1

Fotó: TASR - Ján Krošlák
Két magyarországi, Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarhatelepen igazolta a száj- és körömfájás vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) laboratóriuma. A Darnózseli és Dunakiliti településeken található állományokban április 1-jén azonosították a klasszikus tüneteket, a fertőzöttséget másnap reggel a laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették.
Kedden a Paraméteren írtunk róla elsőként, hogy a magyar-szlovák határ magyarországi oldalán, Dunakiliti településen lévő állattartó telepen, valamint Darnózselin is megjelenhetett a száj- és körömfájás fertőzés. Domokos Zsolt a Dunakiliti Agrár Zrt. ügyvezetője a Paraméternek tegnap megerősítette, felmerült a gyanú, hogy az ő gazdaságukban is felütötte a fejét a száj- és körömfájásjárvány. Az ügyvezető igazgató elmondta, az állataiknál a betegségre jellemző enyhébb tüneteket fedeztek fel, ezért azonnal értesítették az illetékes állatorvosokat, akik mintákat vettek.
A darnózseli telepen lévő helyzetet közelről ismerő, ám neve elhallgatását kérő forrásunk arról tájékoztatta portálunkat, hogy az ott tartott állatoktól kedden vettek vért, hogy azt vizsgálatra küldjék.
Az eredmények szerda reggelre váltak ismertté: magyarországi a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) laboratóriuma igazolta a száj- és körömfájás vírus jelenlétét Dunakilitin és Darnózselin.
„A helyi hatósági szakemberek megkezdték a szükséges járványvédelmi intézkedéseket” – közölte szerdán reggel hivatalos weboldalán a NÉBIH.
A hivatal tájékoztatása szerint március 11-én és 21-én is negatív laboratóriumi eredményei voltak annak a két szarvasmarha állománynak, amelyekben szerda reggel igazolták a vírus jelenlétét.
„A Darnózseli településen lévő telepen 1000, míg a Dunakilitin található gazdaságban 2500 szarvasmarhát tartanak. Április 1-jén mindkét állományban azonosították a betegség klasszikus tüneteit, ezért a kormányhivatal hatósági állatorvosai soron kívül mintát vettek az állatokból, amelyekben a Nébih laboratóriuma kimutatta a vírust” – közölték.
Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos elrendelte a telepeken lévő szarvasmarhák vakcinázását, hogy azok felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. „A kitörések közül a hatóság védő- és megfigyelési körzetet állít fel, amelyekben a szigorított előírások lépnek életbe. A járványügyi nyomozás elindult. Ennek során a hatósági szakemberek mindenekelőtt a fertőzött telepekkel kapcsolatban álló kontaktgazdaságok felkutatására koncentrálnak, de a fertőzés lehetséges forrását is vizsgálják” – tájékoztatott a hivatal.
Takáč: A szlovákiai biztonsági intézkedések maximálisak
A szerdai kormányülés előtt Richard Takáč (Smer-SD) földművelésügyi miniszter is megerősítette, hogy igazolták a fertőzés jelenlétét a két magyarországi farmon. A tárcavezető hozzátette, a helyzet súlyos, láthatjuk ugyanis, hogy a vírus továbbra is jelen van a térségben. Azt ígérte, a szerdai kormányülés után tájékoztat a szlovákiai gazdákat érintő aktuális helyzetről.
Hozzátette, ami a szlovákiai biztonsági intézkedéseket illeti – a határokon zajló fertőtlenítéseket beleértve – azok maximális méreteket öltenek, hogy sikerüljön megfékezni a vírus további terjedését.
A Plavecký Štvrtokban vasárnap megerősített fertőzés kapcsán elmondta, a likvidált állatok tetemeit részben a zsolnai kafilériába szállítják majd, illetve elássák egy arra minden szempontból megfelelő helyen, azt viszont egyelőre nem pontosította, hogy ez hol lesz.
Mostanáig a száj- és körömfájást a Dunaszerdahelyi járás négy településének állattartó telepein – Medvén, Csiliznyáradon, Bakán és Lúcson –, valamint legutóbb vasárnap Plavecký Štvrtokban igazolták.
Korábban az egyik gócpontként számon tartott Baka községben helyi lakosokkal beszélgettünk:
Azt követően, hogy múlt héten kedden negyedik gócpontként a kislúcsi mezőgazdasági szövetkezetnél is megjelent a száj- és körömfájás megbetegedés, szerdán kora délutánra egy demonstrációval felérő összejövetelt tartottak Lúcson a környékbeli kisgazdák. Az eseményen megjelent egy fiatal állattartó, Zsemlye Tamara is, aki a média jelenlévő képviselői előtt mesélte el megrázó történetét az állataik embertelen lemészárlásáról:
Csütörtökön egy hivatalosan bejelentett demonstrációra került sor, szintén a lúcsi telep előtt:
Pénteken pedig már a kormány székhelye elé hívott össze tüntetést a Pro Regio Danubia civil szervezet. A megmozduláson részt vettek azok a csallóközi gazdák is, akiknek az állatait a száj- és körömfájás járvány megfékezése végett ölték le. Azt követelik, az egészséges állatokat ne kelljen megsemmisíteni.
A szigorú intézkedések most is érvényben vannak, de egyelőre csak mintákat vesznek az állatoktól ezáltal időt nyerhettek az állattartók. Részletek…