Még a koalícióban sincs egységes álláspont az úgynevezett „covid-kegyelemről”, az ellenzék elutasítja a büntetések visszafizetését

camera

1

Még a koalícióban sincs egységes álláspont az úgynevezett „covid-kegyelemről”, az ellenzék elutasítja a büntetések visszafizetését

Forrás: STVR  

Megosztás

Amennyiben Peter Pellegrini köztársasági elnök nem írja alá az úgynevezett „covid-amnesztiáról” szóló törvényjavaslatot, akkor a parlamentben mindenképp tárgyalni kell majd róla, míg ugyanis a Smer és az SNS biztos támogatói a tervezet aktuális formájának, a Hlas véleménye koránt sem ennyire egyértelmű, eközben pedig az ellenzéki képviselők teljes mértékben elutasítják a javaslatot - derült ki az STVR O 5 minút 12 című műsorának vasárnapi adásából amelyben az SNS-es Roman Michelko és Smer-es Ján Podmanický mellett Martin Dubéci, a Progresszív Szlovákia (PS) frakcióelnöke, valamint a KDH képviselője, Jozef Hajko vett részt.

Az említett törvényjavaslat értelmében kártérítésben részesülnének azok, akik a koronavírus-járvány során érvényben lévő intézkedések megszegése miatt pénzbüntetést kaptak, ez ugyanis a kormánypárti képviselők szerint az Alkotmánybíróság, világjárvány kezelése során elkövetett hibák kijavítását érintő döntésével is összhangban van, így pedig bíznak benne, hogy a Hlas-t is sikerül meggyőzni a javaslat támogatásáról. Ennek kapcsán kiemelték, hogy bár Pellegrini korábban kifogásolta a törvényt, állításuk szerint annak csak bizonyos részeivel kapcsolatban voltak fenntartásai. Dubéci és Hajko ugyanakkor elfogadhatatlannak tartják, hogy az állam olyanok kártalanítására költsön pénzt, akik viselkedésükkel nehezítették az egészségügyi dolgozók munkáját.

Ezt követően az ügyészek korkedvezményes nyugdíjazásáról szóló törvényjavaslat került megvitatásra, amelynek elutasítását az államfő szintén kilátásba helyezte, kifogásolja ugyanis, hogy a javaslat szerint a főügyész mindössze négy év szolgálat után nyugdíjba vonaulhatna. Amíg Podmanický arról számolt be, hogy pártjával együtt megvárják az elnök konkrét módosítási javaslatait, hogy a javaslatot ez alapján átalakítva próbálják újra elfogadtatni, addig Michelko emlékeztetett arra, hogy ő korábban sem támogatta a tervezet elfogadását, ebben pedig az elnöki vétó esetén is konzisztens szeretne maradni, noha azt nem tagadja, hogy üdvözölné az ügyészség reformját. A két ellenzéki képviselő kifogásolta a javaslatot, míg Hajko szerint ugyanis inkább az ügyészség valódi problémáival kellene foglalkozni, addig Dubéci úgy gondolja, hogy ennek célja kizárólag az, hogy mihamarabbi távozásra motiválja Maroš Žilinka aktuális főügyészt. A frakcióvezető feltételezését Podmanický elutasította.

Az esetleges alkotmánymódosítás kapcsán a Smer politikusa bejelentette, hogy pártjuk kész tárgyalni a KDH-val, utóbbi beépíthető javaslatairól, egyben pedig bíznak benne, hogy magukénak tudhatják majd a kereszténydemokraták támogatását, akik egyébként már korábban próbálkoztak saját alkotmánymódosítási javaslattal, amely nem jutott át második olvasatba. Dubéci kifejtette, hogy szerinte a KDH nem fogja támogatni a Smer javaslatát, noha hozzátette, hogy „a végső döntés az ő kezükben van”, kiemelve, hogy ha erre kerülne a sor, a PS várhatóan akkor is együtt tudna működni a jövőben Milan Majerský pártjával. A Smer KDH-nál tett próbálkozásai kapcsán ugyanakkor úgy fogalmazott „ezt mindennek, csak tisztességesnek nem lehet nevezni”.

Utolsó témaként a civil szervezeteket érintő törvényjavaslat került célkeresztbe, melyről a jelenlegi tervek szerint a jövő héten tárgyalnak majd a parlamentben. Michelko kiemelte, hogy a javaslatban várhatóak változtatások, melyeket a Hlas kiegészítése fog eszközölni, állítása szerint pedig az úgynevezett „lobbitevékenységről” szóló részletek teljes egészében kikerülnek majd a javaslatból és várhatóan egy másik törvény keretében fognak ilyesmivel foglalkozni. A két kormánypárti politikus közösen utasította el számos érintett szervezet kritikáját és azt állítják, hogy mindössze a „nagyobb átláthatóság bebiztosításáról” lesz szó. Amíg Dubéci teljes egészében utasította el a javaslatot, amely szerinte kizárólag a hasznos tevékenységet folytatót szervezetek zaklatását szolgálja majd, addig Hajko elismeri, hogy „vannak problémák a területen”, ugyanakkor a szóban forgó javaslatot ő is „kórosan beteg intézkedésnek” tartja, amely kizárólag a társadalom szétszakítását szolgálja majd.

Folytatódna a civilek megbélyegzése

(TASR)

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program