13

Fotók: Cséfalvay Á. András
„Helyezkedj el, alkalmazz és cselekedj jól!” – ezzel a szlogennel valósult meg az idei állásbörze Dunaszerdahelyen, a MOL Arénában, mintegy 40 kiállító és 1500 látogató részvételével.
Az állásbörzét idén két jótékonysági eseménnyel is egybekötötték. Egyrészt licitálni lehetett a DAC futballklub és a kézilabdaklub játékosai által aláírt labdára, az ebből befolyt bevételt a ritka betegségekkel küzdő gyermekek segítését végző Lafora Polgári Társulás számára ajánlották fel. A Szlovák Vöröskereszt és a dunaszerdahelyi kórház transzfúziós állomása pedig véradást szervezett.
A állásbörzén Hájos Zoltán dunaszerdahelyi polgármester reményét fejezte ki, hogy a Csallóközben is vannak jó képességű fiatalok és álláskeresők, és hogy a munkáltatók őket alkalmazzák majd.
„Inkább az itteni ember kapjon lehetőséget a munkára, minthogy idegen helyről jöjjenek külföldiek. Ez nemcsak a munka elvégzéséről szól, hanem egészen más kultúrával szembesülnénk itt, a Csallóközben – jegyezte meg. – Nem mintha nem szeretnénk itt a külföldieket, de ne legyen az, hogy a helyieknek nem marad munkahely”.
Bódis Gyula, a járási munka-, szociális és családügyi hivatal munkaközvetítő osztályának vezetője kérdésünkre elmondta, hogy a járás legnagyobb munkáltatói jelen vannak az állásbörzén, ahová mintegy 1500 látogatót vártak a tavalyi 1200 után.
Hogy miként zajlik annak előkészítése, hogy a regisztrált álláskeresők és a munkáltatók ilyen koncentráltan találkozhassanak, arról elmondta, hogy a hivatalnál minden álláskereső egy konkrét munkaközvetítő alá tartozik, akinek az a feladata, hogy mindent tudjon róla.
„Akkor tudunk hitelesen munkát ajánlani, ha tudjuk azt, hogy annak az embernek milyen lelki háttere van. Próbálunk olyan – hosszú távú – munkát keresni számára, ami megfelel az ő elvárásainak, a tudásszintjének és a gyakorlatának” – húzta alá.
Elmondta azt is, hogy a hivatal munkaközvetítői a hozzájuk tartozó álláskeresőt ellátják minden információval, amire szüksége van, utóbbiak pedig tulajdonképpen egyfajta feladatul kapják azt, hogy megjelenjenek az állásbörzén. „Nincs kötelezettségük, nem kell itt munkát találniuk, arról van szó, hogy koncentráljunk ezen a helyen 30 munkáltatót, és legyen választási lehetősége minél több munkáltatóval felvenni a kapcsolatot” – hangsúlyozta.
Az állásbörzével kapcsolatban nemcsak az álláskeresőket, de a középiskolákat is megszólítják a járásban, amelyekből általában a végzős diákok érkeznek látogatóba.
A járás egyik, ha nem a legnagyobb munkáltatója a dunaszerdahelyi kórház, amely szintén jelen volt egy standdal az állásbörzén. Földes Henriettától, a kórház egyik igazgatóhelyettesétől megtudtuk, hogy pillanatnyilag 503 alkalmazottjuk van, korábban azonban volt 530 is. A világjárvány után nyugdíjba távozott több alkalmazottjuk.
Véleménye szerint ma már egyfajta tévhit, hogy a végzős orvostanhallgatók külföldre távoznak a jobb megélhetés érdekében. „Tavaly szeptemberben, amikor végeztek az orvos- és nővértanhallgatók, 18 végzős magyar orvost vettünk fel a dunaszerdahelyi kórházba a régióból. Nagyon rég volt már ilyen magas ez a szám” – fogalmazott.
Hozzátette, nővérből ugyan csak kettő jött, de nagyon jó az együttműködésük az Egészségügyi Középiskolával, és nincs nővérhiány Dunaszerdahelyen. „A középiskolából hozzánk járnak gyakorlatra, és 2016 óta az a gyakorlatunk, hogy aki végül az iskola után minket választ, azt elküldjük főiskolára, hogy diplomás nővér váljon belőle. Addig ugyanis asszisztensként dolgoznak” – fogalmazott. Erre azért van szükség, hogy meglegyen a nővérek utánpótlása.