Kamenický spórolni szeretne az energiasegélyeken, és új adók bevezetését is fontolgatják

camera

1

Kamenický spórolni szeretne az energiasegélyeken, és új adók bevezetését is fontolgatják

Ladislav Kamenický (Fotó: TASR - Jaroslav Novák) 

Megosztás

Még alig kezdődött el a költségvetési konszolidáció, máris újabb szigorításokra készül a kormány. A pénzügyminisztérium további milliárdokat keres a hiány csökkentésére – az energiaár-támogatások csökkentése és új adók bevezetése is terítéken van. A tervezett lépések azonban komoly vitákat váltottak ki a koalíción belül.

Ladislav Kamenický pénzügyminiszter (Smer) szerint még legalább kétmilliárd eurót kell megtakarítani, különben a hiány 2,7 milliárdra nőhet. A kormány már dolgozik a következő megszorító csomagon, melynek első részletei már kiszivárogtak. Várhatóan célzottabb formában nyújtanak majd segítséget az energiaköltségekhez – csak azok kapnának támogatást, akik valóban rászorulnak, írja a tvnovivy.sk.

„Nem mindegy, hogy valaki a fűtésre kér támogatást, vagy a medencéjét akarja feltölteni” – jegyezte meg Tibor Gašpar, a Smer képviselője.

Danko újabb adócsökkentést akar

A megszorításokat azonban nem mindenki támogatja a koalíción belül sem. Andrej Danko (SNS) továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy májusban benyújtja javaslatát a tranzakciós adó eltörléséről az egyéni vállalkozók és kisvállalkozások számára – még akkor is, ha jelenleg nincs meg hozzá a koalíciós többség. Az ellenzék ezzel szemben a teljes adónem megszüntetését követeli.

Különadó a fegyvergyártóknak?

Új adóötletek is napvilágot láttak. A kormány egyes tagjai szerint különadóval kellene sújtani a Szlovákiában működő fegyveripari cégeket, amelyek a háborús helyzetből profitálnak.

„Mindenki a fegyverkezésről beszél, közben ezek a cégek óriási hasznot húznak a háborúból – miért ne adóznának külön?” – vetette fel Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter (SNS).

Az ellenzék viszont figyelmeztet: az Európai Unió éppen hogy ösztönzi a védelmi ipart, mert jelenleg nem önellátó sem fegyver-, sem lőszergyártásban.

„Ha különadóval sújtjuk a hadiipart, elvesszük tőlük a fejlesztéshez szükséges forrásokat – miközben pont a termelés bővítését várjuk el tőlük” – mondta Tomáš Valášek (PS).

A védelmi költségvetés csökkentése is felmerült

Danko azonban tovább is menne: szerinte a védelmi tárca jövőre ne kapjon több pénzt, mivel már most további 500 millió eurós emelést kér. Ezzel szemben a kormány több tagja szerint az ilyen források duális célokat szolgálnának, például kórházfejlesztéseket.

Új adóemelési javaslatok

A megszorítási csomag részeként felmerült a vagyonadó emelése, a szerencsejátékok magasabb adóztatása, valamint a nagyobb jövedelmű cégek és magánszemélyek terhelése is.

Az ellenzék szerint viszont a kormány rossz irányba halad – szerintük nem új adókra, hanem kiadáscsökkentésre lenne szükség. Példaként a politikusok fizetésemelését, az élethosszig járó juttatásokat, egy új minisztérium létrehozását, a somorjai sportcsarnokot és a drága állami beszerzéseket említették.

„Az államon is lehetne spórolni, csak nehezebb munka – de épp ezt kellene végre elkezdeni” – mondta Martin Dubéci (PS).

Mások viszont úgy látják: ezek csak szimbolikus lépések lennének, nem oldanák meg a költségvetési problémákat.

Az igazi gond: az ÁFA-csalás

Sokan arra hívják fel a figyelmet, hogy a legnagyobb bevételkiesés nem az energiaárakon vagy a béreken múlik, hanem az ÁFA-csalásokon. A becslések szerint évente akár több százmillió, sőt milliárd euró is hiányozhat emiatt a költségvetésből.

„Az adóhatóság minden energiáját a hatékonyabb ÁFA-beszedésre kellene fordítani, nem újabb adók kitalálására” – mondta Marián Viskupič (SaS).

13. nyugdíjak is veszélyben?

Végül Tomáš Taraba utalt arra is, hogy a 13. nyugdíj kifizetését is újra kellene gondolni, mert az állam nem tudja hosszú távon finanszírozni. A koalíció ezt egyelőre elutasítja.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program