Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!
Sajnos pénteken is újabb rossz hírek érkeztek a Csallóközből. Az Állategészségügyi Hivatal a száj- és körömfájásjárvány miatt elrendelte, hogy a Dunaszerdahely melletti Alistál községben be kell oltani, majd le kell ölni 850 tehenet. Az ottani farmon ugyan még nem ütötte fel a fejét a betegség, de egyfajta megelőző intézkedésként pusztítják el az állatokat, mert a telep szinte biztosan kapcsolatba került a többi csallóközi fertőzésgóccal. Ez a telep ahhoz a cégcsoporthoz tartozik, amelynek a bakai és dercsikai fertőzött gazdaság is a tulajdonában van.
A dán farmokat védik
Az Állategészségügyi Hivatal azzal érvel a szigorú megelőző intézkedés mellett, hogy az alistáli gazdaság közelében 120 ezer haszonállatot tartanak. Így ha tehenek között beigazolódna a fertőzés, az érvényes szabályok szerint a 10 kilométeres védőkörből gyakorlatilag nem lehetne hústerméket a piacra dobni. A hivatal körmönfont megfogalmazása mögött némi helyismerettel gyorsan felrajzolható a rideg gazdasági valóság: a 120 ezer húsáért tenyésztett állat valójában a dán vállalkozók kezében lévő farmokon tartott sertés. A dán sertésfarmok ugyanis az alistáli tehenészet 10 kilométeres körzetében vannak. Az Állategészségügyi Hivatal arra törekszik, hogy ezt a rendkívül nagy sertésállományt ne érintse sem maga a betegség, sem a járvány miatt bevezetett korlátozás. Ezért már most leölik a fertőzésgóccal kapcsolatba került alistáli teheneket.
Ugyancsak a száj- és körömfájásjárvánnyal kapcsolatos hír, hogy hétfőtől az osztrák fegyveres erők 28 katonája is részt vesz a határellenőrzési feladatokban. A Hohenaunál és Bergnél működő határátkelőhelyeken teljesítenek majd szolgálatot.
Belpolitikai helyzetjelentés
A politikai pártok környékén sem állt meg az élet. A legmegbízhatóbbnak számító közvélemény-kutató ügynökség, a Focus friss adatai szerint, ha áprilisban tartották volna a parlamenti választást, akkor azt a Progresszív Szlovákia nyerte volna, a második helyen pedig a Smer áll. A jelenleg kormányzó SNS azonban kiesne a törvényhozásból, és így Robert Fico, ha csak a Hlasszal szövetkezik, nem tudna kormányt alakítani. Erre még a szélsőjobboldali Repubilával együtt sem lenne elég képviselőjük, amelynek kopaszraborotvált, karlendítő jelöltjei 15 mandátumot szereznének. Ezzel szemben a PS, a KDH, az SaS és az Igor Matovič-féle Slovensko koalíciója többséget alkothatna. Azt ugyanakkor emeljük ki, hogy a Magyar Szövetség csak egy hajszállal, maradt le az öt százalékos parlamenti küszöb elérésétől, Gubík Lászlóék támogatottságát 4,7 százalékra mérte a Focus. A pártelnök pedig a múlt hétvégén úgy nyilatkozott, minden szlovák szereplő felé nyitottak. Ezért aztán az olvasó fantáziájára bízzuk, hogy abban az esetben, ha Magyar Szövetség átmászna az öt százalékos küszöbön, akkor vajon a Smer-Hlas-Republika oldalára, avagy a PS-SaS-KDH-Matovič oldalra állna-e.
A felmérésről szóló híreket szintén olvashatta a mélyen a parlamenti küszöb alatt botorkáló, ám most még kormányzó SNS elnöke, Andrej Danko is. Ugyanis egy olyan videót töltött fel a közösségi oldalára, amelyben a tőle megszokott néhány ezreléket sejtető artikulációval arról beszél, támogatja az előbb említett Republika népszavazási kezdeményezését. Ebben a neonáci ihletettségű párt egy olyan népszavazás kiírását kéri, amely az Oroszországgal szembeni szankciók eltörléséről szólna. A kezdeményezést nyilvánosan támogatta már a szélsőjobboldali Róbert Švec, de az ismert neonáci, Daniel Bombic is, akit nemrég még a Fidesz káderképzőjének pozsonyi konferenciájáról is kipenderítettek.
Ha pedig már a kipenderítéseknél vagyunk, emlékezzünk meg arról is, hogy a magyar kormány nemzetpolitikai tótumfaktuma, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által a szlovákiai magyar pártból gyakorlatilagg kiátkozott Gyimesi György a Magyar Szövetségből való kirúgása után sem tűnt el. Gyimesi ugyanis azzal állt elő, hogy a magyar környezetvédelmi miniszterek hivatali ideje alatt a déli régiók fejlesztése terén nem történt semmi. Nagy József korábbi tárcavezető szerint ez azonban nem igaz, úgy véli Gyimesi „műbalhét” generál, miközben valójában a jelenlegi környezetvédelmi miniszter, Tomáš Taraba tétlenkedik.
Trump vs. Kína: Kié a nagyobb?
Mindeközben a világpolitika porondján olyasminek lehetünk szemtanúi, amit jobb esetben az óvodás csoportokban szoktunk látni. A kínai pénzügyminisztérium pénteken ugyanis bejelentette, a korábbi 84 százalékról 125 százalékra emeli az Egyesült Államokból importált termékek vámtarifáját, válaszul a Donald Trump amerikai elnök által bejelentett 145 százalékos importvámokra. Ez már a kölcsönös vámelelési bejelentések sokadik köre volt, és még nem látni a végét. A két világhatalom úgy viselkedik mint két veszekedő óvodás. Ezzel a Fehér Házban ülve Orbán Viktor magyar miniszterelnök „békepárti” haverja épp most robbant ki egy kereskedelmi háborút. Az Orbán-Trump barátság pedig idézőjelesen annyira szilárd, hogy az USA bejelentette, a vámok tekintetében az egész EU-t egy csomagként kezeli. Ebből pedig az következik, hogy Magyarországot is magas vámokkal sújtják. Így Orbánék azt kapták jutalmul, amit a többiek büntetésül. Ilyen a magyar karma, avagy régebbi nevén, a magyar balsors.
Végül pedig említsük meg, hogy egy friss magyarországi felmérés szerint immáron az ellenzéki Magyar Péter a legnépszerűbb politikus az országban.