A szülőket vették célba – újabb veszélyes üzenetekre figyelmeztet a rendőrség

camera

1

A szülőket vették célba – újabb veszélyes üzenetekre figyelmeztet a rendőrség

Fotó: Pixabay - illusztráció 

Megosztás

A szülőket célzó SMS-csalásra figyelmeztet a belügyminisztérium.

A csalók az áldozatok gyermekének adják ki magukat, azt állítva, hogy elromlott a telefonjuk, és az üzenetben megadott szám az új elérhetőségük. Az ilyen gyanús SMS-ekre nem szabad válaszolni – tájékoztatta a Paramétert csütörtökön Matej Neumann, a belügyminisztérium szóvivője.

„Ez egy rendkívül alattomos csalási módszer, a legerősebb emberi érzelmeket – a szeretteinkért érzett félelmet, segítőkészséget és bizalmat – használja ki. Arra kérjük az embereket, hogy legyenek éberek, tájékoztassák családtagjaikat – különösen az idősebb rokonokat –, és bármilyen kétség esetén mindig ellenőrizzék az információkat” – nyilatkozta Lucia Kurilovská, a belügyminisztérium államtitkára.

A minisztérium szerint, ha a csalók kapcsolatba tudnak lépni a kiszemelttel, további üzenetekben próbálják meggyőzni a szülőt, hogy a gyermekük bajban van, és sürgősen pénzre van szüksége.

A belügyminisztérium javasolja, hogy az ilyen üzenetekre ne válaszoljunk, ne kattintsunk a linkekre, és ne küldjünk pénzt vagy személyes adatokat. Fontos, hogy a gyermek helyzetét személyesen vagy a megszokott telefonszámán ellenőrizzük. „Ha valaki mégis reagált egy ilyen üzenetre, haladéktalanul jelentse azt a legközelebbi rendőrkapitányságon” – tette hozzá Neumann.

Ajánlott megelőző jelleggel előre tájékoztatni a családtagokat, és megbeszélni, hogyan járjanak el hasonló helyzetben – például ha valaki „orvosként” vagy „rendőrként” jelentkezik, és azonnali cselekvésre szólít fel.

A minisztérium felhívta a figyelmet arra is, hogy bár a csalási módszerek változnak, a cél mindig ugyanaz: a kiszemelt bizalmába férkőzni és pénzt kicsalni. Példaként említettek egy új típusú WhatsApp-üzenetet, amelyben egy ismerős arra kér, hogy szavazzunk a lányára vagy egy barátja lányára egy versenyben. A szavazás során viszont meg kell adni egy „kódot”, amellyel a csaló átveszi az irányítást a WhatsApp-fiók felett.

Részletek

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program