1

-illusztráció- (Fotó: TASR)
Az orvosok szerint a tranzakciós adó ront a járóbeteg-szakellátás elérhetőségén. Az adó fizetésének kötelezettsége alól csak az állami kórházak és rendelők mentesültek, számos nem állami rendelő esetében pedig megnöveli a költségeket.
Utóbbiak a negatív megkülönböztetés miatt már panasszal éltek Brüsszelben. A járóbeteg szektor ráadásul már évek óta alulfinanszírozott, a területen dolgozók pedig az áfaemelés, a magas infláció, legújabban pedig a tranzakciós adó bevezetése miatt már azt fontolgatják, hogy bezárnak vagy megemelik az illetékeket – számolt be róla a TV JOJ.
Egy neve elhallgatását kérő onkológus a csatornával közölte, hogy havonta 10 ezer euróért vásárol gyógyszert a páciensei számára, ezért pedig egy centtel sem kaphat többet a biztosítótól. Így tehát a gyógyszereken nem nyer semmit, viszont az államnak még így is át kell utalnia a tranzakciós adót. Ellenben az állami szférában dolgozó kollégáinak, akik ugyanolyan gyógyszereket alkalmaznak, már nem kell tranzakciós adót fizetniük.
Hasonló tapasztalatokban van részük a gasztroenterológiai szakrendelőknek is, amelyek bevétele túlnyomórészt a biztosítóktól származik. A tranzakciós adó érvénybe lépését követően viszont nem reménykednek benne, hogy a biztosítók növelik majd a juttatásokat úgy, hogy fedezni tudják a plusz kiadásokat.
A TV JOJ szerint a tranzakciós adó miatt számos orvos azt fontolgatja, hogy inkább nyugdíjba vonul, felbontja a szerződését vagy pedig megemeli az illetékeket.