„Nagyon veszélyes, amikor egy egész stadion olyan rigmusokat skandál, amelyek nem arról szólnak, hogy buzdítom a csapatomat, hanem gyalázom a másikat” – Világi Oszkár reagált a DAC ellen irányuló gyűlöletkeltésre

camera

1

„Nagyon veszélyes, amikor egy egész stadion olyan rigmusokat skandál, amelyek nem arról szólnak, hogy buzdítom a csapatomat, hanem gyalázom a másikat” – Világi Oszkár reagált a DAC ellen irányuló gyűlöletkeltésre

Fotó: Cséfalvay Á. András - archív 

Megosztás

„A gyűlöletkeltés nem a foci része. Az identitásért való küzdelem az önmagunknak a megfogalmazása, nem pedig a másoknak legyőzése” – Világi Oszkár, a DAC 1904 tulajdonosa a klub hivatalos oldalán reagált a más klubok szurkolói részéről a DAC felé irányuló üzenetekre.

„Az elmúlt évben megpróbáltuk megfogalmazni, mik a DAC értékei. Az elszántságot mondtuk, a küzdeni akarást, és azt, hogy soha nem adjuk fel. A DAC egy olyan csapat, amely 120 éve itt van a régió futballpalettáján. És mi itt akarunk lenni még hosszú ideig. Amik voltunk, az mindig azt jelentette, hogy küzdöttünk és küzdeni is akarunk. Egy kampányt indítottunk, ami arról szólt, hogy az identitás nem provokáció. Miért mondjuk ezt? Én elfogadom, hogy a DAC-meccseken a küzdelem hevében mindenki drukkol, hiszen erről szól a foci. A foci mindig a küzdelemről, a harcról szól. Azt gondolom viszont, hogy vannak olyan dolgok, amelyek nem valók a pályára. Ilyen dolog a gyűlöletkeltés” – mondta a videóban VIlági Oszkár, kiemelve, a gyűlöletkeltés nem a foci része.

„A foci a stadionokban zajlik, és ezért a stadionokat meg kell óvni a gyűlölettől. Azért kell most felemelni a hangunkat, mert a XXI. század dekádjában ez a fajta viselkedés már nem az európai focinak a része. Nagyon veszélyes az, amikor egy egész stadion olyan rigmusokat skandál, amelyek nem arról szólnak, hogy buzdítom a csapatomat, hanem gyalázom a másikat. Az is borzasztó, hogy ezt a gyalázkodást a gyerekek, a fiatalok is hallják, mert hisz az ő életük részévé is válik ez” – folytatta a klubtulajdonos, és egyúttal felhívta rá a figyelmet, sokszor elhangzik, hogy az identitásért való küzdelem ugyanaz, mint a gyűlölködés.

„Ez nem igaz. Az identitásért való küzdelem önmagunknak a megfogalmazása, nem pedig másoknak a legyőzése. És a DAC-szurkolók nem mások. Abban különböznek a többiektől, hogy a DAC-ért küzdenek és a DAC-ot buzdítják. A megjelenítése az, amikor tele a stadion, amikor drukkolunk, amikor szurkolunk. Azt szeretnénk, hogy Szlovákia stadionjaiban minden csapat szurkolói ugyanígy gondolkodnának.”

Világi Oszkár úgy fogalmazott, húsvét után vagyunk, és most jött el az a pillanat, amikor tennünk kell azért, hogy a gonosz ne maradjon köztünk. „Szeretnénk egy misét tartani, amely arról szól, hogy imádkozunk a csapatunkért, imádkozunk közösségünkért, imádkozunk, hogy Isten segítse. Szent György, városunk védőszentje egy olyan szent, amely a jóért küzdött, és legyőzte a gonoszt. Legyőzte a sárkányt, és így mutatta meg, hogy a jó tud győzni a gonosz felett. Arra kérlek benneteket, minél többen jöjjetek el erre a misére, hiszen ez a mise közösségünk fennmaradásáért is szól, és azért, hogy a jó győzzön ebben az erőszakkal teli és kemény világban” – zárta gondolatait.

Világi Oszkár reakciójának előzménye, hogy a Slovan szurkolóinak egy része a legutóbbi, DAC elleni pozsonyi mérkőzésen egy olyan gyűlölködő koreográfiát – úgynevezett „tifót” mutattak be, amelyen Magyarországra sértő szándékkal Mongóliaként utaltak egy kifeszített molinón.

A sértő célzatú molinóhoz egy feliratot is csatoltak: „Szlovákia, a szlovákok és a Slovan szurkolóinak országa”. A találkozót kb. hat percre meg is kellett szakítani, ugyanis a hazai ultrák szektorából felszálló petárdafüst szinte az egész pályát beborította. Viszont nemcsak ezzel igyekeztek provokálni a pozsonyi szurkolók a vendégeket – ezúttal sem maradhattak el a már sajnálatos módon szinte „hagyománnyá” vált magyarellenes rigmusok, valamint a DAC-sál égetése a nézőtéren.

A dunaszerdahelyi klub a mérkőzést követően úgy reagált, elfogadhatatlannak tartják az efféle viselkedést, amelynek a 21. században sem a labdarúgás, sem a társadalom szintjén nem kellene jelen lennie, ez ugyanis sértő, kirekesztő, megosztó és teljesen szembe megy azokkal az értékekkel, melyek szerint a sportnak a társadalmat kellene összekötnie.

A DAC emiatt panasszal élt a Szlovák Labdarúgó Szövetség (SFZ) felé és teljes körű kivizsgálást kért az ügyben. Ennek kapcsán leszögezték, elvárják, hogy az SFZ saját szabályzata, valamint az aktuális hazai és nemzetközi diszkriminációellenes normákkal összhangban tegyen lépéseket.

Emellett a klub felszólította a szlovák labdarúgás minden szereplőjét, beleértve a csapatokat, a ligát, a szabályozó szerveket és a médiapartnereket is, hogy gondolják át, milyen értékeket szeretnének közvetíteni a stadionokban, a képernyőkön és a nyilvánosságban, szerintük ugyanis ennek a sportnak az egynlőségről és a befogadásról kellene szólnia a pályán és azon kívül is.

„A DAC több mint egy futballklub – egy büszke, sokszínű közösség hangja. Kiállunk mindenki mellett, akit támadás ér az identitása vagy származása miatt. Miert ez a klub mindannyiunké” – zárul a kedden közzétett videó.


A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program