1

-illusztráció- (Fotó: Unsplash)
Három genetikailag módosított farkas, amelyek külsőleg hasonlíthatnak a több mint 10 ezer éve kihalt óriásfarkasokra (dire wolf), jelenleg egy titkos, biztonságos helyszínen élnek az Egyesült Államokban – közölte az eltűnt fajok újjáteremtését célul kitűző Colossal Biosciences nevű vállalat.
A kölyökfarkasok, amelyek három és hat hónap közötti korúak, hosszú fehér szőrrel, erős állkapoccsal rendelkeznek, és már most körülbelül 36 kilósak. A kutatók szerint felnőttkorukra akár 63 kilósra is megnőhetnek. Az óriásfarkasok, amelyek a mai szürke farkasokhoz hasonlóak, de jóval nagyobbak voltak, az utolsó jégkorszak után haltak ki – írja az NBC News.
A tudósok szerint ez az új kutatási eredmény nem jelenti azt, hogy az óriásfarkasok a közeljövőben visszatérnének az észak-amerikai füves pusztákra.
A Colossal tudósai ősi DNS-ek vizsgálata révén próbálták feltérképezni, hogy milyen tulajdonságokkal rendelkeztek az óriásfarkasok. Ehhez egy 13 ezer éves fogat használtak fel, amelyet Ohióban találtak, valamint egy 72 ezer éves koponyadarabot, mindkettő természettudományi múzeumi gyűjteményből származik.
Ezután a kutatók szürke farkasokból származó vérsejteket genetikailag módosítottak a CRISPR-technológia segítségével, összesen 20 ponton – mondta el Beth Shapiro, a Colossal vezető tudósa. Az így módosított genetikai anyagot egy házikutya petesejtjébe juttatták, majd az embriókat szintén házikutya-szülőkbe ültették be. 62 nappal később megszülettek a génmódosított kölykök.
A Colossal korábban hasonló projekteket jelentett be, például a gyapjas mamut vagy a dodó feltámasztására, élő fajok sejtjeinek módosításával.
„Bár a kölykök fizikailag hasonlíthatnak a fiatal óriásfarkasokra, valószínűleg sosem fogják megtanulni, hogyan kell leteríteni egy hatalmas jávorszarvast” – mondta Matt James, a Colossal állatgondozási szakértője . Utóbbi oka az, hogy nem figyelhetik meg vadon élő fajtársaik viselkedését, és nem tanulhatnak tőlük.
A cég hétfőn arról is beszámolt, hogy sikeresen klónoztak négy vörös farkast, az Egyesült Államok délkeleti részén élő, kritikusan veszélyeztetett vörös farkasok vérének felhasználásával. A cél az, hogy nagyobb genetikai változatosságot vigyenek a fogságban szaporított állományba, és ezáltal segítsenek megmenteni a fajt. A technológia más fajok védelmében is hasznos lehet, mivel kevésbé invazív, mint más klónozási eljárások – mondta Christopher Preston, a Montanai Egyetem vadvilág-szakértője, aki nem vett részt a kutatásban. Ugyanakkor azt is hozzátette: egy vad farkas vérvételéhez el kell altatni az állatot, ami nem egyszerű feladat.