1

Fotó: TASR - Jaroslav Novák
Szombaton befejeződött a szarvasmarhák leölése a medvei (Dunaszerdahelyi járás) farmon, ahol kimutatták a száj- és körömfájás megbetegedést.
Vasárnap az állatok leölését a csiliznyáradi farmon folytatják, ahol ugyancsak megjelent a száj- és körömfájás fertőzés – tájékoztatta a TASR hírügynökséget Maroš Sýkora, a Naše Farmy cég képviselője – mindkét farm az említett céghez tartozik.
A medvei farmon a járvány kitörése előtt körülbelül 670 állat volt, míg a csiliznyáradin mintegy százzal több. A fertőzött telepeken a múlt héten kezdték oltani az állatokat, hogy csökkentsék a vírusürítést.
Mostanáig a száj- és körömfájást a Dunaszerdahelyi járás négy településének állattartó telepein igazolták, Medvén, Csiliznyáradon, Bakán és Lúcson.
Kedden Csiliznyárad polgármesterét, Lukács Józsefet kérdeztük a kialakult helyzet jelenlegi állásáról, míg a szintén gócpontként számon tartott Baka községben helyi lakosokkal beszélgettünk:
Azt követően, hogy kedden negyedik gócpontként a kislúcsi mezőgazdasági szövetkezetnél is megjelent a száj- és körömfájás megbetegedés, szerdán kora délutánra egy demonstrációval felérő összejövetelt tartottak Lúcson a környékbeli kisgazdák. Az eseményen megjelent egy fiatal állattartó, Zsemlye Tamara is, aki a média jelenlévő képviselői előtt mesélte el megrázó történetét az állataik embertelen lemészárlásáról:
Csütörtökön egy hivatalosan bejelentett demonstrációra került sor, szintén a lúcsi telep előtt:
Pénteken pedig már a kormány székhelye elé hívott össze tüntetést a Pro Regio Danubia civil szervezet. A megmozduláson részt vettek azok a csallóközi gazdák is, akiknek az állatait a száj- és körömfájás járvány megfékezése végett ölték le. Azt követelik, az egészséges állatokat ne kelljen megsemmisíteni.
A szigorú intézkedések most is érvényben vannak, de Lúcson egyelőre csak mintákat vesznek az állatoktól ezáltal időt nyerhettek az állattartók. Részletek…