A szlovákiai magyar szervezeteknek sem tetszik, hogy a kormánykoalíció egy új törvénnyel nehezítette meg a civilek életét

camera

1

A szlovákiai magyar szervezeteknek sem tetszik, hogy a kormánykoalíció egy új törvénnyel nehezítette meg a civilek életét

Fotó: Paraméter 

Megosztás

A kormánykoalíció új bürokratikus feladatokat varrt a civil szervezetek, polgári társulások nyakába, amit több jelentős szlovákiai magyar egyesület, így a Diákhálózat és a Tandem is bírált, de a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége sem ért egyet azzal, hogy újabb adminisztrációs terheket rójanak ki rájuk.

Ahogy arról beszámoltunk, a parlament, hosszas huzavona után, szerdán délután elfogadta azt a kormánypárti törvényjavaslatot, amely jelentős adminisztratív terhet ró az egyesületekre, polgári társulásokra, civil szervezetekre, de az alapítványokra is. Az intézkedést azzal indokolták, hogy átláthatóbbá szeretnék tenni ezt a szektort. Az új törvény értelmében azoknak a civil szervezeteknek, egyesületeknek, amelyeknek éves bevétele meghaladja a 35 ezer eurót, egy ún. átláthatósági kimutatást kell kidolgozniuk. Nyilvánosságra kell hozniuk azon támogatóik nevét, akik 5 ezer eurónál nagyobb összeget adományoztak számukra. Ezen túl nyilvánosságra kell hozniuk a szervezet egyes testületeiben, így pl. az elnökségében, ellenőrző bizottságában, de akár a közgyűlésében helyet foglaló személyek nevét és adatait. Az új jogszabály értelmében ezekre a polgári társulásokra, alapítványokra, egyesületekre, civil szervezetekre stb. is vonatkozna az ún. infotörvény. Erre hivatkozva adatigénylés esetén az érintett intézmények kötelesek információt szolgáltatni.

A szlovákiai, de azon belül a szlovákiai magyar kulturális és társadalmi élet jelentős része pont ilyen civil szervezeti, egyesületi formában működik. Ezért megkerestük jelentős hazai magyar polgári társulásokat, hogy mondják el, mi a most elfogadott törvénnyel kapcsolatos álláspontjuk. Több intézmény később ígért választ, de néhányan már most kifejtették a véleményüket.

Diákhálózat: Nincs erre emberünk

A szlovákiai magyar egyetemistákat Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon tömörítő Diákhálózat elnöke, Kontra Martin Róbert joghallgató a törvénnyel kapcsolatban Paraméternek arról beszélt, ők teljes mértékben önkéntes alapon működnek, egyetlen alkalmazottjuk, vagy részmunkaidős kollégájuk sincs. Ez igaz az egyes egyetemi városokban működő helyi diákszervezetekre is. „Ez a tény már önmagában, új szabályozások nélkül is, gyakorlati nehézségeket okoz. Ezen pedig egy ilyen törvény biztosan nem fog segíteni” – magyarázta a Diákhálózat elnöke. Hozzátette, egyáltalán nem rendelkeznek olyan adminisztratív kapacitásokkal, amelyek törvényben előírt bürokratikus feladatok elvégzéséhez szükségesek. „Nincs gazdasági jelentések írására vagy hivatalos kommunikációra fenntartott emberünk. Ezekben a feladatokban jelenleg önkéntes alelnökeink segítenek, akiktől nem lesz elvárható, hogy viseljék az emelkedő adminisztrációs terheket” – fogalmazott a civil szervezet vezetője. Úgy véli, elképzelhető, hogy a jogszabály jelentős nehézségeket szül majd, aminek hatására több erőforrást kell a szaporodó papírmunkára fordítaniuk és ezért kevesebb energia jut a fontosabb feladatok elvégzésére.

A Diákhálózat elnöke arról is beszélt, szerinte átgondolatlan intézkedésről van szó, hiszen az állami szervek sincsenek felkészülve arra, hogy ilyen mértékű új ellenőrző feladatot lássanak el, és hozzátette, a hivatalok jelenleg is túlterheltek. „A törvényjavaslat szigorítja a polgári társulások körüli szabályozást azzal a céllal, hogy megnehezítse ezen szervezetek működését, ami véleményem szerint, és Szlovákia ombudsmanjának nyilatkozatai szerint is, szembemegy a polgárok egyesüléshez való jogával” – nyilatkozta a joghallgató.

TANDEM: Ez a civilek megbélyegzése

Sikula Gábor, a TANDEM nonprofit szervezet vezetője portálunknak arról beszélt, aggodalommal figyelik a kérdéses jogszabályt. „Meggyőződésünk, hogy ez a kezdeményezés nem az átláthatóságot, hanem sokkal inkább a civil szektor megbélyegzését szolgálja” – tette hozzá. Sikula szerint a törvény azt sugallja, hogy a külföldről is támogatott civil szervezetek gyanús, külső érdekeket képviselhetnek, ez azonban komolyan veszélyezteti a társadalmi bizalmat és aláássa a civil szféra legitimitását. „Magyarországon már több mint egy évtizede lehetünk tanúi annak, ahogyan az ottani kormány fokozatosan és tudatosan szorítja vissza a civil szektor mozgásterét. Az mutatkozik az itteni új törvényjavaslat hangvételéből, hogy ránk is hasonló megpróbáltatások várnak” – tette hozzá.

Sikula arra is kitért, a TANDEM oktatási és képzési tevékenységei olyan területeket fednek le, amelyek gyakran kiegészítik az állam hiányzó szolgáltatásait. Ez a munka nem jelent semmiféle veszélyt. „Épp ellenkezőleg: hozzájárulunk a társadalom fejlődéséhez, az egyének és közösségek megerősítéséhez, valamint ahhoz, hogy az oktatás korszerű módon készítse fel a fiatalokat a 21. század kihívásaira” – fogalmazott. Majd azzal folytatta, a most elfogadott szabályozás a támogatóik számára is kérdéseket vethet fel a jövőbeni együttműködések terén. Félő ugyanis, hogy a törvény az átláthatóság erősítése helyett inkább a támogatók távolmaradását eredményezi.

A TANDEM vezetője kiemelte, a társadalom egészséges működéséhez elengedhetetlen egy erős, független és megbecsült civil szféra létezése. A civil szektornak szerinte képesnek kell lennie arra, hogy kritikát fogalmazzon meg, társadalmi kontrollt gyakoroljon a mindenkori hatalom felett. „Ha egy államhatalom arra rendezkedik be, hogy adminisztratív eszközökkel ellehetetlenítse a civil szektor működését, az egy beteg helyzetet tükröz és nagyon súlyos következményekkel járó egyensúlyvesztéshez vezet” – tette hozzá azzal, a civilek részéről egységes kiállásra van szükség.

SZMPSZ: Kivételt kaphatnánk

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) elnöke, Fekete Irén portálunknak úgy nyilatkozott, a törvény biztosan kihatással lesz a harmadik szektor, vagyis a civil szervezetek és polgári társulások működésére. „Ránk vonatkoztatva elmondhatom, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége olyan civil szakmai szervezet, mely szigorúan meghatározott és ellenőrzött keretek között végzi tevékenységét. Nemzeti jelentőségű intézmény vagyunk, a támogatásunk transzparens módon érkezik, melyet célirányosan használunk fel. Rendezvényeink szakmai jellegűek, folyamatosan a nyilvánosság előtt zajlanak. Nemzetiségi szerepvállalásunk hiánypótló, ezen a területen több állami szervvel működünk együtt” – mutatott rá a szervezet elnöke. Majd arról beszélt, egy-egy szűk szakmai területen tevékenykedő szervezetek, így ők is, kivételt kaphatnának a törvény hatálya alól.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program