1

Fotó: TASR
A tranzakciós adó bevezetése hátrányosan érinti a pékeket, akik hazai alapanyagokból dolgoznak. A teljes ellátási lánc minden szintjén – a termőföldtől a bolti eladásig – meg kell fizetniük ezt az adót, míg a külföldről érkező termékek importőrei csupán egyszer kényszerülnek rá. Az adók, járulékok és bérek folyamatos emelkedése mellett így nem lesznek képesek fenntartani jelenlegi értékesítési áraikat – hívta fel rá a figyelmet Milan Lapšanský, a Szlovákiai Pékek, Cukrászok és Tésztagyártók Szövetségének (SZPCC) elnöke.
„Megértjük az államháztartás konszolidációjának szükségességét, de világosan ki kell mondani, hogy a tranzakciós adó leginkább azokat az élelmiszergyártókat sújtja, akik hazai alapanyagokat és hazai feldolgozókapacitásokat használnak” – hangsúlyozta Lapšanský.
A szövetség elnöke szerint az adó leginkább a kis- és közepes méretű pékségeket és cukrászatokat érinti, mivel ők nem tudják kihasználni a méretgazdaságosság előnyeit, és nem tudják csökkenteni a tranzakciók számát. Mivel kevesebb tranzakciójuk van, minden egyes alkalommal teljes mértékben meg kell fizetniük ezt az új adót.
Lapšanský kiemelte, hogy a szlovák élelmiszergyártók jelenleg semmilyen állami támogatásban nem részesülnek. A mezőgazdasági termelőkkel ellentétben így nem tudják ellensúlyozni a munkaerő, a nyersanyagok és az adóterhek növekedését, amelyek Szlovákiában a legmagasabbak az Európai Unióban.
A kenyér, péksütemények, sütemények és tészták gyártása a legnagyobb ágazat az országban az üzemek száma alapján, és az élelmiszeriparban dolgozók több mint harmadát foglalkoztatja.
„A szlovák kenyér-, péksütemény-, sütemény- és tésztagyártók számára rendkívül nehéz lesz fenntartani a jelenlegi árakat anélkül, hogy ez ne befolyásolná súlyosan a gazdálkodásukat. Egyre többet fizetünk az államnak, miközben a gyártók támogatása tavaly megszűnt. Az ágazatunk épphogy túlélte az éjszakai, hétvégi és ünnepnapi bérpótlékok emelését. Elképzelhetetlennek tartom, hogy a gyártók ne építsék be a megnövekedett költségeket az áraikba” – tette hozzá Lapšanský.
Ha az állam nem támogatja a gyártókat, az élelmiszer-termelés hanyatlásnak indul Szlovákiában. Lapšanský szerint fontos megérteni, hogy a szlovák üzletek polcain elérhető kínálatot kizárólag a kiskereskedelmi láncok határozzák meg.
„Ha az állam nem ébred fel időben, a fogyasztók a jövőben már nem találják meg a szlovákiai, magas minőségű élelmiszereket az üzletekben” – figyelmeztetett Lapšanský.