Íme, a tranzakciós adó egyhetes eredménye: Egyes boltokban már nem lehet kártyával fizetni, mások a túlélésért küzdenek

camera

1

Íme, a tranzakciós adó egyhetes eredménye: Egyes boltokban már nem lehet kártyával fizetni, mások a túlélésért küzdenek

Illusztráció (Fotó: Pixabay) 

Megosztás

Szlovákiában a vállalkozók keresik annak a módját, hogyan játszhatják ki a tranzakciós adó fizetését. Egyes vállalkozások számára az új kötelezettség végzetes lehet.

Civilek és vállalkozók is beszámoltak az Aktualitynek arról, hogy milyen változásokkal kellett szembenézniük a tranzakciós adó egy héttel ezelőtti bevezetése miatt. Egy hölgy, Michaela például arról a tapasztalatáról számolt be, hogy fogászati kezelésen vett részt, ahol a múltban rendszeresen kártyával szokott fizetni, mivel sosem tudhatja előre, hogy mekkora összeget kérnek majd tőle. Ezért is érte meglepetésként, amikor az orvos bejelentette neki, hogy már csak készpénzt fogad el. Ugyanilyen helyzettel találta magát szembe a fodrászánál is.

A vállalkozók tehát igyekeznek kijátszani a rendszert, hogy ne kelljen tranzakciós adót fizetniük az államnak. A sportöltözékeket forgalmazó trencséni Tulák Outfitben is kijelentették: „egy euróval sem adnak többet a jelenlegi kormánynak”. A boltban arra kérik a vásárlókat, hogy készpénzzel fizessenek, cserébe pedig kedvezményben részesítik őket. Az így kapott készpénzen pedig aztán a bolt újabb árut vásárolhat. Emellett a cég körbehívta a beszállítóit, hogy az árukat csak utánvétre (dobierka) küldjék nekik.

A cég számára ugyanakkor nem kényelmes a jelenlegi helyzet, hiszen így nagyobb mennyiségű készpénzt kell maguknál tartaniuk, a béreket is készpénzben fizetik. A cég vezetője közölte: a túlélésért küzdenek, ott optimalizálnak, ahol csak tudnak, de egy alkalmazottjuktól már így is el kellett búcsúzniuk.

Ugyancsak készpénzes fizetésre ösztökéli klienseit a Šarišské Michaľanyban lévő Staré humno vendéglő. Martin Biroš tulajdonos kertelés nélkül kijelentette: ha a vendégek nem lesznek hajlandók készpénzben fizetni, a vendéglőnek emelnie kell majd az árakon. Ez lenne a jobbik eset, ugyanis a vállalkozó kilátásba helyezte annak lehetőségét is, hogy bezárja a vendéglőt és inkább elmegy szalagmunkát végezni, hogy megússza „az állam részéről érkező folytonos zaklatásokat”.

Ugyanezt fontolgatja Michal Darmo, a nagytapolcsányi M Café tulajdonosa is, aki „a jelenlegi helyzetet nézve legszívesebben összepakolna és elhúzna”. Rámutat, hogy az Európai Unióban egy országban sincs ilyen típusú tranzakciós adó, amit csak tovább tetéz, hogy az unión belül Szlovákiában a legrosszabb a vállalkozói környezet. Szerinte az államnak támogatnia kellene a vállalkozókat, de pont az ellenkezőjét teszi, „lépésről lépésre tönkreteszi a vállalkozói szektort”. Hozzáteszi, hogy a tranzakciós adóra gyakorlatilag a vállalkozók és a civilek dobják össze a pénzt, hiszen a vállalkozások a megemelkedő kiadások miatt kénytelenek emelni az árakon.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program