FELMÉRÉS: A PS ugyan vezet, de a Smer-SD-hez és a Hlas-SD-hez hasonlóan visszaesett a népszerűsége

camera

1

FELMÉRÉS: A PS ugyan vezet, de a Smer-SD-hez és a Hlas-SD-hez hasonlóan visszaesett a népszerűsége

Fotó: TASR - Jaroslav Novák 

Megosztás

Ha a parlamenti választásokat április elején tartanák, valószínű, hogy a Smer-SD és a Hlas-SD nem tudnának kormányt alakítani, még akkor sem, ha koalícióra lépnének a Republikával. A PS, KDH, Slovensko és SaS pártok koalíciója hozhatna többséget. Ezek a pártok azonban jelenleg az ellenzékben nehezen találnak közös hangot.

A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint a Michal Šimečka vezette Progresszív Szlovákia (PS) áll az élen, a második helyen a Robert Fico vezette Smer-SD áll – derül ki a Focus ügynökség áprilisi felméréséből, amelyet a 360tka.sk weboldal megbízásából végeztek április 1. és 8. között, 1020 válaszadó bevonásával.

Kiderült, hogy ha áprilisban tartanák a választásokat, tízből hét válaszadó tudna választani pártot. A szavazók körülbelül egytizede a Matúš Šutaj Eštok vezette Hlas-SD-t választaná. A parlamentbe még bejutna a Milan Majerský vezette KDH, a Milan Uhrík vezette Republika, az Igor Matovič vezette Slovensko mozgalom, valamint a Branislav Gröhling vezette SaS is, számolt be róla az Aktuality.

A Magyar Szövetség, hasonlóan a Demokrati, az SNS párthoz, illetve más kisebb pártokhoz, a parlament küszöbén kívül maradna.

A parlamentben 39 mandátumot szerezne a PS, 36-ot a Smer-SD, 20-at a Hlas-SD. A KDH és a Republika egyaránt 15-15 mandátumhoz jutna, a Slovensko mozgalom 13, míg az SaS 12 képviselői helyet szerezne.

A megkérdezett válaszadók 14,8%-a nyilatkozott úgy, hogy nem menne el szavazni, 14,2%-uk pedig bizonytalan volt a részvételt illetően.

A Focus februári eredményeihez képest csökkent a támogatottsága a PS-nek, a Smer-SD-nek és a Hlas-SD-nek is. A legnagyobb visszaesést a Fico-féle Smer produkálta – 2,4 százalékpontos csökkenéssel. Ezzel szemben nőtt a KDH, a Republika, a Slovensko és az SaS támogatottsága. Matovič mozgalma például 1,7 százalékponttal javított.

A parlamenten kívüli pártok közül enyhén csökkent a Jaroslav Naď vezette Demokraták támogatottsága.

A három legerősebb politikai párt gyengébb kilátásaihoz hozzájárulhatott a pénzügyminiszter, Ladislav Kamenický (Smer-SD) által bevezetett, a nyilvánosság körében népszerűtlen tranzakciós adó is. A javaslatot mind a 79 koalíciós képviselő megszavazta.

Az ellenzéki Progresszív Szlovákia viszont bírálatok kereszttüzébe került, amiért nem tudott elég politikai tőkét kovácsolni a kormány népszerűtlen intézkedéséből – amit végül a Focus legfrissebb felmérésének eredményei is tükröznek.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program