Takáč Gellén bejelentette, a háztájiban tartott és a járvány miatt leölt állatok „kilós árát” fizetik ki kárpótlásként

camera

1

Takáč Gellén bejelentette, a háztájiban tartott és a járvány miatt leölt állatok „kilós árát” fizetik ki kárpótlásként

Őry Péter (balra), a Magyar Szövetség alelnöke és Richard Takáč (jobbra) mezőgazdasági miniszter (TASR-kép) 

Megosztás

A mezőgazdasági miniszter, Richard Takáč (Smer) a Magyar Szövetség meghívására a száj- és körömfájásjárvány által érintett régióba, Gelle községbe látogatott. A tárcavezető itt arról beszélt, a ragály miatt leölt, háztáji gazdaságokban tartott szarvasmarhák, sertések, kecskék piaci, kilós árát fizetik ki kompenzációként. A kárpótlás már kedden megindult.

Takáč a községben tartott sajtótájékoztatón elmondta, ha a járványellenes intézkedések miatt valakinek a háztáji gazdaságában tarottt 100 kilós sertését le kellett ölni, akkor az illető annyi kártérítést kap, hogy abból egy ugyancsak 100 kilós sertést tudjon vásárolni. Kedden este a járvány által érintett dél-szlovákiai térség három településének községházán találkozót szerveztek az érintett kisgazdák számára. Ők itt kézhez kapták a miniszter által már aláírt, kártérítésről szóló szerződést. Miután a dokumentumot a kisgazdák is aláírták, a szerződések központi nyilvántartásában (CRZ) közzéteszik azokat, majd pedig a kifizetések is megindulnak. A miniszter szerint eddig 31 ilyen szerződést készítettek elő, de ez a szám folyamatosan emelkedni fog. Ugyanakkor arról is beszélt, eddig egyetlen háztáji gazdaságban sem igazolták a betegség jelenlétét.

A tárcavezető elmondta, a hatóságok emberei folyamatosan ellenőrzik a régió gazdaságait, és olyan eseteket is találtak, amikor az érintettek nem tartották be a járványellenes intézkedéseket. „Nagyon kellemetlen meglepetés volt számomra, hogy két mezőgazdasági termelő nem engedte be a gazdaságba az élelmiszerfelügyeleti és állategészségügyi hivatal munkatársait. Ez számomra érthetetlen” – számolt be a miniszter, majd hozzátette, az érintettekkel foglalkozni fognak. Ismételten felszólított mindenkit, hogy tartsák be a járványügyi intézkedéseket. Arra is figyelmeztetett, az eddigi tapasztalatok alapján 21 napos lappangási idővel kell számolni. Arról is beszélt, a régióban a 17 kisebb határátkelőt azért kellett lezárniuk, hogy az ott szolgálatot teljesítő hatósági személyeket a járvány által érintett térség gazdaságainak ellenőrzésére tudják átcsoportosítani.

A miniszter elmondta, az állatok leölésére használt technikai felszerelést az erdőháti fertőzésgócból Dercsikára helyezik át, ahol a napokban ütötte fel a fejét a betegség. Arra is kitért, vannak olyan gazdaságok, amelyek közvetve kapcsolatba kerülhettek a fertőzött dercsikai farmmal, jelenleg a főállatorvos vizsgálja, hogy milyen intézkedéseket kell emiatt foganatosítani.

A tárcavezető a település kultúrházában a kisgazdákkal és a mezőgazdasági vállalatok képviselőivel találkozott. Az egyeztetést a Magyar Szövetség és a régió polgármesterei szervezték. A sajtótájékoztatón Takáč után Őry Péter, Csallóközcsütörtök polgármestere, a Magyar Szövetség alelnöke megköszönte, hogy a tárcavezető a régióba látogatott. Őry is a járványellenes intézkedések betartásának fontosságát hangsúlyozta.

A Magyar Szövetség szerint konstruktív volt a dercsikai találkozó. A párt levélben, majd a formáció nevében Gubík László elnök és Őry Péter alelnök személyesen is azzal a javaslatcsomaggal kereste meg a mezőgazdasági tárca vezetőjét, amelyet a járvány kitörése óta összehívott találkozókon a gazdák, az érintett települések polgármesterei és a szakma képviselői fogalmaztak meg.

„Ezek közül a legfontosabbak: a még tünetmentes állatok leölése helyett gyakori rendszeres mintavétel, szigorú karantén bevezetése mellett amnesztia azok számára, akik a háztájiban tartott állataikat eddig nem jelentették be, ez ne csak Nyugat-Szlovákiára, hanem az egész ország területére vonatkozzon, szlovák és magyar nyelvű gyors és hatékony kommunikáció” – fogalmaz közleményében a párt. A Magyar Szövetség pozitívan értékeli, hogy Takáč a javaslataikat a szerdai kormányülésre be is terjesztette és a csallóközi fórum javaslatát sem vetette el. Ez utóbbin a polgármesterek azt javasolták, hogy a Csallóközön véghaladó 63-as úton is helyezzenek ki fertőtlenítő kapukat.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program