3

Az iskola felvételei
A pozsonyi Duna utcai alapiskola negyedik alkalommal szervezte meg a 6-9. évfolyamait látogató tanulói számára az Agymenők programsorozatot március utolsó hetében.
„A fizika és a kémia került a fókuszba, a két legrettegettebb, a leginkább ‘nemszeretem’ tantárgy. Kísérletekkel, a mindennapi életből vett példákkal azonban „emberibbé” lehet tenni a legbonyolultabb törvényeket, képleteket, definíciókat. A négy előadó garanciát jelentett arra, hogy más módszerekkel, utakon közelítsünk a természeti és fizikai jelenségek megértéséhez“ – mondta Iró Erzsébet, igazgatóhelyettes.
Härtlein Károly, fizika szakos tanár, mesteroktató remek humorával, gyerekbarát hozzáállásával és széles körű tudásával ismét bebizonyította, hogy egyszerű eszközök bevonásával a körülöttünk lévő világ működésének megértése gyerekjáték lehet. Például egy kalapács, egy dió és egy nehéz tárgy segítségével megmagyarázható a tehetetlenségi erő. Krascsenits Zoltán vegyészmérnök az ivóvízzel kapcsolatos tévhiteket is eloszlatta: nem a palackozott ásványvíz fogyasztása az egészségünk záloga, hanem a csapból folyó víz a győztes megoldás. Bitter Gabriella vegyészmérnök a műanyaggyártás rejtelmeibe avatta be a felső tagozatosokat. Kiss Tünde fizikus, a Comenius Egyetem oktatója stratégiai játékokon keresztül terelgette a tanulókat a fizika közelébe.
Az iskola három gimnazistája: Šillo Dominik (III.A), Kósa Csaba (III.A) és Baráth Bence (I.A) további érdekességekkel szolgált a felsős tanulóknak a fizika, a kémia és az informatika területéről.
Másnap a felső tagozatosok mutatták be prezentációikat, kísérleteiket osztály-, ill. iskolatársaik előtt.
A programsorozat április végén fejeződik be egy egynapos tanulmányúttal a mosonmagyaróvári élményközpontba, a Futurába.