1

Ladislav Kamenický pénzügyminiszter(Fotó: TASR)
A pénzügyminisztérium új forrásokat keres az államkassza bevételeinek növelésére. A legújabb intézkedések ismét a vállalkozókat érinthetik, méghozzá azáltal, hogy csökkentik a céges autók után levonható általános forgalmi adó (áfa) mértékét.
A KPMG tanácsadó cég figyelmeztetett, hogy Szlovákia mentességet kért az Európai Bizottságtól. A pénzügyminisztérium célja ugyanis, hogy a gépjárművek és motorkerékpárok esetében az áfa levonásának jogát 50%-ra korlátozza. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy a vállalkozók az autók és motorok áfájának csak a felét vonhatnák le (jelenleg ez 100%) – írja az Aktuality.
A pénzügyminisztérium azzal érvel, hogy a jelenlegi rendszer adminisztratív szempontból bonyolult, az ellenőrzése pedig terhet jelent mind az adóhatóságok, mind a vállalkozók számára. A tárca felmérése szerint állítólag a válaszadók 71%-a előnyben részesítené az átalányalapú áfalevonási rendszert a járművek vegyes használata esetén.
A minisztérium elemzése szerint a járművek üzleti célú használata „valamivel több mint 50%” a teljes használaton belül. Ez a homályos megfogalmazás azonban kérdéseket vet fel az adatok pontosságát és a változás valódi indokait illetően.
A gyakorlatban ez annyit jelentene, hogy az EU Tanácsának jóváhagyása esetén Szlovákia 50%-os korlátozást vezethetne be az áfalevonásra személygépkocsik (M1 kategória) és motorkerékpárok (L1e és L3e kategória) vásárlása, lízingje és importja; kapcsolódó szolgáltatások igénybevétele; valamint alkatrészek és üzemanyag beszerzése esetén.
A korlátozás nem vonatkozna azokra a járművekre, amelyeket továbbértékesítésre, bérbeadásra, személyszállításra (pl. taxik), autósiskolai oktatásra vagy gépjárművezető-képzésre használnak.
Ha bevezetnék a változást, 2025 júliusától a vállalkozók számára jelentősen megdrágulna a személygépjárművek beszerzése és fenntartása.
Az Aktulality szerint bár a pénzügyminisztérium ezt az intézkedést adminisztratív egyszerűsítésként mutatja be, valójában egy burkolt adóemelésről van szó. Azok a vállalkozók, akik járműveiket túlnyomórészt üzleti célokra használják (50% felett), további költségekkel szembesülnének, függetlenül attól, hogy mennyi a tényleges magánhasználat.