Az ombudsman rendkívüli jelentést készített olyan tényezőkről, amelyek arra utalnak, hogy a rendőrség tevékenységével súlyosan sérti az emberi jogokat

camera

1

Az ombudsman rendkívüli jelentést készített olyan tényezőkről, amelyek arra utalnak, hogy a rendőrség tevékenységével súlyosan sérti az emberi jogokat

Fotó: TASR - Pavel Neubauer 

Megosztás

Róbert Dobrovodský ombudsman rendkívüli jelentése feltárja a rendőrség által az elmúlt 13 évben elkövetett jogsértéseket. A jelentést hétfőn ismertette a parlamenttel. A dokumentumban több ajánlást is megfogalmaz, például a testkamerák bevezetését a rendőrök szolgálati tevékenysége során.

Dobrovodskýt saját elmondása szerint a kassai tragikus esemény késztette a rendkívüli jelentés elkészítésére: tavaly egy hajléktalan ember vesztette életét egy rendőri intézkedés következtében. Hangsúlyozta azonban, hogy a jelentés nem politikai felelősségre vonást tartalmaz, és nem von le büntetőjogi vagy fegyelmi következtetéseket a rendőrség tagjaival szemben.

„A jelentés nem azt állítja, hogy minden rendőr rossz, és a rendőrségnek vissza kell fognia tevékenységét. Nagyra értékelem a rendőrök munkáját. Mivel a rendőrség az egyetlen szerv, amely törvényes erőszakmonopóliummal rendelkezik, fel kell tennünk a kérdést: ki fogja felügyelni a felügyelőket? Fontos, hogy a rendőrség helyes irányba lépjen előre a munkájában” – magyarázta az ombudsman, aki a jelentést a rendőri intézkedések, mulasztások és lehetséges megoldások tényszerű megnevezéseként jellemezte.

A jelentés dokumentál több konkrét esetet is, például egy kihallgatás során történt bántalmazást vagy egy olyan személy fogva tartását, akinek közben eltört a sarka. Dobrovodský hangsúlyozta, hogy minden esetből igyekezett a lehetséges fejlődési lehetőségeket kiemelni.

A jelentés ajánlásokat is tartalmaz. A jogalkotási ajánlások megelőző intézkedéseket, ellenőrzési és felelősségi mechanizmusokat foglalnak magukban, például a kényszerítő eszközök alkalmazásának szigorúbb jogi szabályozását, valamint a biztonsági átvizsgálások feltételeinek és helyszíneinek törvényi meghatározását.

A nem jogalkotási ajánlások között szerepel a testkamerák bevezetése, a parlament által végzett fokozott és rendszeres ellenőrzés, a kihallgatószobák audiovizuális eszközökkel való felszerelése, valamint rendszeres képzések bevezetése.

„Fontos, hogy a parlament megismerkedjen a jelentéssel” – zárta gondolatait Dobrovodský, hozzátéve, hogy szeretné, ha a parlament a következő ülésén megtárgyalná azt.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program