Új segélyvonalat hoznak létre Szlovákiában, a 155-ös segélyvonal tehermentesítésére szolgál

camera

1

Új segélyvonalat hoznak létre Szlovákiában, a 155-ös segélyvonal tehermentesítésére szolgál

Fotó: TASR/AP - illusztráció 

Megosztás

Szlovákiában új segélyvonal jön létre az Országos Mentőszolgálati Operatív Központ (OS ZZS) hatáskörében - tájékoztatott a TASR.

Az 116117-es segélyvonal a nem sürgős esetek számára lesz elérhető, hogy tehermentesítse a 155-ös segélyhívó számot.

Új mentőegységek is létrejönnek, amelyekhez új indikációs kritériumok társulnak a hívások szűrésére. Mindez a mentőszolgálatról szóló törvény módosításából következik, amelyet csütörtökön fogadott el a parlament gyorsított eljárásban.

Az 116117-es segélyvonal a kevésbé sürgős egészségügyi problémák megoldására szolgál majd, amelyek nem igényelnek azonnali mentőszolgálati beavatkozást. Például egészségügyi állapottal kapcsolatos konzultációra, megfelelő egészségügyi intézmény ajánlására, vagy tervezett klinikák közötti szállítások megszervezésére használható.

Az egészségügyi minisztérium azzal indokolta az új segélyvonal bevezetését, hogy a 155-ös számra érkező hívások 20%-a nem igényel mentőszolgálati kivonulást. „A segélyhívások növekvő száma, a mentőautók egyre több kivonulása és a rendszer túlterheltsége miatt csökken a mentőszolgálat elérhetősége. Az új törvény célja a mentőszolgálati rendszer stabilizálása és fenntarthatóságának biztosítása” – indokolta a minisztérium.

A mentőszolgálat operatív irányítása is új típusú mentőegységekkel bővül:

  • Hibrid sürgősségi orvosi mentőegység, ahol nappal orvossal, éjszaka orvos nélkül működik a csapat.
  • Sürgősségi mentőegység szakorvosi mentőtiszt vezetésével, amely kibővített kompetenciákkal rendelkezik.
  • Speciális szállító mentőegység, amely a kevésbé sürgős klinikák közötti szállításra és bizonyos elsődleges bevetésekre szolgál.
  • Gyermekmobil intenzív egységgel felszerelt mentő, amelyeket kizárólag gyermekkórházak működtetnek majd.
  • Egészségügyi asszisztenciát nyújtó mentőautók.

A törvény új rendszert vezet be a mentőállomások elhelyezésére az országban, amely a valódi szükségletek és a bevetések gyakorisága alapján történik. Az Országos Mentőszolgálati Operatív Központ rendszeresen értékeli majd a mentőszolgálat teljesítményét az adatok alapján. Az új szabályozás lehetőséget ad arra is, hogy a diszpécser későbbi kivonulást rendeljen el, ha a helyzet nem sürgős. A mentésirányítók pszichológiai alkalmassági vizsgálatára is új szabályok vonatkoznak majd.

A jövőben a mentőszolgálati engedélyek kiadásáért felelős pályázatokat nem az Egészségügyi Minisztérium, hanem a mentőszolgálati operatív központ bonyolítja le, ezzel kiküszöbölve az összeférhetetlenségi problémákat. Az új törvény szerint egy szolgáltató nem birtokolhatja az összes engedély több mint 25%-át, így elkerülhető lesz a domináns piaci helyzet kialakulása. Bizonyos esetekben kivételek megengedettek.

A módosított törvény 2024. április 15-én lép hatályba, néhány rendelkezése szeptember 1-jétől, míg az új segélyvonal 2026 januárjától lesz elérhető.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program