6

Mikuláš Černák és Pápay Tibor 1997-ben a Kanári-szigeteken nyaraltak, és – ott egyébként nem őshonos – papagájokkal fotózkodtak
A Nagyszombati Járásbíróságon kedden (április 1.) folytatódott az 1997-es dunaszerdahelyi Csémy-gyilkosság büntetőpere.
Míg az előző, 2024. október 23-i tárgyaláson Mikuláš Černák, a szlovák alvilág egykori feje tett vallomást, aki annak idején a dunaszerdahelyi Csémi Mihályt bérgyilkosként foglalkoztatta, a mostani tárgyalásra Černák egykori sofőrjét és mindenesét, Slavomír Surovýt idézték be tanúként.
A vádirat szerint az 1997. augusztus 3-án Dunaszerdahelyen végrehajtott leszámolást Sátor Lajos, Szamaránszky “Paprika” Árpád és Bodoky Károly követték el, sofőrjük pedig Szerencsés Zoltán volt. A végzetes éjszakán Csémy Mihály a dunaszerdahelyi Keleti lakótelepen parkolt le, amikor BMW-jét megrohamozták a merénylők. Két 58-as gépkarabélyból és egy 9 mm-es pisztolyból közel 60 lövést adtak le a volánnál ülő Csémyre, aki azonnal életét vesztette. Az anyósülésen ülő sógora súlyos, maradandó sérülésekkel élte túl a leszámolást.
A feltételezett elkövetők közül már csak Bodoky Károly van életben, a Nagyszombati Járásbíróságon zajló eljárásnak ő az egyetlen vádlottja. A rimaszombati származású férfi jelenleg Magyarországon tölti előzetes letartóztatását, ahol az 1999. február 2-án elkövetett, budapesti Döcher-gyilkossággal vádolják. Szlovákiában és Magyarországon is életfogytig terjedő szabadságvesztés fenyegeti.
6

Bodoky Károly – a tárgyalóteremben elhelyezett kivetítőn – a Nagyszombati Járásbíróság egyik korábbi tárgyalásán (Fotó: Barak Dávid)
A vádlottat – ahogy eddig mindig – videós távmeghallgatás útján kapcsolták a Nagyszombati Járásbíróságra.
Ez történt az előző tárgyaláson:
Mi áll a Csémy-gyilkosság hátterében?
- Csémy Mihály 1997. január 26-án Pápay Tibor megbízásából a sértett dunaszerdahelyi lakásán géppisztolysorozattal kivégezte a helyi maffia pénztárosát, Kovács Ferencet, becenevén Kecót, akivel egyébként azelőtt szoros baráti viszonyt ápolt.
- A Keco-gyilkosság visszafordíthatatlanul kirobbantotta a dunaszerdahelyi maffiaháborút, melyben az addig egységben dolgozó alvilág végleg két szárnyra szakadt: az egyiket Sipos Milán, a másikat pedig Pápay Tibor vezette.
- Mivel Siposék tisztában voltak azzal, hogy a “birkózókhoz” közelebb álló Kecót Csémy gyilkolta meg, utóbbi kénytelen volt ideiglenesen távozni Dunaszerdahelyről.
- 1997. március 15-én azonban a “birkózók” újabb pofont kaptak: tárgyalni mentek Mikuláš Černákkal, ám a “boss” és bűntársai – köztük Pápay Tibor és Csémy Mihály – Černák besztercebányai irodájában kivégezték Sipos Milánt és sofőrjét, Potásch Emilt is.
- Sátorék válaszcsapására hónapokat kellett várni, de bosszújuk végül célba ért, és 1997. augusztus 3-án a dunaszerdahelyi Keleti lakótelepen kivégezték Csémyt Mihályt.
- Két nappal a leszámolás után a dunaszerdahelyi Kék Duna áruház előtt egy virágtartóban turisták fedezték föl Hodossy Rudolf, vagyis Kis Cine levágott fejét – ő volt az, aki két nappal korábban kicsalta a gyilkosság színhelyére Csémyt, ezzel “tálcán kínálva” fel a férfit a bosszúra szomjazó Sátor Lajoséknak. Kis Cinét Černák saját kezűleg végezte ki Pozsonyban, majd a gyilkosság után levágta az áldozat fejét, és embereivel Dunaszerdahelyre vitette azt. Ezzel az volt a célja, hogy elrettentsen mindenkit, aki a jövőben esetleg hozzá merne nyúlni bármelyik közeli “munkatársához”.
6

Mikuláš Černák tanúként a Nagyszombati Járásbíróság 2024. október 23-i tárgyalásán (Fotó: Barak Dávid)
Slavomír Surový 1997. augusztus 3-án tagja volt annak a besztercebányai “különítménynek”, amely a gyilkosság hírére azonnal a Csémy ellen elkövetett leszámolás helyszínére sietett. Černák és emberei legalább három autóval egyenesen a dunaszerdahelyi Keleti lakótelepre mentek, ahol a “nagyfőnök” saját szemével győződött meg a szlovák bűnözői körökben Mišo Maďar (Magyar Misi) becenéven futó embere haláláról.
Kihallgatása során Surový így emlékezett vissza a szóban forgó éjszakára:
"Černák azt mondta nekünk, hogy Csémy aznap Magyarországon volt valakivel, aki közel állt a Sátor-féle csoporthoz, és állítólag ez az ember árulta el a tetteseknek, hogy Csémy mikor érkezik vissza Dunaszerdahelyre, és így a gyilkosok megvárhatták őt a helyszínen. Pápay aznap nem volt otthon, úgyhogy Černák Pápay egyik emberével ment el kávézni, hogy információt szerezzen arról, ki áll az ügy mögött. Černák az árulással Hodossy Rudolfot gyanúsította, akit másnap valahol Pozsonyban meggyilkolt."
6

Csémy Mihály (balra - rendrőségi felvétel) és szétlőtt autója a dunaszerdahelyi Keleti lakótelepen (Fotó: TASR)
A tanútól azt is megkérdezték, ismeri-e Bodoky Károlyt, és a vádlottat bizony nem kellett bemutatni Surovýnak. Kiderült, hogy a rimaszombati származású Bodoky már kb. 1995-től ismerte Černákot, akivel többször is kávézott Besztercebányán. Surový, aki akkoriban Černák sofőrje volt, nem tudta megmondani, volt-e a két személy között “munkakapcsolat”, azt viszont elárulta, hogy Bodoky egyik – szintén rimaszombati – közeli barátja együtt ült Černák testvérével vizsgálati fogságban, és később ebből az ismeretségből kifolyólag kávézgattak többször is Besztercebányán. Bodoky tehát már jóval a dunaszerdahelyi maffia tagjai előtt személyes kapcsolatban volt Mikuláš Černákkal, azt megelőzően, hogy utóbbi országos maffiafőnökké vált volna.
6

Slavomír Surový a Nagyszombati Járásbíróság folyosóján (Fotó: Paraméter)
Megvilágosodás a Kanári-szigeteken
Slavomír Surový egyébként büntetett előéletű, 12 évet töltött börtönben egy gyilkosság miatt, melynek áldozata Peter Klešč, az egykori kassai maffiafőnök, Róbert Holub testőre volt. Hogy mennyire közel állt Černákhoz, azt az is bizonyítja, hogy a maffiavezért egyes utazásaira is elkísérte, az alábbi fotó is egy ilyen alkalomkor készült róla.
6

Slavomír Surový, Mikuláš Černák és Pápay Tibor gyúrnak egy közös nyaralás alkalmával
És bár Surový annak idején közel volt a tűzhöz, tanúvallomása a vádlott Bodokyra nézve nem volt terhelő, hiszen elmondta: hogy pontosan ki követhette el a Csémy-gyilkosságot, arról semmilyen információval nem rendelkezik.
Slavomír Surový ugyanakkor előadott egy érdekes történetet, amely azt illusztrálja, hogy kezdetben Černáknak és Pápaynak fogalmuk sem volt arról, kik mészárolták le Csémy Mihályt. Sőt, egymást gyanúsították. A pontos sztorit Surový így idézte föl a bíróságon:
"Nem sokkal a Csémy-gyilkosság után nyaralni voltam Černákkal a Kanári-szigeteken, és ezen a kiránduláson ott volt Pápay Tibor is. Végighallgattam, ahogy az ügyről beszélgettek. Mikuláš Černák azzal gyanúsította meg Pápayt, hogy az ő csoportja áll a Csémy-gyilkosság mögött. Pápay meg erre azt felelte neki, hogy ő meg azt hitte, hogy Černák ölette meg Csémyt. Aztán megegyeztek abban, hogy mivel egyikük sem volt, ezért nyilván valaki más hajtotta végre a dolgot. Ez minden, amit hallottam, ezen kívül semmit nem tudok mondani az elkövetőkről."
A büntetőper június 2-án további kihallgatásokkal folytatódik. A bizonyítási eljárásból már nincs sok hátra, csupán néhány további személy, köztük titkos tanúk kihallgatását tervezik. Bodoky Károly továbbra is ártatlannak vallja magát, elmondása szerint semmi köze nincs a Csémy-gyilkossághoz.