„Nem adjuk őket!”– a száj- és körömfájásjárvány kapcsán meghozott intézkedések felülbírálásáért tüntettek Pozsonyban

camera

1

„Nem adjuk őket!”– a száj- és körömfájásjárvány kapcsán meghozott intézkedések felülbírálásáért tüntettek Pozsonyban

A pozsonyi tüntetésen a csallóközi gazdák azt követelték, az egészséges állatokat ne kelljen leölni (A szerző felvétele) 

Megosztás

A fővárosba, a kormány székhelye elé hívott össze péntek délutánra tüntetést a Pro Regio Danubia civil szervezet. A megmozduláson részt vettek azok a csallóközi gazdák is, akiknek az állatait a száj- és körömfájásjárvány megfékezésére végett ölték le. Azt követelik, az egészséges állatokat ne kelljen megsemmisíteni.

A tüntetésen, amelyen nagyjából 100-130 fő vett részt, a Magyar Szövetség elnökségének két tagja, Pálinkás Évi és Nagy József, korábbi környezetvédelmi miniszter és egykori EP-képviselő olvasta fel a megmozdulás során megfogalmazott követeléseket. Mindketten hangsúlyozták, a Pro Regio Danubia civil szervezet színeiben hívták össze a demonstrációt.

A tüntetésen egyebek mellett azt kérték az illetékesektől, a járvány által nem érintett farmokon azonnal hagyjanak fel a betegségre fogékony fajba tartozó egészséges állatok likvidálásával. Ahogy arról ugyanis mi is beszámoltunk, a fertőzött állattartó telepek körüli 3 km-s körben minden a betegségre fogékony állatot leölnek. A demonstráción hangsúlyozták, az állatoknak likvidálásának ezen gyakorlata szerintük szembe megy az Európai Unió vonatkozó rendeletével.

„A védő és megfigyelési körzetekben található gazdaságokban az EU rendelete alapján részletesen meghatározott intézkedésekkel kell megfékezni a járvány terjedését. Így időszakos állatorvosi ellenőrzésekre, nyilvántartás vezetésére, a vírus ki- és bejutásának megelőzésére, illetve az intézkedések ellenőrzésére van szükség” – jelentették ki az eseményen magyarul és szlovákul is. Majd hozzátették, ugyanakkor tiltani kell az állatok szállítását, illetékteleneknek a farmokra való belépését. Ellenőrizni kell a szaporítási eljárásokat, a gazdaságban használt eszközöknek a mozgását, és indokolt esetekben a fertőtleníteni kell azokat. A takarmányozást és trágyagazdálkodást pedig el kell különíteni gazdaságoktól, emelték ki. Ezen túl az érintett gazdák azonnali kárpótlására szólítottak fel, amelybe a bevétel- és munkabérkiesést is kompenzálni kell. „A bizonyítottan fertőzött gazdaságok állományát pedig szenvedésmentesen likvidálják!” – tették hozzá.

A szervezők szerint a Szlovák Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet, illetve a vírus kimutatására alkalmas tesztelőegységek kapacitását is sürgősen meg kell erősíteni.

Nagy József a megmozdulás után portálunknak elmondta, elégedetlenek azzal, ahogy a kormány a helyzetet kezeli. „Sőt, még a kormánykoalíción belül sem mindenki ért ezzel egyet” – mutatott rá azzal, bízik benne, hogy az illetékesek meghallgatják a követeléseiket és változtatnak a járványügyi intézkedéseken. Arra a kérdésünkre, hogy szerinte Richard Takáč (Smer) mezőgazdasági miniszternek le kellene-e mondania Nagy azzal válaszolt, bár politikailag a tárcavezető a felelős a helyzetért, szerinte az élelmiszer- és állategészségügyi hatóság egyik vezetője, Roman Matejčík vonható felelősségre. Nagy szerint ugyanis Matejčík egy találkozón arról beszélt, hogy ha a gazdák tüntetni fognak, akkor azt a kört, amelyben minden a betegségre fogékony állatot le kell ölni, háromról öt kilométerre terjesztik ki. „Ha ilyen alapon hozzák meg a döntéseket, akkor, az illetőnek nincs ott keresnivalója” – jelentette ki Nagy.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program