1

Fotó: TASR - Jaroslav Novák
Tomáš Taraba és Michal Šipoš a száj- és körömfájás elleni intézkedésekről és a medvék kilövéséről beszélt a Markíza TV Na telo című vitaműsorában.
Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter (SNS) szerint Richard Takáč mezőgazdasági miniszter kellően határozott intézkedéseket hozott.
Ezzel szemben bírálta azokat a farmokat, amelyek szerinte katasztrofálisan kudarcot vallottak. Kétségbe vonja azt is, hogy az állam kártérítést fog-e fizetni azoknak a farmoknak, amelyek kénytelenek voltak leölni az állataikat. „Ők viseljék a következményeket” – jelentette ki Taraba, hozzátéve, hogy a gazdáknak kellett volna felelősségteljesen eljárniuk, és lezárniuk a farmjaikat.
Szerinte maguknak köszönhetik, hogy behurcolták a vírust a telepeikre. Hangsúlyozta, hogy a nagyüzemi gazdaságoknak biztosítással kellene rendelkezniük, és kérdéseket fog feltenni azzal kapcsolatban, milyen mértékű felelősséget vállalnak a betegség terjedéséért.
Michal Šipoš, a Slovensko mozgalom parlamenti képviselője szerint a kormány kudarcot vall. Állítása szerint az állatokat szállító teherautók összevissza közlekednek.
„Takáč miniszter kudarcot vallott, Šutaj Eštok is kudarcot vallott” – tette hozzá a képviselő.
Egyetért Taraba miniszterrel abban, hogy ha egy farm megszegte az előírásokat, nem lenne szabad kártérítést kapnia. A miniszter beszélt az állatok leölésével kapcsolatos intézkedésekről is. Állítása szerint minden érintett gazdát felkeresnek az állatorvosok. „Fontos a tesztelés, például tejmintákból is” – tette hozzá.
Felelősséget érez azokért a helyszínekért is, amelyeket az elhullott állatok eltemetésére választottak ki. „Az a preferencia, hogy katonai területeket válasszunk ki” – közölte Taraba. A többi helyszínt a környezetvédelmi tárca szakemberei elemzik.
Šipoš szerint ez az eljárás nem elégséges és túl lassú. Úgy gondolja, hogy a lakosoknak legalább három nappal előre tudniuk kellene, hogy állatszállítás lesz a környékükön.
Foglalkoztak a tervezett medvekilövésekkel is. Taraba szerint az ideális medveállomány 800 példány lenne. Egy friss tanulmány szerint jelenleg körülbelül 1200 medve él Szlovákiában.
„A túlszaporulatot kezelni fogjuk” – mondta Taraba. A miniszter szerint eltávolítják az etetőhelyeket azokon a területeken, ahol rendkívüli helyzet van kihirdetve.
Šipoš szerint a legnagyobb gond, hogy még azt sem tudjuk pontosan, hány medve él az országban. „Családok százai nem mennek ki az erdőbe, mert félnek. A mi megoldásunk innovatív. Más országok példáját is megnéztük – vannak helyek, ahol nyomkövető karkötőket tesznek a medvékre” – mondta a képviselő.
Taraba hozzátette, hogy szigorúan ellenőrizni fogják az etetőhelyeket.