1

-illusztráció- (Fotó: Pixabay)
A jövő repülőterein már nem lesz szükség papír alapú beszállókártyákra, sőt akár az útlevelet is kiválthatja az arcfelismerés. A repülés digitalizálása világszerte egyre több helyen tesztelés alatt áll – a cél: gyorsabb, biztonságosabb és hatékonyabb utaskezelés.
A Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) a közelmúltban bejelentette: a légiközlekedés egyik legnagyobb átalakulása előtt állunk. A tervek szerint a jövőben teljesen megszűnhetnek a papír alapú beszállókártyák, és a repülőtéri folyamatok – a poggyászfeladástól a beszállásig – csak digitális eszközökkel és arcfelismerő technológiával zajlanának, írja a tvnoviny.sk.
A repülőtéri beléptetéshez a jövő utasai már csak egy digitális „utazási jegyet” használnának, amely automatikusan frissül például késés vagy járattörlés esetén. Emellett a reptereken arcfelismeréssel azonosítanák az utasokat – nincs többé szükség papírra, QR-kódra, vagy akár személyes okmányra a beléptetés során.
A rendszer már több helyen működik tesztjelleggel:
- Finnország egy teljes pilotprogramot indított,
- Szingapúr Changi repülőtere tovább bővítette biometrikus kapuit,
- az amszterdami Schiphol már 2019-ben bevezette az arcfelismerést egyes járatoknál.
Az új rendszer lényegében a poggyászfeladástól a beszállókapuig biztosítaná a teljesen digitális és automatizált utasáramlást.
A digitalizációhoz már a légitársaságok is alkalmazkodnak. A Ryanair például tavaly novemberben jelentette be: megkezdi a papíralapú beszállókártyák kivezetését.
A repülőtér-üzemeltetők és légitársaságok elsősorban költségcsökkentésre és hatékonyságra törekednek – a turisták száma ugyanis folyamatosan nő. Az IATA (Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség) becslése szerint 2040-re a légi utasok száma eléri a 8 milliárdot, ami a jelenlegi számok duplája.
A másik fontos szempont a biztonság. Az ICAO szerint a biometrikus azonosítás pontosabban és megbízhatóbban ellenőrzi, ki utazik valójában – ez pedig csökkentheti az identitáslopások és az emberkereskedelem kockázatát.