3

A pozsonyi tüntetés során a tömeg a parlament elé vonult (A szerző felvétele)
Ezúttal péntek helyett csütörtökre hívott össze demonstrációt a Békét Ukrajnának (Mier Ukrajine) kezdeményezés. A fővárosi tüntetésen most az ellen is tiltakoztak, hogy a kormány megbélyegezné és újabb adminisztratív terhekkel sújtaná a civil szervezeteket. A megmozduláson 8-9 ezren vettek részt.
A megmozdulást azért csütörtökre időzítették, mert a parlament napirendjére felkerült egy a civil szervezeteket érintő törvényjavaslat, amely értelmében bizonyos egyesületeket „lobbistának” bélyegeznének. A rendezvény Facebook-eseményénél a szervezők azt írják, a kérdéses javaslattal a kormány meg akarja semmisíteni a civil társadalmat. „Ez a törvény az autoriter rezsim irányába tett lépés. Ha elfogadják azt, a civil társadalom az állam ellenségévé válik. Ezt mi nem hagyjuk!” – fogalmaznak. Szerintük a törvény olyan, mint amilyen jogszabállyal Oroszországban korlátozzák a civileket. A demonstráció során a kormány székhelye előtti Szabadság térről a törvényhozás épülete elé vonult a tömeg. A tüntetők azt skandálták, „Elég volt Ficóból!”, „Nem maradunk csendben”, „Maffia”, „Nem adjuk a szabadságot!”, „Szlovákia Európa”.
Fotó: TASR/Jaroslav Novák
A tüntetésen többek közt felszólalt Martin Bútora, szociológus, diplomata, Eva Kováčechová, a VIA IURIS civil szervezet jogásza, Zuzana Janíčková, a Nem a Mi Városunkban (Nie v našom meste) egyesület aktivistája. Az eseményt biztosító SafetyCrew cég szerint a megmozduláson 8-9 ezren vettek részt.
A tüntetés szervezőinek felvétele
A kérdéses törvényjavaslatot a kormányzó SNS frakciójának parlamenti képviselői nyújtották be. A miniszterelnök a szerdai kormányülés után pedig arról beszélt, a kormány is egyetért az indítvánnyal. A törvényjavaslat lényege, hogy azokat a civil szervezeteket, amelyek közvetve vagy közvetlenül befolyásolják a köztisztviselők döntéseit, esetleg tanácsot adnak, illetve szakmai anyagokat biztosítanak számukra lobbistaként kellene megjelölni. Mindezt akkor, ha az egyesületek ezt legalább negyedévente egyszer megteszik. Erről a tevékenységről az adott szervezeteknek a honlapjukon részletesen tájékoztatniuk kellene. Fel kellene tüntetniük, hogy név szerint ki az a köztisztviselő, akivel kapcsolatba kerültek, milyen tisztségben van az illető és mikor került sor a kapcsolatfelvételre. Amennyiben ezt a tájékoztatást a civil szervezet elmulasztja, ezer eurós bírságot is kaphatna, ismételt mulasztás esetén pedig a belügyminisztérium feloszlathatná az egyesületet. A kérdéses szervezetekről pedig egy központi nyilvántartást is vezetnének.
A csütörtöki megmozdulás szervezői a rendezvény Facebook-eseményénél azt írják, elutasítják, hogy az ország az orosz érdekszféra felé haladjon. „Szlovákia nem Oroszország. Mi Európa vagyunk” – írják. Úgy vélik, a miniszterelnök, Robert Fico (Smer) az gyengíti Szlovákia euroatlanti elköteleződését és Moszkvához viszi közelebb az országot.