4

Marián Kučerkát (Screenshot: Belügyminisztérium)
Egészen Bosznia-Hercegovináig menekült a szlovákiai igazságszolgáltatás elől, amely több mint egy évtizedes börtönbüntetésre ítélte. Miután kiderült, hogy egy alkotmányellenesnek nyilvánított jogszabályi rendelkezés miatt a bíróságnak újra kell tárgyalnia az ügyét, visszatért Szlovákiába. A NAKA egykori nyomozójáról, Marián Kučerkáról van szó, akit azért ítéltek el két évvel ezelőtt, mert kenőpénzekét fogadott el. Most pedig könnyen lehet, hogy felfüggesztett börtönbüntetéssel megússza az egészet.
Marián Kučerkát 2023 júliusában tíz és fél év börtönbüntetésre ítélte el a Legfelsőbb Bíróság. Az ítélet szerint a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) gazdasági bűncselekményekkel foglalkozó volt nyomozója kenőpénzekért manipulált két büntetőeljárást. Az ítélet szerint megpróbálta a szőnyeg alá söpörni a korábbi gazdasági miniszter, Peter Žiga unokaöccsének adócsalási ügyét, míg a másikban a főleg gázolajjal üzletelő dél-szlovákiai vállalkozókat segítette.
A jogerősen elítélt korrupt exrendőr egy percet sem töltött a rács mögött, még a bíróság döntése előtt Bosznia-Hercegovinába menekült.
A bíróság a börtönbüntetés mellett vagyonelkobzást is elrendelt. Végül pont ez vezetett ahhoz, hogy a exnyomozó ügye újra visszakerült a bíróságra.
Kaliňák és a vagyonelkobzás
2023. decemberében a Szlovák Köztársaság Alkotmánybírósága úgy döntött, hogy a büntetőtörvénykönyv egyik, teljes vagyonelkobzást előíró paragrafusa alkotmányellenes.
Arról a törvényi rendelkezésről volt szó, amely a bíróságoknak bizonyos bűncselekmények esetén kötelezővé tette a teljes vagyonelkobzás büntetésének alkalmazását.
4

Kučerka 2022-ben a Specializált Büntetőbíróság tárgyalásán (Fotó: TASR)
Durván negyven bűncselekmény tartozott ebbe a körbe, például a maffiavádak, a korrupció, a pénzmosás, az adócsalások vagy a kábítószeres bűncselekmények. De még ezeket is a legsúlyosabb formában, nagy kárt okozva, szervezetten kellett elkövetni ahhoz, hogy a bíróságnak ne legyen mérlegelési lehetősége a vagyonelkobzás kapcsán.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az alkotmánybíróság nem magát a vagyonelkobzást mondta ki alkotmányellenesnek, hanem azt, hogy a büntetőtörvénykönyv bizonyos bűncselekmények kapcsán automatikussá és kötelezővé tette a teljes vagyonelkobzás alkalmazását.
A szóban forgó beadványt amúgy 2021. februárjában 30 ellenzéki, smeres parlamenti képviselő nyújtotta be az alkotmánybíróságra Robert Kaliňák ügyvédi képviseletében. Bár az általuk bepanaszolt, és végül megszüntetett paragrafus 2011-től volt érvényben, létezése csak azután kezdte el zavarni őket, hogy a rendőrség számos Smerhez köthető személyt gyanúsított meg súlyos korrupciós bűncselekményekkel.
Azok az elítéltek, akikre az alkotmányellenes paragrafus alapján róttak ki büntetést, azok mind perújítási kérelemmel élhetnek, és indítványozhatják korábbi ítéletük vagyonelkobzást érintő pontjának hatályon kívül helyezését, vagyis megszüntetését.
Azóta számos elítélt élt ezzel a lehetőséggel, így kapta vissza vagyonát a maffiagyilkosságokért 25 évre ítélt Dora Ferenc, a pozsonyi Piťo-klán egykori feje, Juraj Ondrejčák, valamint Norbert Pakši, aki a különleges rendőri tevékenységek osztályának igazgatóhelyetteseként maffiózóknak szivárogtatott ki kényes anyagokat.
Újra kell dönteni a büntetéséről
Egy évvel ezelőtt Marián Kučerka is megpróbálkozott perújítási kérelemmel. A Specializált Büntetőbíróság végül elfogadta a kérelmét. A perújítás keretében az elítélt nemcsak a vagyonát kaphatta vissza, a bíróság megszüntette a exrendőrre kirótt tíz és fél éves büntetést is.
A bíró szerint utóbbira azért volt szükség, mivel a vagyonelkobzásról és a börtönbüntetésről szóló részek elválaszthatatlanok, nem lehet csak az egyiket törölni.
Az eset érdekessége, hogy az ítélet Kučerka bűnösségéről szóló részét nem törölték, “csupán” a büntetéseit.
A kérelem elfogadása utána a volt nyomozó visszatért Szlovákiába, mivel (egyelőre?) nem fenyegeti börtönbüntetés.
4

Kučerka 2022-ben a Specializált Büntetőbíróság tárgyalásán (Fotó: TASR)
Mindez azt jelenti, hogy az elítélt a korábban lefoglalt vagyonát visszakapta, azonban a büntetéséről újra a bíróságnak kell döntenie. A Specializált Büntetőbíróságon szerdán (április 3.) kezdődött volna a tárgyalás, azonban fél óra után Milan Cisarik bíró úgy döntött, hogy május közepére halasztja a tárgyalást.
Kučerka a tárgyaláson nem jelent meg, ügyvédjén keresztül azt üzente, hogy mivel főként jogi kérdésekről lesz szó, úgy véli, személyesen nincs rá szükség. Azonban a bíró és az ügyész is ragaszkodott az elítélt személyes jelenlétéhez.
Börtön helyett felfüggesztett?
Miután a bíróság 2024 júniusában megszüntette a Kučerkára kirótt több mint egy évtizedes börtönbüntetést, Szlovákiában életbe lépett a kormány által elfogadott új büntető törvénykönyv, amely jelentős enyhítést hozhat a korrupt exrendőr ügyében is.
Kučerkát az eredeti büntetési tételek szerint tíz és tizenöt év közötti büntetés fenyegette a kenőpénzek elfogadásáért. A módosítások után azonban ez három és nyolc év közötti büntetésre csökkent. Ez azt jelenti, hogy a bírónak lehetősége lesz őt próbára bocsátani, esetleg házi őrizetre ítélni.
Žiga és a gázolajosok
Ahogy azt már említettük, Kučerkát két kenőpénzes botrány miatt találta bűnösnek a bíróság. Az ítélet szerint Kučerka 25 ezer euró kenőpénzt fogadott el Bernard Slobodníkon, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) pénzügyi egységének korábbi vezetőjén keresztül Norbert Bödör vállalkozótól.
Cserébe Štefan Žigát, a volt gazdasági miniszter, Peter Žiga unokaöccsét kellett segítenie egy büntetőeljárás során. A Kučerka elleni per egyik koronatanúja Slobodník volt, aki azt állította, hogy Tibor Gašpar volt országos rendőrfőkapitány hívta fel a figyelmét arra, hogy Štefan Žiga cége körül is szaglásznak a rendőrök.
4

Štefan Žiga 2024-ben vádlottként a Specializált Büntetőbíróság tárgyalótermében (Fotó: TASR)
Štefan Žigát is később bíróság elé állították, 2024 októberében első fokon bűnösnek mondták ki Slobodník lefizetésében. Norbert Bödör nyitrai oligarcha ellen is vádat emeltek, azonban az új büntető törvénykönyv életbe lépése után az ügy elévült.
Kučerka másik korrupciós botránya a főleg gázolajjal üzletelő JOPI TRADE céghálózat köré csoportosuló dél-szlovákiai vállalkozókkal kapcsolatos. Az ítélet szerint Marián Kučerka és Bernard Slobodník 200 ezer eurót fogadtak el Ľudovít Makótól, a Pénzügyi Hatóság bűnügyi osztályának egykori igazgatójától. Makó a pénzről azt állította, hogy az a gázolajban utazó üzletemberektől jött, akiket ekkortájt adócsalás miatt vizsgált a NAKA.
Kučerkának és Slobodníknak a kenőpénzekért cserébe el kellett intézniük, hogy ha a rendőrség lecsap az üzletemberekre, ne tartsanak náluk házkutatást, illetve ne helyezzék őket előzetes letartóztatásba.
A JOPI TRADE körül csoportosuló vállalkozók közös nevezője, hogy nagyrészt egymással üzletelnek, eladósodott cégeket hagynak maguk után, ennek ellenére fényűző életet élnek. Az üzemanyagok értékesítésével foglalkozó céghálózatoknak hála például lovardákat is tudtak vásárolni – innen ered a „szlovák Texas” név is, amivel a sajtó illette a csoportosulást.
Ebbe a vállalkozói körbe tartozott a vágfarkasdi Kertész József is. Róla itt írtunk bővebben: