Kiderült, mit állapított meg a belső ellenőrzés a Fico elleni merényletről

camera

1

Kiderült, mit állapított meg a belső ellenőrzés a Fico elleni merényletről

Fotó: TASR 

Megosztás

Három másodperc telt el a fegyver előrántásától a lövöldöző ártalmatlanításáig. Ez alatt a rövid idő alatt azonban a nyugdíjas Juraj Cintula ötször rálőtt Robert Fico miniszterelnökre. Három lövedék eltalálta a kormányfőt, ezzel súlyos sérüléseket okozva neki. A belső ellenőrzés közvetlenül a merénylet után vizsgálatot indított annak megállapítására, hogy történt-e mulasztás a testőrök részéről. A nyomozó ezért eljárást indított hivatalos személy által elkövetett kötelességszegés gyanúja miatt. Végül azonban arra a megállapításra jutott, hogy a testőrök nem hibáztak, és az eljárást megszüntették.

Ezt az információt Marián Sipavý, a Trencséni Kerületi Ügyészség szóvivője erősítette meg az Aktualitynek.

„A Belső Ellenőrzési Szolgálat (ÚIS) korrupció és szervezett bűnözés elleni osztályának nyomozója 2025. február 4-én, „titkos” minősítésű határozatával megszüntette a hivatalos személy által elkövetett kötelességszegés vétsége miatt folytatott büntetőeljárást, mivel a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján arra a következtetésre jutott, hogy nem történt meg az a cselekmény, amely miatt az eljárást megindították” – írta a szóvivő. Az ügyész ezt követően jogszerűnek és megalapozottnak ítélte meg a határozatot, így a vizsgálat jogerősen lezárult.

Annak ellenére született ez az eredmény, hogy a Védett Személyek Hivatalának bizottsági jelentése tavaly szeptemberben megállapította: a miniszterelnök személyi testőrének együttműködése közvetlenül a támadás előtt és után nem volt kielégítő.

A testőrök a támadás pillanatában nem a tömeggel való érintkezésre szolgáló zárt alakzatban voltak. A Denník N az illetékes hivatal jelentése alapján arról számolt be, hogy a második lövés után az egyik testőr megragadta a fegyver csövét, és megpróbálta eltéríteni a lövések irányát Robert Ficótól – részben sikerrel. A miniszterelnököt azonban három lövés közvetlenül eltalálta.

A jelentésből az is kiderült, hogy a lövöldözés pillanatában a miniszterelnök személyi testőre ösztönösen elugrott – ahelyett, hogy a védett személy és a támadás iránya közé vetette volna magát.

Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter később közölte, hogy aznap a helyszínen tartózkodott a Védett Személyek Hivatalának vezetője, Pavol Krejčí is, aki a támadás idején a miniszterelnök közelében volt. A belügyminiszter szerint véres volt az öltözéke, hangsúlyozva, hogy Krejčí segíteni próbált a miniszterelnöknek.

Lumír Němec, a cseh gyorsreagálású rendőri egység korábbi tagja, jelenlegi katonai és önvédelmi oktató rámutatott, hogy a miniszterelnök egyik testőre nem tartotta szemmel a rábízott területet, és egy pillanatra más irányba nézett. Hozzátette, hogy ha nézte volna a saját szektorát, akkor biztosan hamarabb észrevette volna az elkövetőt, mert a felvételen látszik, ahogy előveszi a fegyvert.

„Az egész három másodperc alatt történt. Hogy meg tudták volna-e akadályozni, az csak feltételezés. De ha észreveszi, és kiált, hogy ‘fegyver’, és a testőr ráveti magát Ficóra, talán nem történt volna sérülés. Ezt tartom a legnagyobb hibának a védelem részéről” – mondta Němec az Aktualitynek.

Közvetlenül a lövések után a testőrök mind rárontottak a merénylőre, Robert Fico pedig egy rövid pillanatig teljesen egyedül, védtelenül feküdt a földön. Ezt is hibának minősítette tavaly Němec.

„A személyi testőr egyetlen feladata a védett személy. Amint mindenki az elkövetőre vetette magát, neki Fico fölé kellett volna vetnie magát és fedeznie őt. Ha a támadó nem lett volna egyedül, akkor abban a pillanatban, amikor Fico ott feküdt védtelenül, jöhetett volna egy másik ember a másik irányból és végezhetett volna vele. Ezt semmiképp sem tudták volna megakadályozni.”

Juraj Cintula, a merénylet elkövetője azóta előzetes letartóztatásban van, és a Specializált Büntetőbíróság szenátusa előtt várja a tárgyalást. Az ügyészség különösen súlyos terrorcselekmény elkövetése miatt emelt vádat. Cintula ugyan beismerte tettét, de állítása szerint nem akarta megölni a miniszterelnököt.

Röviddel a támadás után egy 21 másodperces videón jelent meg az interneten, amelyen Cintula a rendőrségi épület folyosóján arról beszélt, hogy nem ért egyet a kormány politikájával, majd feltette a kérdést, hogy miért támadják az RTVS-t, és miért „rúgták ki” Ján Mazákot (a Bírói Tanács korábbi vezetőjét).

Az eredeti feltételezések szerint a videót egy rendőr készítette, ezért a rendőrségi felügyelet vizsgálatot indított. Ezt az eljárást azonban az év elején megszüntették, mivel nem tudták azonosítani az elkövetőt.

A miniszterelnök elleni merénylettel összefüggésben kiszivárgott nem nyilvános információk közé tartozott egy számítógép képernyőjéről készült fotó is, amelyen a kórházi rendszer egyik jelentése volt látható. Ez a sebesült kórházi felvételéről készült jegyzőkönyv volt. Bár a páciens neve nem látszott, a leírás egyértelműen Fico állapotára utalt. A merénylet után először a handlovái kórházba szállították, majd helikopterrel vitték át Besztercebányára. A kényes adat kiszivárgása még mindig nyomozás alatt áll.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program