Így búcsúznak Ferenc pápától a világ politikusai

camera

1

Így búcsúznak Ferenc pápától a világ politikusai

Fotó: TASR/AP-Alessandra Tarantino, Pool, File - archív 

Megosztás

A világ vezető politikusai sorra emlékeznek meg a 88 éves korában elhunyt Ferenc pápáról.

Találjanak vigaszt abban a gondolatban, hogy Ferenc pápa öröksége egy igazságosabb, békésebb és együttérzőbb világ felé vezet minket! – írta az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen az X-en hétfőn.

Emmanuel Macron francia elnök kiemelte, hogy a katolikus egyházfő mindig a legkiszolgáltatottabbak és legsérülékenyebbek mellé állt, és fáradhatatlanul küzdött az igazságért.

Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke mély megrendülésének adott hangot, és úgy fogalmazott: Ferenc pápa kitartó munkája és elkötelezettsége maradandó örökséget hagy maga után. „Az Egyesült Királyság népe nevében őszinte részvétemet fejezem ki a katolikus egyháznak” – tette hozzá.

III. Károly brit uralkodó hosszú sorokban búcsúzott a pápától. Úgy fogalmazott, „Őszentsége élete és szolgálata során rendíthetetlen hittel és odaadással szolgálta az egyházat és a világot.” Hangsúlyozta: Ferenc pápa munkája, valamint az emberek és a bolygó iránti mély törődése sokak szívét megérintette.

„Olyan ember volt, akihez senki más nem hasonlítható. Ferenc pápára úgy fognak emlékezni, mint korunk egyik legnagyobb hatású vezetőjére, és hálás vagyok, hogy ismerhettem őt. Évtizedeken át szolgálta a legkiszolgáltatottabbakat Argentínában, és küldetése – a szegények szolgálata – sosem szakadt meg. Pápaként szeretetteljes lelkipásztor és kihívást jelentő tanító volt, aki más vallások felé is nyitott volt. Arra szólított fel bennünket, hogy harcoljunk a békéért, és védelmezzük bolygónkat a klímaválságtól. Felemelte a hangját azokért, akik nem tudtak megszólalni, és kiállt az elnyomottak mellett. Mindenkit elfogadással és nyitottsággal fogadott az egyházban. Az igazságosságért, a szegénység felszámolásáért és a szenvedés enyhítéséért munkálkodott világszerte. Mindenekelőtt pedig mindenki pápája volt – a nép pápája, a hit, a remény és a szeretet fénye” – fogalmazott az Egyesült Államok korábbi elnöke, Joe Biden.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint Ferenc pápa reményt tudott adni, imáival enyhítette a szenvedést, és erősítette az egységet. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kiemelte, hogy Ferenc pápa mindig imádkozott Ukrajna békéjéért és az ukrán népért.

„Gyászunkban osztozunk a katolikus hívekkel és minden kereszténnyel, akik lelki erőt merítettek Ferenc pápa személyéből” – fogalmazott az elnök.

A Kreml közleménye szerint Vlagyimir Putyin úgy emlékezett meg a katolikus egyházfőről, mint „a humanizmus és az igazságosság legnemesebb értékeinek védelmezőjéről”. Hangsúlyozták, hogy az orosz elnök megtiszteltetésnek érezte, hogy személyesen is találkozhatott „ezzel a kivételes emberrel”, akinek emlékét örökre megőrzi.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke úgy fogalmazott: “a Szentatya ragyogó mosolya emberek millióinak szívét érintette meg szerte a világon. Az emberek pápájaként emlékezünk rá – az élet szeretetéért, a békébe vetett reményéért, valamint az egyenlőség és társadalmi igazságosság iránti mély együttérzéséért”.

António Costa, az Európai Tanács elnöke szerint Ferenc pápa “mélyen együttérző ember volt”, aki törődött “korunk nagy globális kihívásaival – a migrációval, a klímaváltozással, az egyenlőtlenségekkel és a békével -, ugyanúgy, mint az egyének mindennapi küzdelmeivel”.

A béke világnapjára írt legutóbbi üzenetében három cselekvést javasolt a “tartós változás” érdekében: a nemzetközi adósságok elengedését, a halálbüntetés eltörlését, valamint a katonai kiadások átcsoportosítását az éhezés felszámolására. “Bízom benne, hogy gondolatai továbbra is utat mutatnak nekünk a reménytelibb jövő felé” – tette hozzá.

Kaja Kallas kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő azt írta: “legutóbbi római találkozásunk alkalmával köszönetet mondtam Ferenc pápának azért az erőteljes vezetésért, amellyel a legsebezhetőbbeket védelmezte és az emberi méltóságot oltalmazta. Részvétemet fejezem ki a világ valamennyi katolikusának.”

Dick Schoof, Hollandia miniszterelnöke így fogalmazott: “Ferenc pápa minden tekintetben a nép embere volt. A világ katolikus közössége búcsút vesz egy olyan vezetőtől, aki felismerte korunk égető kérdéseit, és figyelmet irányított rájuk. Egyszerű életvitelével, szolgálatkészségével és együttérzésével Ferenc pápa sokak számára példaképpé vált – katolikusok és nem katolikusok számára egyaránt. Nagy tisztelettel emlékezünk rá.”

Luc Frieden, Luxemburg miniszterelnöke közölte: Ferenc pápa világszerte elismert erkölcsi iránytű volt. “A vallások a társadalom szerves részét képezik, és a kölcsönös tisztelet szellemében hozzá kell járulniuk etikai, társadalmi és környezeti kérdésekről szóló párbeszédeink gazdagításához. A pápa jelentős mértékben hozzájárult ezekhez a célkitűzésekhez. Társadalmaink nem maradhatnak fenn értékek és alapelvek nélkül” – írta.

Az Egyesült Államokban a Fehér Ház Ferenc pápára Donald Trump elnök és J. D. Vance alelnök vele készült közös fotóival emlékezett.

Magyar politikusok is reagáltak a pápa halálhírére. Orbán Viktor miniszterelnök tömören annyit írt: „Mindent köszönünk, Szentatya. Búcsúzunk.”

Magyar Péter ezekkel a sorokkal búcsúzott Facebookon: „Van abban valami igazán megható, amikor egy pápa a húsvéti misét követően hagyja itt a földi létet. Ferenc pápa, aki II. János Pálhoz hasonlóan pápaként is ember maradt. Jó ember, igaz ember. Mindent köszönünk! Isten Önnel, Szentatya!”

Kapcsolódó cikkek:

(24.hu, mti)

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program