Virágvasárnapi tömeggyilkosság, Pellegrini önjáró lett és még a tranzakciós adó eltörlése is terítékre kerülhet

Virágvasárnapi tömeggyilkosság, Pellegrini önjáró lett és még a tranzakciós adó eltörlése is terítékre kerülhet
Virágvasárnapi tömeggyilkosság, Pellegrini önjáró lett és még a tranzakciós adó eltörlése is terítékre kerülhet
2
A szumi rakétatámadás helyszíne (TASR-kép)
Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.
Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!
Tegnap a keresztény egyház virágvasárnap ünnepét tartotta. Így volt ez az ukrajnai Szumi városában is, ahol a templomba tartó emberek közé csapódott be két orosz Iskander rakéta. A támadásban 34 civilt, köztük gyerekeket öltek meg, illetve több mint 100 sérültet, köztük 10 gyereket szállítottak kórházba. A helyszínről készült felvételeken az utcán heverő holttestek, égő autók és az látható, ahogy a mentők súlyosan sérült embereket cipelnek. Az ABC News szerint támadást kimondottan a virágvasárnapi ünnepségre időzítették. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint Oroszország szándékos terrorcselekményt követett el.
Az oroszok által elkövetett tömeggyilkosságot elítélte Marco Rubio, az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztere, az amerikai elnök ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg, Emmanuel Macron francia elnök, a német kancellárjelölt, Friedrich Merz, Olaf Scholz leköszönő német kancellár, António Guterres ENSZ-főtitkár, Giorgia Meloni olasz kormányfő, Keir Starmer brit miniszterelnök és Donald Tusk lengyel kormányfő is. A Luxemburgban ülésező európai külügyminiszterek, szintén elítélték a civilek elleni támadást. Az ülésen részt vett Juraj Blanár smeres külügyi tárcavezető is, aki legalább így, a kollektív testület tagjaként, csatlakozott azokhoz, akik tiltakoztak az oroszok által elkövetett tömeggyilkosság ellen. Hírösszefoglalónk megjelenése előtt nem sokkal Robert Fico szlovák miniszterelnök is megnyilvánult az ügyben. Annyit mondott, elítéli a gyilkolást, de „nincs elég információja arról, hogy erről többet mondjon”. Ficónak ezzel az alibizmus tankönyvi példáját sikerült produkálnia.
A rakétatámadást elítélő szereplők névsorát még hosszan lehetne folytatni, de hírösszefoglalónk írásáig egy név feltűnően hiányzott belőle. Orbán Viktor magyar miniszterelnöktől nem hallottunk, hogy elítélte volna a templomba tartó civilek legyilkolását. Orbán úgy tesz, mintha nem venne tudomást arról a rémes tettről, amit a választói, de országa nem rá szavazó polgárai is minden bizonnyal szörnyülködve néznek a képernyőkön. A magyar miniszterelnök viszont hallgat. Gyilkosok közt pedig cinkos, aki néma.
Öntudatra ébredt?
Az ukrajnai Szumi városa ellen elkövetett rakétatámadást ugyanakkor világosan elítélte Peter Pellegrini szlovák államfő. Kijelentette, véget kell vetni az ártatlanok halomra gyilkolásának és valós lépéseket kell tenni a béke érdekében. Úgy gondolja, a nemzetközi közösségnek minden diplomáciai lehetőséget meg kell ragadnia ahhoz, hogy tárgyalóasztalhoz kényszerítse Vlagyimir Putyin orosz elnököt.
Pellegrini az utóbbi időben több olyan lépést is tett, amely nincs összhangban a kormánykoalícióval, vagy legalábbis annak valamelyik részével. Mondhatni, mintha kimászna Robert Fico táskájából és már-már úgy viselkedik, mintha államfő lenne. Tegyük hozzá, majdnem egy év hivatalban eltöltött idő után ennek éppen itt volt az ideje. Szombaton bejelentette, hogy nem írja alá azt a törvényt, amellyel Fico már négy év hivatali idő után extra 5000 eurós életjáradékot adna Maroš Žilinka főügyésznek, ha áttengedi a hivatalát a miniszterelnök valamelyik haverjának. Majd az államfő a tranzakciós adóba is beleszállt, rövid időn belül kétszer is kijelentette, hogy el kellene törölni a vállalkozókat válogatás nélkül sújtó sarcolást. Érvelése egyszerű: adóztatni akkor szokás, amikor valami új keletkezik, például a termékhez, szolgáltatáshoz hozzáadott értéket állítunk elő. A pénznek az egyik számláról a másikra való áthelyezésekor ilyesmi nem történik, ezért Pellegrini szerint a tranzakciós adó logikátlan. Az államfő szerint inkább a nagyobb bevételű szereplőket kellene jobban megadóztatni, vagy növelni kellene bizonyos szegmensek adóterhelését.
Koalíciós súrlódások
A tranzakciós adó eltörlését ugyancsak zászlajára tűzte az Andrej Danko vezette kormánypárt, az SNS is. Mindezt úgy, hogy néhány hónapja ők maguk is megszavazták azt. A Szlovák Nemzeti Pár azt szeretné elérni, hogy az egyéni vállalkozókra és a 100 ezer eurónál kisebb éves forgalmat bonyolító vállalatokra már június 30-ától ne vonatkozzon a tranzakciós adó, de azzal is elégedettek lennének, ha csak ősszel sikerülne eltörölni az adónemet. Dankóék ötlete a koalíciós partnereik helyett az ellenzéknél talált nyitott fülekre, a Progresszív Szlovákia, az SaS és a Szlovákia Mozgalom már be is jelentette, a parlamentben támogatna egy ilyen SNS-es javaslatot. A Smer és a Hlas kormánypártok környékéről azonban olyan hangokat hallani, hogy ha az SNS a javaslatot az ellenzék segítségével viszi át, akkor azt a koalíciós szerződés megsértéseként értelmezhetik.
Robert Fico kormányfő Dankóék ötletét hallva teljesen ki is akadt, vasárnapi videóüzenetében élesen bírálta az SNS-t. Arról beszélt, a koalíciós partnereiből hiányzik a megbízhatóság. A miniszterelnök leszögezte, a tranzakciós adó, ugyan nem szép, de mégis szükség van a arra, hiszen üres a nagy állami malacpersely. Ezért minden, az intézkedést kritizáló és megszüntetni akaró politikustól azt kéri, a módosítás eltörlésével egyidőben mutasson be olyan intézkedést, ami legalább 700 millió eurót hozhat az államkasszának. Az SNS-nek erre vonatkozóan van is egy javaslata, amely ugyan még nem túl konkrét és a következmények sem teljesen világosak, de első hallásra ésszerűnek hangzik. Dankóék azt javasolták, hogy a tranzakciós adó eltörléséből adódó hiányt, a védelmi ipar fokozottabb megadóztatásával lehetne helyettesíteni. Szlovákia ugyanis rendelkezik egy nem elhanyagolható fegyvergyártással, amely félállami vállalatok kezében van. Az ukrajnai háború miatt pedig jelentősen megnőtt a fegyverek iránti kereslet, a kérdéses cégeknek most nagyon jól megy. Az ebből adódó jelentős profitot szeretné most megsarcolni az SNS. Néhány kérdés azonban ezzel kapcsolatban felmerül: A védelmi ipar agyontitkosított jellege miatt ugyan nehéz átlátni, valójában Szlovákia mennyi fegyvert ad el Kijevnek, de legnagyobb valószínűség szerint a Zunana 2-es önjáró lövegekhez hasonlóan, az ilyen eszközök legnagyobb része Ukrajnába kerül. Felmerül a kérdés, hogy a fegyvergyártók a megnövekedett adóterhet belevetítik-e az áraikba. Ha igen, akkor ez azt jelenti-e, hogy ezek a szlovák termékek elvesztik a piacképességüket, vagy esetleg Ukrajnának ennyivel drágábban szállítunk-e majd fegyvert? Itt jegyezzük meg: Bár Ficóék óriásplakátjain szó szerint az szerepelt, hogy ők bizony egyetlen töltényt sem küldenek Ukrajnának, viszont a mostani hatalmas fegyverexpothoz a kormány tevőleges hozzájárulása is szükséges.
Magyarországon korlátozták a gyülekezési jogot
Hírösszefoglalónkban amellett sem mehetünk el, hogy hétfő délután a magyar Országgyűlés fideszes többsége elfogadta a korábban gránitszilárdságúnak nevezett Alaptörvény 15. módosítását, amely ellen hetek óta tüntetnek Budapesten. Bekerül az alkotmányba, hogy az ember vagy férfi, vagy nő, a drog elfogadhatatlan, a gyermekek védelme pedig még a gyülekezéshez való szabad jognál is előrébb való. A módosítás után felfüggeszthetik emberek magyar állampolgárságát, a rendőrség pedig betilthatja a Pride-ot. Mintha Magyarországnak a súlyos gazdasági gondjai közepette ez lenne a legnagyobb problémája.
Látogatás a tengerentúlról
Nem mindennapi vendég érkezett a hétvégén Érsekújvárba, az amerikai Kongresszus szenátora, Ruben Gallego látogatott a dél-szlovákiai városba. A portálunknak adott interjúban arról beszélt, hogy 24 évvel ezelőtt angolt tanított Szalkán és Naszvadon is, és nagyon megszerette ezt a régiót. A szenátor a Paraméternek az új amerikai elnök, Donald Trump vámpolitikájáról is beszélt, illetve kifejtette, szerinte miként kellene viszonyulni Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz és országához.