Mi, emberek nem csak a Földet szemeteljük össze, hanem a világűrt is - a Mars felszínét már több mint 7 tonnányi űrszemét borítja (FOTÓK)
- Bulvár
1
-illusztráció- (Fotó Pixabay)
Az űrszemét, amely az alacsony Föld körüli pályán halmozódik, egyre nagyobb veszélyt jelent a meglévő műholdakra és űrmissziókra. A tudósok figyelmeztetnek, hogy az új hulladék keletkezésének megelőzése már nem elegendő – kulcsfontosságúvá vált a már Föld körül keringő törmelék eltakarítása.
Régi műholdak és rakéták ezrei zuhannak ki a pályájukról, és katasztrófák veszélyét vetítik előre. Az Európai Űrügynökség (ESA) szerint a törmelékek egyre gyakrabban térnek vissza a Földre, és nem mindegyikük ég el a légkörben. Átlagosan naponta több mint háromszor térnek vissza az atmoszférába változatlan állapotban műholdak vagy rakétadarabok. Míg korábban elenyésző volt az esélye annak, hogy ezek emberre vagy épületre zuhanjanak – tekintettel arra, hogy a Föld felszínének 70 százalékát víz borítja. A növekvő mennyiség miatt egyre nagyobb a katasztrófa kockázata.
Az űrügynökségek kutatói arra figyelmeztetnek, hogy az új törmelékek keletkezésének egyszerű megakadályozása már nem elégséges – az egyetlen járható út a meglévő űrszemét eltakarítása az alacsony Föld körüli pályáról. A szakértők szerint a probléma fő oka a működésképtelen műholdak és korábbi küldetésekből származó rakétadarabok feldarabolódása, amelyek hosszú ideig keringenek az űrben. Tavaly például legalább 3 ezer új darabot észleltek. A jelentés szerint jelenleg körülbelül 1,2 millió egycentiméternél nagyobb objektum található az űrben. Ezek bármelyike súlyos károkat okozhat aktív műholdakban, emberes űrhajókban vagy akár a Nemzetközi Űrállomásban – írja a Topky.
🚨WE TRASHED EARTH, SO NOW WE’RE TRASHING SPACE TOO
— Mario Nawfal (@MarioNawfal) March 16, 2025
Congrats, humanity! Not only have we filled the planet with pollution, but we’re now turning Earth’s orbit into a high-speed junkyard—and climate change is making it worse.
Right now, 40,000+ pieces of tracked space debris… pic.twitter.com/aJnHnzGkQL
Több mint 50 ezer tíz centiméternél nagyobb objektum is kering az űrben. A nyomkövető hálózatok jelenleg 40 ezer objektumot figyelnek, ezek közül 11 ezer az aktív hasznos terhek – például műholdak és teleszkópok – kategóriájába tartozik. A szakértők régóta dolgoznak azon, hogy enyhítsék ezt a problémát, és megelőzzék a Kessler-szindróma kialakulását, amikor is a keletkező új törmelékek gyorsabban szaporodnak, mint ahogy a régiek természetes úton visszatérnek a Földre. Az ilyen szituációkban a pályák idővel használhatatlanná és veszélyessé válnak, mert a törmelékek egymásnak ütköznek, feldarabolódnak és láncreakciót indítanak el.
Az ESA új jelentése figyelmeztet: „A valaha indított mintegy 20 ezer műhold körülbelül 70 százaléka ma is a világűrben van, és ezek együtt keringenek azokkal a több százmillió darabbal, amelyek ütközések, robbanások és szándékos megsemmisítések következtében keletkeztek.”
Ez a figyelmeztetés azután érkezett, hogy a kutatók felfedezték: a Mars felszínét már több mint hét tonnányi űrszemét borítja – jelentette a USA Today. Ezek a hulladékok elhagyott eszközök, összetört űrhajók és már működésképtelen berendezések, amelyek már betöltötték feladatukat. Ez a törmelék nemcsak a földönkívüli élet kutatását nehezíti – néha az emberi eredetű hulladékot tévesen földönkívüli technológiának hiszik a Földre visszaküldött képeken.
A tudósok szerint ez hatással lehet például a Perseverance marsjáró által gyűjtött mintákra is, amely már csaknem négy éve vizsgálja a bolygó felszínét, hogy nyomokat találjon a marsi életre, és fontos adatokat gyűjt a jövőbeni emberes küldetésekhez. Cagri Kilic, a Nyugat-Virginiai Egyetem robotikakutatója elmondta, hogy jelenleg kilenc működésképtelen űrhajó található a Mars felszínén – köztük a Viking 1, amely 1976-ban hajtotta végre az első sikeres marsi landolást, és hat éven keresztül küldött adatokat és képeket, mielőtt végleg elnémult.
NEW
— Black Hole (@konstructivizm) October 19, 2022
On Mars there are already more than 7,000 kilograms of space debris created by humans!
More: https://t.co/6c59ZUnxsP pic.twitter.com/319YCHKQ5D