Van Daele a Paraméternek: „A klub kiállt – mert ez már túlmutat a sporton”

camera

1

Van Daele a Paraméternek: „A klub kiállt – mert ez már túlmutat a sporton”

Jan Van Daele 

Megosztás

Büntetőfeljelentést tett a DAC a Slovan szurkolóinak ellenséges magatartása miatt.

Jan Van Daele, a DAC 1904 ügyvezető igazgatója nyilatkozott portálunknak a klub döntéséről, hogy hivatalos lépéseket tett az április 12-i Slovan-DAC bajnoki mérkőzésen történtek nyomán. Hangsúlyozta, hogy a klub intézkedéseit a felelősség, a jogszerűség és az emberi méltóság iránti tisztelet vezérelte.

Az említett mérkőzés során egy stadionban kifeszített molinón egy stilizált osztályterem látható, ahol Szlovákia déli szomszédját nem Magyarországként, hanem Mongóliaként ábrázolták. Az illusztráció DAC-ot és más klubokat is megjelenített, és a következő felirattal párosult: „Szlovákia a szlovákoké és a Slovan szurkolóké.” A látvány mellett a stadion egyes részeiből ellenséges és kirekesztő szurkolói rigmusok is hallhatóak voltak. Az elhangzott és bemutatott üzenetek szerinte messze túllépték a sportpályákon megszokott rivalizálás határát.

„A ‘Szlovákia a szlovákoké’ felirat teljes mértékben figyelmen kívül hagyja a 400 ezres magyar nemzeti kisebbséget” – mondta portálunknak Van Daele. „Ilyesmit látni 2025-ben sokkoló volt – nemcsak a szöveg, hanem annak üzenete miatt is. Ez a sokszínűség megtagadását jelképezi, pedig az ennek az országnak a valósága. És ez túlmutat a futball és a sport világán.”

Van Daele hangsúlyozta, hogy a klub intézkedései nem érzelmi alapú reakciók voltak, hanem a jog és az értékek mentén meghozott döntések. „Mi a méltóság, a tisztelet és a befogadás mellett állunk ki. Ha ezek közül bármelyiket nyilvánosan és szimbolikus térben megkérdőjelezik, kötelességünk megszólalni.”

A kluboké a felelősség – a szervezőké is

Van Daele szerint minden klubnak és sportvezető szervnek közös felelőssége biztosítani, hogy a futball olyan tér maradjon, ahol nincs helye félelemnek, gyűlöletnek és kirekesztésnek. Kiemelte, hogy a DAC saját ultráival folyamatos párbeszédet folytat, világos alapelvekre építve: kölcsönös tiszteletre, jogkövető magatartásra és klubértékekre.

Az április 12-i eseményeket követően a DAC hivatalos leveleket küldött a Szlovák Labdarúgó-szövetségnek, a bajnokságot irányító Ligás Klubok Uniójának, valamint nemzetközi partnereknek, köztük az UEFA-nak és a FARE-nek. Büntetőfeljelentést is tettek, a jogszabályoknak megfelelően. „Ha megalapozottan felmerül a gyanú, hogy megsértették a törvényt vagy az emberi méltóságot, kötelességünk cselekedni – nem érzelmekből, hanem elvekből és jogi alapon” – fogalmazott.

Megjegyezte, hogy a bajnoki mérkőzések szervezőinek természetes felelőssége van abban, hogy milyen környezetet teremtenek, és bizalmát fejezte ki, hogy a Szlovák Labdarúgó-szövetség átlátható módon és a sport értékei mentén vizsgálja ki az ügyet.

A kétoldalú provokációkra tett utalásokra így reagált: „Különbséget kell tenni az identitás kifejezése és mások identitásának tagadása között. Ez nem ugyanaz – és nem kezelhető szimmetrikusan. Az identitás kifejezése nem provokáció – hanem alapvető jog. Ez az a félreértés, amit sokan nem értenek meg, vagy nem akarnak megérteni: a kisebbségi jogok védelmet élveznek, a kulturális önkifejezés pedig nem fenyegetés. A kisebbségek nem kívülállók. Ők is ennek az országnak, ennek a régiónak és ennek a klubnak a részei.”

Tiltakozás több fronton

Jogászként Van Daele számára a legnagyobb aggodalom az, hogy egyes intézmények továbbra sem reagálnak világosan olyan esetekre, amelyek átlépik a jogi és erkölcsi határokat. „Ami csalódást okoz, az nemcsak az, ami megtörténik – hanem az is, ami utána nem történik meg. Ha nincs következmény, visszajelzés vagy reflexió, az azt üzeni: egyes emberek méltósága kevésbé fontos. És ezt egy társadalom sem engedheti meg magának.”

Ez nem új keletű aggodalom. A DAC korábban is felhívta már a figyelmet hasonló problémákra – például két éve részletes beadványt küldtek az UEFA-nak. „Választ sosem kaptunk” – jegyezte meg Van Daele. „Ez a hallgatás máig beszédes.”

Üdvözli az európai futball világában zajló tisztelet- és egyenlőségkampányokat, ugyanakkor azok mélységét megkérdőjelezi. „A valódi próba nem a szlogenekben rejlik – hanem abban, hogyan viselkedünk akkor, amikor kényelmetlen kérdésekkel találkozunk. A diszkrimináció nem csak a bőrszínről szól, hanem általánosságban az elfogadásról.”

Társadalmi felelősség és példamutatás

A közvélemény reakciójáról szólva Van Daele kiemelte: a DAC lépéseit elvek vezérelték – nem nyomás. „Azért cselekedtünk, mert úgy éreztük, ez volt a helyes. Mások másként dönthetnek. Ez az ő joguk. A futball túl nagy hatással bír ahhoz, hogy közömbös maradjunk, ha kirekesztés vagy gyűlölet jelenik meg benne.”

„A jog tiszteletben tartása számunkra a játék tiszteletben tartásának része” – mondta Van Daele. „Nem az a szerepünk, hogy feszültséget keltsünk, hanem hogy példát mutassunk. Ha a futball hiteles akar maradni, akkor az értékei nemcsak a pályán, hanem az intézményi válaszokban is meg kell hogy jelenjenek.”

Futball, identitás és a jövő

Van Daele számára a kérdés végső soron arról szól, mit jelent a futball – és milyen világot akarunk köré építeni.

„Büszkék vagyunk arra, hogy egy olyan régiót és közösséget képviselhetünk, ahol különböző nyelvű és kultúrájú emberek élnek együtt” – mondta. „Ez a sokféleség nem gyengeség, hanem identitás. És a futballnak ezt kell tükröznie.”

Hangsúlyozta, hogy a DAC elkötelezettsége a tisztesség, a befogadás és a méltóság iránt nem egyszeri reakció, hanem a klub társadalmi szerepvállalásának része.

„A mi feladatunk nemcsak az, hogy meccseket nyerjünk, hanem hogy értékeket képviseljünk. Nyugodtan, határozottan és láthatóan kell kiállnunk azért, ami helyes – különösen akkor, amikor mások hallgatnak.”

A futball és az identitás kapcsolatáról szóló párbeszéd kapcsán Van Daele reményét fejezte ki, hogy a jelenlegi helyzet nem megosztáshoz, hanem párbeszédhez és tanulságokhoz vezet.

„Súlya van annak, amit most üzenünk, és ahogyan üzenjük. Nemcsak a DAC számára, hanem az egész szlovák futball és az azt tükröző társadalom számára is.”

Olvasóink figyelmébe

A szlovák törvények szerint minden állampolgár jogosult ismeretlen tettes ellen büntetőfeljelentést tenni, ha úgy érzi, bűncselekmény történt.

Cikkünk alatt ehhez sablon nyomtatvány is elérhető, amelyet ki kell tölteni (név, lakcím, születési dátum), aláírni, és beküldeni a következő címre:

Okresná prokuratúra Bratislava I
Kvetná 13, P. O. Box 65
820 05 Bratislava 25

Trestne Oznamenie Slovan Zapas Neznamy Pachatel Jednotlivec by erik.poroknovec on Scribd

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program