3

Fotó: Cséfalvay Á. András
A milleniumpusztai fiatal hölgy, Zsemlye Tamara esete bejárta portálunktól kezdve az országos sajtót is. Tamara múlt héten, a lúcsi és gellei gazdák tüntetésén mesélt a sajtónak arról, hogy előző vasárnap egy vadász lőtte agyon az udvarán az állatokat, miután az állatorvosi altató nem segített rajtuk. Állatai közül többet is egy vadász lőtt le, többek között erről és a dunaszerdahelyi járási vadállomány helyzetéről kérdeztük Figura Árpádot, a Járási Vadászszövetség és Vadászkamara elnökét.
ELŐZMÉNY:
- A korábban kiadott rendelet szerint a száj- és körömfájásra fogékony állatokat, beleértve a háztáji párosujjú patásokat is (tehén, sertés, kecske, juh) a fertőzési gócpontoktól számított 3 kilométeres körzetben likvidálni kell.
- Tamara, aki a fertőzés által érintett bakai szarvasmarhatelepen dolgozott, már egy ideje nem ment haza az állataihoz, nehogy hazavigye a fertőzést. Vasárnap (március 23.) viszont kapott egy hívást, miszerint elkezdték likvidálni az állatait. Ő maga már csak az utolsó néhány lövésre ért haza. 30-40 állata volt, amelyeket nem levágásra tartott, hanem többeket közülük épp ő mentett meg ettől a sorstól, vagy olyan helyről, ahol bántalmazták őket. Elnevezte és gondozta őket, családtagként tekintett rájuk.
- Azon a borzalmas napon egy állatorvos kezdte elaltatni az állatait, de az eddigi beszámolók szerint nem volt elég a nála lévő altató, ezért hívták oda a vadászt.
Olvassa el továbbá
Tudtak erről az esetről a vadászszövetségnél, esetleg folyamatban van valamilyen eljárás?
Ezt az egészet én is a médiából tudtam meg, nem tájékoztattak arról, hogy odahívtak egy vadászt. Később értesültem róla, hogy azokat az állatokat elaltatták, csak mivel néhány közülük nem pusztult el, azért hívták oda a vadászt, aki lelőtte őket. Olyasmi nem történhet meg, hogy egy vadász csak úgy bemegy valakinek az udvarára, és lövöldözni kezd. Sajnos emiatt az eset miatt viszont most sokan a vadászokból gyilkosokat csináltak.
Lakott területen, egy udvaron viszont csak úgy a vadász sem nyithat tüzet. Hogy történhetett ez meg mégis?
Alapvetően a vadász nem lövöldözhet lakott területen, az nem vadászterület. Utánanéztem viszont, ilyen rendkívüli esetekben az államnak van egy olyan lehetősége, hogy megkérheti a rendőröket, a hadsereget vagy épp a vadászokat abban a territóriumban, hogy segítsenek olyan állatoknál, amelyeknél az altató vakcina nem használt.
Ez most is így történt, van róla hivatalos dokumentum. Nagyon sajnálatos ez az eset, nekünk, vadászoknak sem tetszik, ami történik, de sajnos nem tudunk vele mit kezdeni.
(Arról, hogy ki és mi alapján kérhet fel egy vadászt ilyen esetben beavatkozásra, illetve magáról a feljelentésről/eljárásról érdeklődtünk a belügyminisztériumnál, a földművelésügyi minisztériumnál és a rendőrségnél. Amint megkapuk a válaszukat, közöljük.)
Az országos vadászkamara ügyvezető elnökével, Suba Imrével készült interjúnk:
3

Fotó: Cséfalvay Á. András
A vadászoknak tehát készenlétben kell lenni?
A mai napig nem voltunk felkérve, hogy ilyen esetekre legyünk felkészülve. Arra kértek fel, hogy figyeljük a vadakat a szabadban, és ha valamelyik gyanús, a betegség tüneteit mutatja, azt le kell lőnünk.
Arra egyáltalán van bármilyen képesítésük, fel vannak készülve rá, hogy egy udvarban nyissanak tüzet?
Rákényszeríteni nem tudnak erre. Megkérhetik a vadászt, és akinek van rá szíve, az odamegy és segít. Ez a vadász hozzáállásán múlik.
A vadászszövetség semmilyen belső eljárást nem kezdeményezhet azok ellen, akik ezt felvállalják?
Amíg valamilyen bűntényt nem követ el a vadász, addig nem.
A mostani eset után történt feljelentés a járási ügyészségen…
Hozzánk még nem ért el semmilyen kezdeményezés. Ha az ügyészség eljárást indít, akkor az állami szervek bennünket is kiértesítenek.
Tud arról, hogy a fertőzésekkel összefüggésben történt-e a mostanihoz hasonló eset máshol?
Nem tudok róla, és szerintem nagyon meg fogják gondolni az állami szervek is legközelebb. Mi nem örülünk ilyen helyzetnek, azt az államnak a saját szerveivel kellene megoldania.
Említette ön is, hogy figyelniük kell a vadállományt. Lőttek már ki fertőzésgyanús vadat?
Nem tudok ilyen esetről. Ha ez megtörténne, akkor oda kell hívnunk az állatorvost, aki egy speciális zsákban elviszi a tetemet. Amennyiben pozitív lenne teszteredmény, vélhetően kapnánk egy másik rendeletet és már nemcsak figyelnünk kellene a territóriumot.
Ezek az állatok viszont nagyobb területeket járnak be, míg a farmokon vagy udvarokon lévők nem mennek sehova…
Igen, a vadak migrálnak, de a legnagyobb koncentrációban Doborgaztól Bősig találhatók meg, oda viszont hál’ istennek még nem jutott el a fertőzés.
A Duna mindkét oldalán, Medvétől Lúcsig, illetve Kisbajcstól Dunakilitiig már megjelent.
Közel a Duna-vidék, és a szarvasok migrálnak a határon át is, de bízunk benne, hogy nem jut be közéjük.
Mekkora az állomány a betegségre fogékony vadakból ebben a térségben?