Nincs újabb fertőzési gócpont a Dunaszerdahelyi járásban, Šutaj Eštok

camera

1

Nincs újabb fertőzési gócpont a Dunaszerdahelyi járásban, Šutaj Eštok

Fotó: TASR 

Megosztás

Nincs újabb száj- és körömfájásos fertőzésgóc Szlovákiában, ezért nem kellett életbe léptetni további óvintézkedéseket. Befejeződött a bakai gazdaság állományának leölése, a lúcsi telep következik – jelentette ki csütörtökön Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter a központi válságstáb ülése után.

„Nem érkezett információ újabb járványkitörésről. Négy helyen ütötte fel a fejét ez a fertőző vírusos betegség. Bakán, ott, ahol először észlelték, már elvégezték a fertőtlenítést, és felszámolták az állományt. Jelenleg Lúcson folyik a kármentesítés. Ma nem rendelt el újabb intézkedést a központi válságstáb. Felmértük a helyzetet, az erőinket és az erőforrásainkat” – magyarázta Šutaj Eštok.

Olvassa el továbbá

Kristína Vavríková, az mezőgazdasági minisztérium államtitkára elmondta, az intézkedések továbbra is érvényben maradnak. „Késő este (csütörtökön) Bakára utaznak a minisztérium munkatársai, ahol találkoznak az érintett falvak polgármestereivel, és azokkal a gazdákkal, akiknek az állatait leölték. Segítenek nekik a kártérítésre vonatkozó kérvények kitöltésében” – tájékoztatott Vavríková, a találkozórészleteiről azonban egyelőre nem közöltek semmit.

„Gazdaként és a vidék képviselőjeként minden egyes állattenyésztőt nagyra tartok, és kértem a helyzet felülvizsgálatát Nyáradon, Medvén és Lúcson. Az egészséges tenyészállomány elpusztítását azonnal le kellene állítani a veszélyeztetett övezetekben. Nagyon sajnálom, hogy a falusi gazdák tenyészállatainak megsemmisítése ilyen drasztikusan és szigorú, és nem az uniós előírások szerint járunk el, pedig az élelmiszerellátás katasztrofális az országban” – mondta Branislav Becík, Nyitra megye elnöke.

Šutaj Eštok szerint jogosak a gazdák követelései. „Tekintettel arra, hogy a központi válságstábnak kötelessége intézkedéseket hozni a betegség további terjedésének megakadályozására, ezért megállapodtunk abban, hogy a 14 napos lappangási idő lejárta előtt nem tudjuk elfogadni a javaslatokat. És ma a második napnál tartunk” – hangsúlyozta a miniszter, és a gazdák megértését kérte.

„Szeretném megnyugtatni az embereket, hogy amennyire tudjuk, ellenőrzés alatt tartjuk a helyzetet. Ma hat napja annak, hogy a járvány beigazolódott. Minden óvintézkedést megtettünk a betegség terjedésének megakadályozására. Ez a betegség valóban nagyon veszélyes, mert rendkívül könnyen terjed. Az állatokkal való közvetlen érintkezés útján, közvetve, a takarmánnyal, és még a madarak is terjeszthetik. A legveszélyesebb pedig az, hogy a levegőben is terjed” – mondta Roman Matejčík, az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet munkatársa.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program