hogy a nyáradi telepen nem bőgnek a sazarvasmarhák.

„A híreszteléseket, melyek szerint a szarvasmarhák bőgnek, fájdalmasan sírnak a csiliznyáradi telepen, el kell oszlatni, a telepen ugyanolyan intenzitással folyik a munka és jógazda módjára az állatok el vannak látva élelemmel, a tejet fejik, gondoskodnak az állatokról, időközben az állatállomány Csiliznyáradon le lett vakcinázva.

Közölte azt is, hogy Nyáradon a kistenyésztők eddig begyűjtött állatainál kizárható volt a fertőződés, egészséges állományról volt szó.

„Az intézkedést el kell fogadjuk, hogy a gazdaságot minél hamarabb újra tudjuk építeni. Amíg a fertőzés jelen lesz, addig a tenyésztett állatok, hús, tej érdektelen lesz a bel- és külföldi felvásárlók számára, valamint a helyiek számára sem lesz elfogadható, hogy fertőzött áruval tápláljuk magunkat, szeretteinket” – fogalmazott.

A teljes poszt:

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program