1

Dezinfekciós kapu a medvei határátkelőnél - Fotó: TASR
Az Európai Bizottság vizsgálja a száj- és körömfájás Közép-Európába való bekerülésének eredetét és módját. Egyelőre azonban nem rendelkezik megbízható válasszal erre a kérdésre – nyilatkozta pénteken a TASR hírügynökségnek az egyik bizottsági szakértő. Ugyanakkor méltatta a Szlovákiában tapasztalt gyors és megfelelő reakciót a fertőzés megjelenésére.
Magyarországon március 7-én erősítették meg a betegséget, két héttel később pedig Szlovákiában is kimutatták. Az EB szerint nagyon valószínű, hogy a fertőzés Magyarországról terjedt át Szlovákiába.
„A laboratóriumi szakértők szerint a vírus azonos. Nagy valószínűséggel a szél útján terjedt. A meteorológiai jelentések szerint erős szél fújt Magyarország délkeleti részéből északnyugati irányba a Duna mentén, ami elősegíthette a vírus átterjedését Szlovákiába” – magyarázta a szakértő, hozzátéve, hogy ez a betegség a levegőben is terjedhet.
Már januárban kimutatták a száj- és körömfájást Németországban is, azonban az ottani vírus más típusú volt, és a vizsgálatok szerint nincs összefüggés a szlovákiai és magyarországi esetekkel.
Nézze meg videónkat a lúcsi tüntetésről:
A Bizottság képviselője elmondta, hogy Szlovákia időben aktiválta az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusát, és segítséget kért a tagállamoktól. Ennek eredményeként gyorsabb és gördülékenyebb lett az együttműködés azokkal az országokkal, amelyek képesek támogatást nyújtani.
„Csehországból érkeztek szakemberek, akik folytatták az állatok leölését. Ez egy meglehetősen összetett feladat, amelynél két szempontot kell figyelembe venni: a szabályoknak megfelelően kell végrehajtani, vagyis minimalizálni kell az állatok felesleges szenvedését, és mindezt úgy kell végezni, hogy ne terjedjen tovább a vírus” – részletezte a bizottsági szakértő.
Tájékoztatása szerint Ausztria felajánlotta a megfelelő fertőtlenítő felszereléseket, Magyarország pedig kezdetben járműveket biztosított az elhullott állatok szállításához. Németország gondoskodott a szükséges vakcinák közvetítéséről, és az uniós mechanizmuson kívül más tagállamok is felajánlották oltóanyag-készleteiket. „Szlovákia jelenleg nem igényel további segítséget” – állapította meg a TASR-nek nyilatkozó szakértő. Az EB azonban továbbra is kapcsolatban áll más tagállamokkal is, amelyek fontolóra veszik a segítségnyújtás lehetőségét.
Olvassa el továbbá:
Az Európai Bizottság a „Egységes piac program” (Single Market Programme) keretében is támogatást nyújthat Szlovákiának, amelyet az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság (SANTE) irányít.
„Ez elsősorban a tagállamok költségeinek társfinanszírozására vonatkozik, beleértve a gazdák kártalanítását a fertőzés miatt elpusztított állatokért, valamint szükség esetén a megelőző leölések költségeinek fedezésére a kockázatos gazdaságokban” – közölte a Bizottság. A társfinanszírozás mértéke 20-30 százalék, és szükség esetén az oltások költségeire is kiterjed.
A járvány kezelésére az EB válságkezelő csapatot vezet, amelynek központjai Budapesten, Pozsonyban és regionális szinten működnek. Emellett a tagállamokkal együttműködve egy állandó bizottság is működik, amely hetente kétszer ülésezik. A Bizottság emlékeztetett arra is, hogy a hét elején egy szakértői csapat érkezett Szlovákiába.