1

-illusztráció- (Fotó: TASR)
Sokkoló megállapításokat tartalmaz Róbert Dobrovodský ombudsman rendkívüli jelentése, amelyet a parlament elé terjesztett. A dokumentum rendszerszintű problémákra világít rá a rendőrségnél a hiányzó ellenőrzési mechanizmusoktól kezdve az erőszakos rendőri esetek elégtelen kivizsgálásáig és a büntetlenség kultúrájáig.
A jelentés részletesen bemutat konkrét rendőri erőszakos eseteket, amelyeket az ombudsman és hivatala vizsgált. A legsúlyosabbak közé tartozik a 2024 végén Kassán történt incidens, amikor a rendőrök egy alkohollopással gyanúsított személy ellen aránytalan erőszakot alkalmaztak, ami végül a halálához vezetett – számolt be róla az Aktuality.
„A kamerafelvétel megtekintése után megdöbbentett a támadás rendkívüli brutalitása, amelyet semmilyen cselekedet vagy agresszív viselkedés nem indokolt” – mondta Dobrovodský.
Egy másik esetekben radiátorokhoz bilincseltek embereket, vagy alkalmatlan körülmények között tartottak őket fogva. Egy férfinek például eltört a sarka, három napig pedig egy ablak és szellőzés nélküli helyiségben tartották, amelyben csak egy fémpad volt.
A jelentés dokumentálja azt is, amikor egy rendőrkapitányságon a kihallgatás során egy őrizetbe vett személyt fizikai erőszaknak vetettek alá, ami fejsérüléseket, mellkasi zúzódásokat és dobhártyarepedést eredményezett nála. Egy rendőr ellen közfeladati helyzettel való visszaélés miatt indítottak eljárást.
Dobrovodský szerint különösen megdöbbentő a losonci rendőrőrs esete, ahol egy őrizetest két napra egy külön helyiségbe zártak. Miután szabadon engedték, az orvosok kiterjedt sérüléseket állapítottak meg – súlyos véraláfutásokat a karokon, az arcon, a vesetájékon és a combok hátulján, több bordatörést, csigolyasérülést és veseelégtelenséget.
Az átvizsgált esetek több rendszerszintű hiányosságra világítanak rá, amelyek hozzájárulnak a rendőri erőszak büntetlenségéhez. Az ombudsman elsősorban a kényszerítő eszközök alkalmazásának problémáira mutat rá. Számos esethez hiányos dokumentációt párosítottak, az ombudsman szerint pedig a bizonyítékok hiánya az állam hátrányára válik. Hozzátette: „az állam kötelessége igazolni a kényszerítő eszközök alkalmazásának jogszerűségét és arányosságát.”
A testkamerás felvételek, részletes hivatalos jelentések és egyéb bizonyítékok hiánya gyakran ahhoz vezet, hogy a rendőrök nem vonhatók felelősségre az indokolatlan vagy aránytalan kényszerítő eszközök alkalmazásáért. Problémás a felügyeleti mechanizmus függetlensége is.
Dobrovodský a megállapítások alapján átfogó ajánláscsomagot terjesztett elő, amely segítene megelőzni a hasonló eseteket a jövőben. Ezek közé tartoznak a kényszerítő eszközök alkalmazásának jogszabályi pontosítása és az ellenőrzési mechanizmusok megerősítése. Indítványozza a bilincselés szükségességének rendszeres felülvizsgálatát, a kényszerítő eszközök megkülönböztetését aktív és passzív ellenállás esetén, valamint az őrizetesek tárgyakhoz bilincselésének kifejezett tilalmát. Az ombudsman továbbá javasolja a rendőrök emberi jogi képzését, a testkamerák kötelező használatát és a kihallgatószobák audiovizuális rögzítésének biztosítását.
A jelentést Dobrovodský a parlament következő ülésén akarja megvitatni, hogy mielőbb elkezdődhessenek a szükséges intézkedések a rendőri erőszak megelőzésére és az ellenőrzési mechanizmusok hatékonyabbá tételére.