A „mély aggodalomra okot adó” magyar korrupcióval is indokolja az EU-ra kivetett vámokat az Egyesült Államok

camera

1

A „mély aggodalomra okot adó” magyar korrupcióval is indokolja az EU-ra kivetett vámokat az Egyesült Államok

Donald Trump - Fotó: AP/TASR 

Megosztás

Válasz Online áttanulmányozta azt a 397 oldalas jelentést az USA kormányának honlapján, amely indokául szolgálhatott az amerikai elnök által bejelentett új vámszabályoknak. A dokumentumból kiderül, hogy Magyarország – a kormányzatok látszólagos jó kapcsolatának ellenére – fontos indokokat szolgáltatott az EU-val szemben életbe léptetett 20 százalékos vámteherre.

A konkrét példák között Magyarország úgy tűnik fel, mint az egyik tagállam, amely tipikusan az EU-s szabályoknál is szigorúbb előírásokat alkalmaz. Ilyen példa a gyógyszerek átláthatatlan ártámogatási rendszere és a kötelező ügyvédi kamarai tagság külföldiek számára nehezített feltételei – mutatott rá a 444.hu.

A szövegben Magyarországot összesen 19 alkalommal említik, míg Szlovákiát mindössze négyszer, Romániát és Lengyelországot egyaránt tizenkétszer, sőt még a jóval nagyobb partnerként számon tartott Németországot is csupán tizenhatszor bírálják.

Magyarország viszont nem csupán a bürokratikus terhek miatt került a Trump-kormány indoklásának középpontjába. Íme egy szó szerinti idézet Trump kereskedelmi főképviselőjétől:

„Az amerikai vállalatok komoly aggodalmukat fejezték ki a magyarországi közbeszerzések kapcsán, mivel azok nem mindig átláthatók, és gyakran a helyi, illetve EU-n kívüli szereplők – például Kína – javára dőlnek el. A magyar közbeszerzési gyakorlatban tapasztalható korrupció mély aggodalomra ad okot, még annak ellenére is, hogy az elmúlt években több intézkedés is történt ezen a téren.”

Ezzel párhuzamosan a magyar kormány jellemzően az Európai Unió vezetését teszi felelőssé a Trump-féle vámintézkedések várható negatív következményeiért.

Donald Trump múlt héten egy különös táblázatot lobogtatva indította el a globális vámháborút. Közgazdászok gyors elemzése szerint ilyen mértékű kereskedelmi korlátozásokra a világgazdaságban legfeljebb a második világháború óta, de akár az 1930-as évekig visszamenően sem volt példa.

Trump példátlan vámjai hatalmas terhet rónak majd az Európai Unió nyakába, ezt pedig Szlovákia is érzékeli majd, elsősorban az autóipara elé kerülő hatalmas akadályokon keresztül. A Szlovák Nemzeti Bank előrejelzései szerint jelentős munkaerőpiaci visszaesre kell számítani, hiszen akár 20 ezer munkahely is megszűnhet Trump intézkedéseinek hatására.

Kapcsolódó cikkek:

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program