5

Az előtérben Culka János és a belügyminiszter, Matúš Šutaj-Eštok (Fotó: A belügyminiszter Facebook-oldala)
A bősi székhelyű Komplex Központi Mentőszolgálat is segíti az államot a száj- és körömfájás betegséggel sújtott csallóközi régióban. Annak alapítóját és egykori vezetőjét, Culka Jánost azzal gyanúsították meg korábban, hogy 4 millió eurót lapátolt ki az államkasszából.
2023 november 28-án a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) a Mentőautó (Záchranka) nevet viselő rendőrségi akció során nyolc személyt gyanúsított meg, köztük a Komplex Központi Mentőszolgálat (KCZS) akkori vezetőjét, Culka Jánost. A mentőszolgálatost mind a mai napig hétrendbeli hűtlen kezelés különösen súlyos bűntette és kétrendbeli pénzmosással gyanúsítják.
Culkán kívül 5 korábbi magas rangú állami tisztségviselő és három másik személy – köztük két nagymegyeri férfi – ellen is eljárás indult. A rendőrség szerint Culka János civil társulása közel 4 millió euróhoz jutott hozzá 4 év alatt, miután szerződéseket kötött több állami vállalattal. A hatóságok szerint ezek a cégek olyan feladatokkal bízták meg a bősi mentőszolgálatot, amelyeket jóval kevesebb ráfordítással maguk is el tudtak volna végezni.
Miután büntetőeljárás indult Culka ellen a polgári társulást fia, Dominik vette át.
Az állam most újra szerződést kötött a mentőszolgálattal, a száj- és körömfájás betegséggel sújtott csallóközi régióban segítik a hatóságok munkáját.
A támogatási szerződést március 31-én írták alá, tíz nappal az első igazolt fertőzés után. A szerződést először a Denník N vette észre.
„A kedvezményezett (vagyis a KCZS – szerk. megj.) vállalja, hogy a 2025-ös évre benyújtott támogatási kérelemben szereplő tevékenységekre és aktív intézkedésekre használja fel a kapott támogatást, a speciális önkéntes tűzoltóegyesület anyag- és műszaki felszerelésének biztosítására – könnyű speciális jármű biztosítása, az önkéntes tűzoltóegyesület alapvető működési feltételeinek biztosítására, valamint a száj- és körömfájás rendkívüli helyzetével kapcsolatos költségek fedezésére, amely a Szlovák Köztársaság területén jelent meg. A kedvezményezett vállalja, hogy olyan intézkedéseket foganatosít, és teljes körű együttműködést biztosít, amelyek lehetővé teszik a rendkívüli helyzet mielőbbi megszüntetését” – áll a szerződésben, amit a Culka Dominik vezette társulás és a belügyminisztérium kötöttek meg.
A dokumentum szerint a tárca 249 ezer eurót fizet ki a polgári társulásnak. A szerződéshez mellékelt költségvetés szerint 89 ezer eurót kell fordítani „anyagköltségekre”. A belügyminisztérium további 70 ezer eurót fizet ki a társulásnak “általános szolgáltatások (étkeztetés)” címen. A tételek között szerepel még a „gépek, műszerek, berendezések, technika és szerszámok beszerzése”, „javítás és karbantartás”, valamint a „speciális szolgáltatások” is.
Culka Jánost az Aktuality és a Denník N is megszólította, a mentőszolgálatos elmondta, hogy a hatóságoknak például a fertőtlenítés terén nyújtanak segítséget.
Fotóalbum politikusokkal
Robert Fico miniszterelnök és Richard Takáč mezőgazdasági miniszter (mindketten a Smer pártból) múlt héten a válságstábbal Bősön jártak, ahol a száj- és körömfájás elleni intézkedésekről tárgyaltak, a mentőszolgálat épületében.
Ficot az épület előtt Culka várta. Ez a miniszterelnök aznapi videójából derült ki:
5

Culka János és Robert Fico a bősi mentőszolgálat épülete előtt (Forrás: Robert Fico Facebook-oldala)
Korábban Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter és Richard Takáč mezőgazdasági miniszter is osztott meg fotókat a mentőszolgálatossal:
5

Fotó: Matúš Šutaj Eštok Facebook-oldala
5

Forrás: Richard Takáč Facebook-oldala
A Denník N és az Aktuality is megpróbálta megszólítani a kormányfőt és a minisztereket, utóbbi a mezőgazdasági minisztériumtól ezt a választ kapta: „Köszönjük az érdeklődést, a kérdésekre nem fogunk válaszolni.”
Korábban – pontosabban tavaly júniusban – az állami milliók szétlopásával gyanúsított Culka János Berényi József megyealelnök és Denisa Saková gazdasági miniszter asztaltársaságában fotózkodott a bősi vadásznapokon:
Hűtlen kezelés és pénzmosás
A bősi székhelyű KCZS-t 2001-ben alapították több civil mentőszolgálat összevonásával. A polgári társulás autóbaleseteknél, természeti katasztrófáknál és eltűnt személyek felkutatásában segíti a hatóságok munkáját. Az első Fico-kormány idején (2006-2010) nőtt igazán nagyra a szervezet, hála a hatalmas összegű állami támogatásoknak, amelyből professzionális felszerelésre is telt.
Ahogy azt már a bevezetőben említettük, 2023 novemberében indult eljárás Culka János és további hét személy ellen. A gyanúsítottak között öt korábbi állami hivatali vezető is szerepel. A hatóságok szerint ők voltak azok, akik olyan feladatokkal bízták meg a mentőszolgálatot, amelyeket maguk is el tudtak volna végezni. A büntetőeljárásól ITT írtunk bővebben.
A gyanú szerint Culka polgári társulása több mint 4 millió euróval gazdagodott, az összeg nagy részét öt civil szervezetnek utalta át. Ezek között szerepel két nagymegyeri (Dunaszerdahelyi járás) társulás is, amelynek 1 millió eurót utalt át a mentőszolgálat. A polgári társulások vezetői ellen pénzmosás gyanújával indult eljárás.
Tavaly decemberben Hamran István is feszegette a mentőszolgálatos rendőrségi és politikai kapcsolatait. Marek Vagovič oknyomozó riporter műsorában arról beszélt az ex-rendőrfőkapitány, hogy Culkáék miatt még a NAKA belső szabályzatát is módosították. Addig a felettesek nem tudták előre, kire csapnak le a nyomozócsoportok, Culkáék őrizetbe vétele után azonban új belső szabályzat született, miszerint a főnökséget előre informálni kell a készülődő házkutatásokról és gyanúsítottak elfogásáról.
Korábban megpróbáltunk megszólítani Culkát: „Az ügy még folyamatban van, nem akarunk erről nyilatkozni” – mondta a Paraméternek az ügyvédjén keresztül.