Vám és körömfájás, avagy minden, ami szem-szájnak ingere!

Vám és körömfájás, avagy minden, ami szem-szájnak ingere!
Vám és körömfájás, avagy minden, ami szem-szájnak ingere!
2
Donald Trump - Fotó: AP/TASR
Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.
Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!
Trumpcesszió
Két és fél hónap telt el az új amerikai elnök beiktatása óta, és azóta feje tetejére állt a világ. Tengeren innen arra ébredhettünk csütörtökön, hogy Donald Trump ismét alaposan beletenyerelt a billentyűzetébe. Odaát még szerda volt, amikor a józan ész már megint csütörtököt mondott. Az Egyesült Államok 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval és 34 százalékosat Kínával szemben.
Szavai szerint az új amerikai vámtételeket úgy állapították meg, hogy az egyes kereskedelmi partnerek által az amerikai termékekre alkalmazott vámokat és behozatalt nehezítő terheket összegezték, majd az így kapott százalékos értéket megfelezték. Ez így még akár indokoltnak is hangozhatna, ha bármilyen egyeztetés vagy mértékletesség előzné meg, de a Trump-adminisztráció, élén az elnökkel mást sem akar, csak sokkolni. A világ józanabb felén aztán erre elmondják, hogy ennek beláthatatlanok a következményei, és emberek milliói fognak miatta szenvedni.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint elsősorban a legkiszolgáltatottabb polgárok, de azonnal érezni fogják a vámok hatását a kisvállalkozások és a nagyvállalatok is.
Hiába hangzik jól, hogy ezentúl azok lesznek előnyben, akik Amerikában gyártanak és foglalkoztatnak, szakemberek szerint ez rövid- és középtávon ezek a vámok Amerikának se jók, túl hosszú távra pedig mostanában képtelenség előre látni bármit is.
Nincs kecmec, ha kell a zseton
Kormányunk mindeközben azon ügyködik, honnan szerezhetne még több pénzt az államkasszába. Ennek egyik eredménye volt az áprilistól hatályba lépett tranzakciós adó, amivel a vállalkozókat és cégeket sarcolják. Az egyéni vállalkozók például kibújhatnak ez alól, ha ugyanabban a bankban van a vállalkozói, mint a magánszámlájuk.
Mint kiderült, nem érvényes ez viszont a kft-kre, akkor sem, ha azok egyszemélyes társaságok. A Pénzügyi Hatóság április 2-ig közel 352 ezer ilyen típusú céget tartott nyilván, becslések szerint több tízezerre tehető ebből az egyszemélyes cégek száma. Sokan ilyen egyszemélyes cégen keresztül kerülik az adó- és járulékfizetést, a tranzakciós adó tekintetében viszont a cég nem tekinthető egyidejűleg természetes személynek, míg az egyéni vállalkozó igen.
A kormány ugyanakkor a tranzakciós adón túl máshoz is hozzányúl, például a második pillérben „kuporgatott” pénzünkhöz, amit belebetonoznának az autópályákba, illetve bérlakásokba.
További kiváló ötlet, amivel megint csak a vállalkozók és cégek zsebéből emelnék ki a zsozsót, hogy a céges kocsik után csak az áfa felét lehetne a jövőben visszaigényelni, nem a teljes összeget.
Húsba vágó kérdések
Az elkövetkezendő időszakban gyakran teszik fel majd a kérdést az üzletláncoknak, hogy vajon elég-e a hús- ás a tejtermék a piacon. A száj- és körömfájás járvány miatt esedékes kiesést ugyanis valamilyen csatornán pótolni kell. Ha nem sikerült, akkor nem lesz olyan pozitív a Szlovák Kereskedelmi Szövetség elnökének válasza, mint most. Pillanatnyilag érvényes, hogy a betegség miatt nem ürültek ki a polcok, és a kereskedelmi egységek elvileg felkészültek arra is, hogy hiány lép fel. De jó is ez az unió!
Ausztria viszont előre megy, és határzárat rendelt el két határátkelőn Szlovákia felé, és 21 határátkelőnél Magyarország irányába.
A korrupt exrendőr, akinek óriási mákja volt
Több szempontból is rendkívülinek nevezhető Marián Kučerka exrendőr életpályájának elmúlt éveket érintő szakasza. Először ugyanis 10 és féléves letöltendő börtönre, valamint vagyonelkobzásra ítélték korrupciós bűntényekért – többek között dél-szlovákiai vállalkozók és Peter Žiga korábbi miniszter, jelenlegi parlamenti alelnök rokona is lefizette a vád szerint – a Fico-kormány újbóli hatalomhoz jutása viszont gyakorlatilag helyreállította a régi életét.
Kučerka – még mielőtt be kellett volna vonulnia a sittre, a paradicsominak nem igazán nevezhető Bosznia-Hercegovinába szökött, és onnan csak azután tért haza, hogy helyt adtak perújrafelvételi kérelmének.
Ehhez szükség volt arra, hogy alkotmányellenesnek mondják ki a Büntető Törvénykönyv egyik, teljes vagyonelkobzást előíró paragrafusát – nem magát a vagyonelkobzást, hanem azt, hogy bizonyos bűncselekmények, mint a maffiavádak, a korrupció, a pénzmosás, az adócsalások szervezetten történő elkövetése esetén automatikusan alkalmazzák.
Miután ez megtörtént, egyenes út vezetett oda, hogy a Specializált Büntetőbíróság helyt adjon Kučerka kérelmének is, a vagyonelkobzásra vonatkozó büntetést viszont nem lehetett önmagában semmissé tenni, a börtönbüntetését is törölni kellett. Érdekesség, hogy a bíróság továbbra is bűnösként tekint rá, a megújított perében így csak a büntetéséről döntenek majd, ami pedig a tavaly hatályba lépett büntetőjogi enyhítéseknek köszönhetően már jóval alacsonyabb lehet, mint amt korábban kiróttak rá. Vélhetően börtönbe sem kell majd vonulnia, ahogy ez idáig sem kellett egy napot sem ülnie.