Gázok és vérre emlékeztető folyadék bugyog fel a területen, ahol elföldelték a leölt szarvasmarhákat (VIDEÓ)

camera

1

Gázok és vérre emlékeztető folyadék bugyog fel a területen, ahol elföldelték a leölt szarvasmarhákat (VIDEÓ)

Forrás: YouTube 

Megosztás

Több ezer, a száj- és körömfájás miatt leölt marhát temettek el a magyarországi Hegyeshalomnál. Az elmúlt napokban videó jelent meg arról, ahogy az érintett területen gázok, illetve vérre emlékeztető folyadék bugyog fel a talajból. Az illetékesek szerint viszont minden az irányításuk alatt áll.

Több ezer szarvasmarhát földeltek el a Hegyeshalomhoz közeli Csemeztanyán, ahol az elmúlt napokban felkavaró felvételek készültek. Az egyiken vérnyomok, valamint állattetemekre hasonlító alakok látszanak ki a földből, míg a másikon gázok és vérre emlékeztető folyadék bugyog fel a talajból.

A magyarországi hivatalok állítása szerint minden az irányításuk alatt áll. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos a 24.hu-nak nyilatkozva közölte: a nyilvánosságnak nincs keresnivalója a gödrök közelében, aki pedig engedély nélkül megközelíti azokat, elzárással büntethető. A területet állítólag ezelőtt is őrizték, a videó megszületését követően, viszont fokozták a biztonsági szolgálatot.

A főállatorvos szerint a leölt marhákat az előírások szerint temetik el, a műveletek még folyamatban vannak, ezért több napra van szükség, mire a szóban forgó gödröket végleg lezárhatják. Hozzátette, az elföldelést követően a tetemek úgynevezett anaerob bomláson mennek keresztül, ásványi anyagokra és szerves anyagokra bomlanak. Ez a folyamat gáz- és folyadékok képződésével jár – előbbi a talajból feltörve távozik, utóbbit pedig a rétegek közé tett felszívó anyagok, például több mázsa szalma kötik meg. Az állattetemeket folyamatosan fertőtlenítették, de mivel egyidejűleg nagy mennyiségű tetem indul bomlásnak, ezek a bomlási termékek is nagy mennyiségben képződnek, ennek eredményeként pedig a folyadék és a gázok egy része a felszínre törhet.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program