1

Matúš Šutaj Eštok (Fotó: belügyminisztérium)
Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter szerint a Dunaszerdahelyi, Galántai és Komáromi járásokban bár sokan szeretnének rendőrként szolgálni, mégis ezekben a régiókban bukik meg a legtöbb jelentkező a pszichológiai teszteken. A miniszter ezért változásokat helyezett kilátásba a jövőbeli rendőrök pszichológiai alkalmassági vizsgálataiban. A tervezett módosítás lényege egyszerű: a tesztelés magyar nyelven is elérhetővé válna.
A pszichológiai tesztek célja a rendőrjelölt teljes személyiségének feltérképezése, beleértve a jellemet, temperamentumot, hozzáállást, valamint a memóriát és IQ-t is. A teszt írásbeli részből áll, amit személyes beszélgetés követ.
A miniszter április közepén beszélt arról, hogy sokan azért nem tudják teljesíteni a követelményeket, mert a tesztek szlovák nyelven zajlanak.
„Az emberek nem azért buknak el a pszichológiai teszteken, mert alkalmatlanok lennének, hanem mert nem értik azokat – természetes gondolkodási nyelvük ugyanis a magyar,” magyarázta a belügyminiszter egy két héttel ezelőtti sajtótájékoztatón.
Šutaj Eštok példaként említette a Dunaszerdahelyi, Galántai és a Komáromi járásokat, ahol régóta rendőrhiánnyal küzdenek, ugyanakkor ezekben a régiókban bukik meg a legtöbb jelentkező a pszichológiai teszteken.
„Ezért azon dolgozunk, hogy a rendőr számára a pszichológiai beszélgetés is azon a nyelven történhessen, amely közelebb áll hozzá – azon a nyelven, amelyet végső soron a dél-szlovákiai térségben többet használ,” mondta Šutaj Eštok.
A pszichológiai tesztekkel kapcsolatban ezen kívül más változtatások nem várhatóak. A rendőrség álláspontja szerint nem számíthatunk arra, hogy enyhítenek a vizsgálatok követelményein:
„Számos olyan esetet ismerünk, amely a közvéleményt is megérintette, és itt valóban nem indokolt, hogy ezeken a vizsgálatokon bármilyen módon könnyítsünk,” jelentette ki Rastislav Polakovič, a rendőrség belső rendért és biztonságért felelős alelnöke.
Hogy mikorra várható a módosítás, azt a belügyminiszter sem tudta elmondani. „Ez jogszabályi szempontból összetett,” mondta a tárcavezető.
Több mint 150 rendőr hiányzik a régióban
Veronika Dachová, Nagyszombat megye rendőrségi szóvivője érdeklődésünkre elmondta, hogy Galántai járásban jelenleg 54, Dunaszerdahelyi régióban pedig 70 rendőr hiányzik.
Viktória Borloková, Nyitra megye rendőrségi szóvivője arról tájékoztatott, hogy a Komáromi járásban további 41 rendőrre lenne szükség.
2024-ben Galántai járásban 11, a Dunaszerdahelyiben 15, a Komáromiban pedig 18 rendőr hagyta el a testületet.
A három járásban leginkább közrendvédelmi rendőrökre lenne szükség. Az ő feladataik közé tartozik a járőrözés, a rendfenntartás vagy a bűnmegelőzés.
Változásokon esett át a fizikai tesztelés
A pszichológiai vizsgálatok mellett a leendő rendőröknek a fizikai alkalmassági teszteken is meg kell felelniük. Áprilistól ez utóbbi is jelentős átalakuláson ment keresztül:
- A korábbi hat férfi és öt női feladat helyett most négy közös feladat van: robbanékonysági teszt (a fekvőtámaszhoz hasonló), hasprés, 4×10 méteres csónakfutás, valamint 1500 méteres futás.
- Áprilisig a rendőrségi jelentkezőknek 100 métert kellett futniuk, helyből ugraniuk, haspréseket végezniük, húzódzkodniuk, 12 percet futniuk, illetve 100 métert úszniuk. A női jelentkezők esetében a helyből ugrás nem szerepelt a követelmények között.
- A húzódzkodást a robbanékonysági teszt váltotta fel, a 12 perces futás helyett 1500 métert kell teljesíteni, míg az úszás és a helyből ugrás teljesen kikerült a követelmények közül.
- Korábban az egyes feladatokat 1-től 10 pontig értékelték, a jelentkezőnek összesen legalább 29 pontot kellett elérnie.
- Az új rendszerben az egyes feladatokat már nem pontozzák – minden feladathoz egy meghatározott minimumkövetelmény tartozik, amelyet teljesíteni kell.
A belügyminiszter szerint az újításokkal a fizikai alkalmassági teszt nem vált könnyebbé, csupán korszerűbbé. A 38 éves Šutaj Eštok április közepén a futást leszámítva valamennyi új feladatot kipróbálta – farmernadrágban és rendőrségi egyenpólóban is sikeresen teljesítette a kihívásokat.
A rendőrséghez való belépés követelményeinek változásával kapcsolatban a belügyminiszter olyan módosításokat helyezett kilátásba, amelyek nem zárnák ki a szemüveget viselőket, illetve az allergiában szenvedőket sem. Emellett a jövőben a tetoválás csak különös esetekben számítana kizáró oknak.
A belügyminisztérium márciusban indította útjára a „Légy rendőr!” nevű toborzókampányát. Április közepén a belügyminiszter arról számolt be, hogy már több mint 1 600-an jelentkeztek rendőrnek. A 2024-es év során összesen 4 500 jelentkezést regisztráltak.